Prace najsłynniejszego twórcy street artu, Banksy’ego, po raz pierwszy można obejrzeć w Polsce. Wystawa „The Art of Banksy. Without Limits” przyciągnęła rzesze zwiedzających w innych europejskich stolicach. Przed Warszawą gościły ją Amsterdam, Paryż, Budapeszt, Wiedeń i Berlin. Ekspozycja kultowych dzieł prezentowana jest przez Centrum Praskie Koneser w terminach: od 12 lutego do 11 kwietnia 2021 r oraz od 23 kwietnia 2021 r. do 30 lipca 2021 r.
Banksy – artysta ulicy
Uwielbiany i intrygujący twórca niebanalnych graffiti to postać ze świecznika street artu. Banksy jest znany na całym świecie ze swej techniki wykorzystującej szablon. Jego malowidła zdobią mury i ściany w najbardziej niezwykłych i zaskakujących miejscach, a ich tematyka jest zawsze niezwykle aktualna, kontrowersyjna i wzbudzające emocje i refleksje. Dodatkowo aurę tajemniczości, która wytworzyła się wokół artysty, wzmacnia ściśle chronione przez niego własny wizerunek i tożsamość. Nikt nie zna jego prawdziwego nazwiska ani twarzy. Banksy zakłada, że to jego sztuka ma być istotna i nieść przesłanie, a osoba twórcy powinna pozostać w cieniu. Być może jednak właśnie to wyjątkowe podejście przysparza Banksy’emu sławy i popularności.
Przesłanie prac Banksy’ego
Tak jak całą sztuka uliczna, tak i dzieła Banksy’ego to komunikaty, a raczej dialog, skierowany do społeczeństwa. Artysta ozdobił mur grodzący Stany Zjednoczone od Meksyku i ścianę oddzielającą strefę palestyńską od izraelskiej, a umieszczone tam murale stały się alarmującym sygnałem przeciw wojnie, nienawiści i podziałom. Banksy jest ideowym pacyfistą, ale dał się też poznać jako antykapitalista.
Jego happening na aukcji dzieł sztuki w Londynie zna cały świat – artysta skonstruował specjalną ramę-niszczarkę i w momencie, gdy wylicytowano jego znane dzieło „Dziewczynkę z balonikiem” (notabene za cenę ponad.1 mln funtów), uruchomił mechanizm, który pociął obraz. Spowodowało to ogromny szok wśród znajdujących się tam koneserów sztuki. No cóż, wszystkie przedsięwzięcia Banksy’ego to manifesty i przestrogi.
Dzieła Banksy’ego w Warszawie
Wystawa na Pradze obejmuje oryginalne dzieła Banksy’ego oraz ich fotograficzny zapis, a także odwzorowania powstałe przy wykorzystaniu specyficznych, niepowtarzalnych szablonów stosowanych przez artystę, przeznaczonych właśnie na potrzeby stworzenia tej ekspozycji. Znajdziemy wśród nich jego najsłynniejsze prace:
- „Dziewczynka z balonikiem”,
- „Bomb Hugger” („Dziewczynka przytulająca bombę”),
- „Police Kids” („Policja dziecięca”),
- „Pulp Fiction”
- „Flower Thrower” („Miotacz kwiatów”)
Zebranie w jednym miejscu wiele mówiących prac Baknsy’ego to świetna okazja do skondensowania manifestów artysty. Wyłania się z nich całokształt jego poglądów i wizji świata, który nas otacza i który w pewien sposób zaakceptowaliśmy. To właśnie street art i tacy twórcy, jak Banksy, przypominają nam, że nie możemy żyć w swoich bańkach bezpieczeństwa, odwracając głowę od krzywdy innych i mechanizmów, które ją wywołują. Banksy zawsze poszukuje źródeł nadziei, w jego pracach często niosą ją dzieci- kiełkujące pokolenia, które być może stworzą lepszą rzeczywistość. Wystawa prac Banksy’ego w Polsce to wydarzenie o szczególnym znaczeniu, daje nam możliwość obcowania z najwyższego lotu, zaangażowaną sztuką street artu.
MHA