Miłośnicy motoryzacji, często starają się maksymalnie ulepszyć i podrasować swoje samochody. Wówczas pierwszym, niezbędnym elementem jest system audio. Okazuje się, że samo radio samochodowe, po prostu nie jest wystarczające. Okazuje się, że dysponując odpowiednim budżetem, będziemy mogli skompletować zestaw audio o klasie high-end, czyli zestaw dla naprawdę wymagających kierowców. Nie mniej jednak, w tym celu trzeba starannie dobrać sprzęt, który nie może zaliczać się do grupy typowych elementów, wchodzących w skład systemu audio. Jakie więc wybrać poszczególne części i skompletować satysfakcjonujący zestaw audio do samochodu?
Krok 1- radio
Przygotuj się na to, że już samo radio będzie wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych. Będzie to bowiem swoiste serce całego systemu audio, musisz więc rozglądać się za modelami topowych i uznanych japońskich firm. Jednymi z najlepszych i najbardziej polecanych modeli są te, od firmy Alpine oraz Pioneer. Oczywiście, kluczem jest dobranie parametrów i możliwości radia, na samym początku- do naszych wymagań. Przede wszystkim, resztę elementów systemu audio, będziemy dobierać pod radioodtwarzacz. Warto więc pamiętać, że im lepszy model, tym większe możliwości daje nam on, podczas kompletowania reszty zestawu. Oprócz tego, jeśli jesteśmy fanami designu, zwróćmy uwagę na funkcje dodatkowe radia, jak np. kolor jego podświetlenia. Mimo że nie wpłynie to bezpośrednio na sprawność systemu audio, może być jego miłym wykończeniem.
Krok 2- głośniki
Okazuje się, że w najlepszych systemach audio, rzadko lub prawie wcale, nie stosuje dwurożnych kompletów głośników. Warto więc pójść za trendami i postawić na komplety trójrożne. Nie mniej jednak, przygotujmy się na to, że ich montaż nie będzie należał do najłatwiejszych. Głośniki, poza głośnikiem basowym, powinny być oczywiście umieszczone możliwie jak najbliżej siebie, by uniknąć nienaturalnego przemieszczania się średnich tonów. Oczywiście koniecznie musimy także zwrócić na materiały, które zostały zastosowane do ich produkcji, a także na rozwiązania. Jak łatwo się domyślić, komplet trójrożne są znacznie droższe od standardowych modeli dwurożnych. Ceny mogą więc nawet osiągnąć pułap kilku tysięcy złotych.
Krok 3- wzmacniacz
Kolejnym elementem, niezbędnym do skompletowania satysfakcjonującego systemu audio jest wzmacniacz. Ciężko tu przewidzieć jakikolwiek limit wydatku, gdyż najlepsze modele, które można śmiało nazwać małymi dziełami sztuki, kosztują około 20 tysięcy złotych. Oczywiście są to wzmacniacze dla wymagających, którym zależy na najlepszej jakości dźwięku. Nie mniej jednak jest to niezwykle istotny element, samochodowego systemu audio klasy high-end.
Krok 4- subwoofer
Niezwykle rzadko zdarza się, by właściciel niezwykle zaawansowanego systemu samochodowego audio, po prostu wybrał głośnik niskotonowy w zwyczajnej skrzyni. Najczęściej zabudowuje się go tak, by sprawiał wrażenie jak najbardziej wkomponowanego i zintegrowanego z całym systemem, a także z wnętrzem samochodu Trzeba więc dobrać go zarówno pod kątem gabarytu, a także mocy jakiej oczekujemy od urządzenia
Krok 5- opcje dodatkowe
Na tym etapie, możemy zwrócić uwagę na szczegóły, które pomogą nam maksymalnie dopasować samochodowy system audio do naszych potrzeb. Jeśli więc należymy do miłośników sterowania cyfrowego, musimy zaopatrzyć się w procesor dźwięku. Jeśli z kolei zależy nam na wysokiej jakości dźwięku, a także na efekcie kina domowego, musimy wyposażyć się, zamiast klasycznego radia CD, w wysokiej jakości odtwarzacz DVD wraz ze stacją multimedialną.
DGA