Gdy nasza firma się rozwija i dobrze prosperuje, zaczynamy inwestować w rozbudowę technologii, ludzi czy sprzętu. Często mała firma przenosi się do większych biur i staje przed koniecznością utworzenia przestrzeni do narad, konferencji czy negocjacji. Wówczas przydają się stoły konferencyjne. Jak jednak wybrać taki stół? Czym się kierować? Jak taki stół ustawić w pomieszczeniu? Na te pytanie odpowiemy w tym artykule.
Rola stołu konferencyjnego i jego udogodnienia
Kiedy nasza firma zacznie na siebie zarabiać, a my osiągniemy pewien prestiż i powagę w branży, dobrze jest w swojej firmie przeznaczyć miejsce na salę konferencyjną, w której umieścimy właściwy mebel. Stoły konferencyjne spełniają nieco inne funkcje niż stoły domowe czy biurowe. Ich zadaniem jest zapewnienie dobrych warunków do długich spotkań i rozmów. Stół konferencyjny służy do szkoleń, narad, negocjacji czy rozmów kwalifikacyjnych, dlatego powinien być wygodny oraz funkcjonalny. Każda osoba, która przy nim zasiada powinna czuć się ważna oraz równa wobec innych. Do tego, jeśli prowadzimy szkolenie, stół powinien zapewniać dobrą widoczność dla każdego uczestnika. Powinien być na tyle duży, aby móc pomieścić zarówno notatki, projektory, ale także filiżankę z kawą czy miejsce na drobny poczęstunek. Powinien też mieć dyskretne otwory na przewody i kable. Dobrym rozwiązaniem w sytuacji różnego rodzaju spotkań jest to, aby stół miał regulowaną wysokość blatu lub nawet możliwość regulacji kąta nachylenia.
Wielkość, kształt i struktura
Główna zasada przy wyborze odpowiedniego umeblowania sali konferencyjnej to ta, mówiąca, że stoły konferencyjne powinny być dopasowanie do pomieszczenia. Możemy dokonywać wyboru spośród stołów klasycznych o różnych kształtach lub wybrać stół składany, który pozwala zachować większą przestrzeń, gdy nie jest potrzebny. Taki stół świetnie sprawdzi się także podczas przeprowadzki, gdyż łatwiej go przenosić. Jak wspomniano, stół powinien pasować rozmiarem do pokoju, w którym go umieścimy. Powinien stanowić jego punkt centralny, ale jednocześnie nie może zapełniać przestrzeni w 100%. Powinien być na tyle duży, aby móc przy nim wygodnie siedzieć, ale umożliwiać też swobodne poruszanie po sali. Powinien zapewniać swobodę, a jednocześnie być na tyle duży, aby mogły się na nim pomieścić notatki, teczki uczestników, laptopy czy projektor. Przyjmuje się, że 1 osoba potrzebuje o 70cm szerokości blatu. Dlatego, jeśli przyjmiemy, że przy stole sadzamy uczestników jedynie po jednej stronie, powinniśmy zakupić stół o głębokości ok 60cm, jeśli natomiast ma być dwustronny, minimalna jego głębokość to 90cm.
Stoły konferencyjne mogą mieć różne kształty. Najbardziej klasyczny jest prostokątny. Jeśli posiadamy kilka mniejszych stolików, mamy również możliwość ich połączenia w dowolnej konfiguracji w zależności czy potrzebny nam jest jeden długi stół czy kilka mniejszych do pracy w grupach. Możemy też wybrać stoły okrągłe lub owalne, które wspomagają integrację między pracownikami. Dostępne są stoły w kształcie łodzi, co ułatwia pracę w grupach lub stoły trójkątne, dzięki którym uczestnicy mogą swobodnie na siebie spoglądać.
Wybierając strukturę stołu konferencyjnego panuje przekonanie, ze stół drewniany prezentuje się najlepiej i jest najbardziej praktyczny, jednak wiele firm inwestuje w stoły z okleiny. Jest to dobre rozwiązanie, bo wygląda jak drewno, jednak jest ona łatwiejsza do czyszczenia czy konserwacji. Bez problemu usuniemy z niej plamy po zaciekach z kawy, czy śladach długopisu.
Jaka konfiguracja
Posiadając już stół konferencyjny możemy skorzystać z kilku znanych konfiguracji ustawienia go w pomieszczeniu, w zależności od miejsca, jak i potrzeb konkretnego spotkania. Może być to ustawienie typu „rada nadzorcza”, w którym uczestnicy siedzą po obu stronach, prowadząc rozmowy „face to face”. Ustawienia w podkowę lub literę „U” dobre będzie dla szkoleń i konferencji, podczas których uczestnicy siedzą przy zewnętrznych krawędziach, widząc prowadzącego. Ustawienie szkoleniowe (szkolne) polega na ustawieniu kilku mniejszych stolików „jak w szkole”, aby widoczny był główny stół i prowadzący. Bliźniaczym do niego ustawieniem jest ustawienie kinowe, które zamiast stołów wykorzystuje krzesła skierowane w stronę osoby prowadzącej. Na końcu warto wspomnieć o ustawieniu wsypowym, w którym uczestnicy spotkania siedzą przy stołach oddalonych od siebie (wyspach), co zapewnia efektywną pracę w grupach.
Niezależnie od wyboru konfiguracji, powinniśmy zdecydować się na takie rozwiązanie, które będzie spełniało potrzeby w naszej firmie.
Materiał partnera zewnętrznego