Funkcjonowanie nowoczesnego magazynu coraz częściej oparte jest na systemach informatycznych, których istotnym ogniwem są kody kreskowe i automatyczna identyfikacja danych. W pracy magazyniera przydaje się wówczas magazynowy kolektor danych służący do odczytywania i zbierania informacji zawartych w oznaczeniach.
Trudno wyobrazić sobie działanie nowoczesnego magazynu bez technologii i systemów informatycznych, które wspierałyby wykonywanie codziennych zadań.
Współczesna gospodarka magazynowa opiera się identyfikacji, przechowywaniu i zarządzaniu zapasami. Przez ręce pracowników magazynu codziennie przychodzą setki towarów, które muszą zostać odpowiednio zidentyfikowane, skontrolowane, a także wysłane zgodnie z zamówieniem klientów. Szybkie i bezbłędne wykonywanie tych zadań nie byłyby możliwe bez systemu automatycznej identyfikacji danych, do którego dane zbierane są przez czytniki i kolektory danych.
Jak działa magazynowy kolektor danych?
Kolektor danych to niewielki przenośny komputer, który na pierwszy rzut oka może wyglądać jak rozbudowany smartfon. Posiada w dotykowy ekran klawiaturę, własny system operacyjny (WIN CE, WINMobile, Android), a także czytnik kodów kreskowych (1D lub 2D). Niektóre kolektory magazynowe wyposażone są w dodatkowe funkcje jak m.in. czytnik RFID, łączność WI-FI, GPRS/3G, aparat fotograficzny, a nawet czytnik linii papilarnych.
Za pomocą kolektorów danych pracownicy magazynu mogą odczytywać kody z etykiet towarów, zbierać informacje o produkcie i przesyłać je do bazy danych.
Kolektory danych znacznie usprawniają pracę w magazynie i redukują ryzyko błędów np. związanych z niezgodnością cen czy danych. Ich niewątpliwą zaletą jest możliwość bezprzewodowej komunikacji (Wi-Fi, Bluetooth, GPRS/LTE) z serwerami firmowymi, co znacznie ułatwia proces przechwycenia i dokumentowania danych.
Z tego powodu kolektory magazynowe najczęściej wykorzystywane są przy przyjęciach towaru i kompletacji zamówień. Upraszczają i przyspieszają też proces inwentaryzacji.
Jaki wybrać odpowiedni kolektor danych do magazynu?
Planując zakup kolektora danych do magazynu, warto przede wszystkim ocenić i przeanalizować swoje potrzeby. Na rynku dostępnych jest wiele modeli terminali danych dedykowanych do bardziej lub mniej zaawansowanych zadań. Wiele zależy od sposobu, częstości użytkowania oraz warunków, w jakich będzie działało dane urządzenie.
Zdecydowana większość kolektorów danych pracuje w oparciu o system Android. To w tym momencie najpopularniejsze rozwiązaniem do operacji magazynowych, które pozwala integrację z innymi systemami. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na pojemność baterii. Większa bateria pozwoli na dłuższą pracę urządzenia bez konieczności ładowania.
W przypadku gdy kolektor magazynowy będzie pracował w nietypowych warunkach — w ekstremalnych temperaturach, wilgoci lub dużym zapaleniu – wówczas warto rozważyć zakup urządzenia z odpowiednio mocną i trwałą obudową, a także wysoką klasą odporności IP.
Istotna jest również technologia skanowania, która będzie zależała od typu kodów kreskowych, jakie będziemy odczytywać na magazynie. Możemy wybierać między kolektorami z czytnikiem diodowym, laserowym lub imagerem potrafiącym odczytywać kody 1D i 2D. W warunkach magazynowych zdecydowanie lepiej sprawdzą się też kolektory wyposażone w czytniki dalekiego zasięgu (do 6-10 metrów). Dzięki temu będzie można odczytywać kody kreskowe nawet z towarów położonych wyżej na półce.
Jak widać, parametrów, na które warto zwracać uwagę, jest bardzo dużo. Z tego względu przy wyborze kolektora danych najlepiej skonsultować się ze specjalistą IT, który pomoże wybrać rozwiązanie do własnych potrzeb.
Materiał partnera