Chirurgia bariatryczna to dział medycyny, w ramach którego przeprowadza się operacyjne leczenie otyłości. Oczywiście nie jest tak, że zabiegi bariatryczne przeznaczone są dla każdego, kto boryka się z nadmiarem kilogramów – w pierwszej kolejności otyłość leczy się zachowawczo: poprzez dietę, aktywność fizyczną czy leczenie chorób, które mogą ją powodować.
Z tekstu dowiesz się:
- czym jest chirurgia bariatryczna,
- kiedy wskazane jest leczenie bariatryczne,
- jakie zabiegi bariatryczne przeprowadza się najczęściej.
Otyłość to choroba, w której przebiegu w organizmie dochodzi do magazynowania nadmiernej ilości tłuszczu. Dzieje się tak wtedy, gdy ilość dostarczanych z pożywieniem kalorii jest większa niż zapotrzebowanie energetyczne organizmu. Otyłość może być efektem nieprawidłowej diety oraz niedoboru aktywności fizycznej, ale wpływ na jej rozwój miewają również inne choroby, np. hormonalne.
Oczywiście nie każdy nadmiar kilogramów jest równoznaczny z otyłością. Mówimy o niej, gdy tzw. wskaźnik BMI (body mass index, obliczany poprzez podzielenie masy ciała w kilogramach przez wzrost w metrach do kwadratu) jest równy lub przekracza 30.
Chirurgia bariatryczna, czyli chirurgiczne leczenie otyłości
W pierwszej kolejności otyłość próbuje się leczyć poprzez zmianę diety pacjenta, wdrożenie aktywności fizycznej, terapię chorób mających wpływ na jej rozwój, czasami również psychoterapię czy zmianę stosowanych leków powodujących przybieranie na wadze.
Zdarza się jednak, że metody te nie przynoszą oczekiwanych efektów lub pacjent boryka się z tzw. otyłością olbrzymią (BMI powyżej 40), w przypadku której konieczna jest interwencja ratująca życie. W takich sytuacjach zastosowanie znajduje chirurgia bariatryczna, czyli operacyjne leczenie otyłości.
Chirurgiczne zmniejszenie żołądka i inne zabiegi bariatryczne – dla kogo?
Jak wspomniano, chirurgiczne leczenie otyłości przeznaczone jest dla osób, u których mimo zastosowania metod zachowawczych nie udało się uzyskać stałego spadku masy ciała. Zabiegi bariatryczne wykonuje się u pacjentów ze wskaźnikiem BMI powyżej 40, a także powyżej 35 jeśli dodatkowo występują u nich choroby towarzyszące otyłości: nadciśnienie, cukrzyca, zaburzenia lipidowe. Ogólnie, do operacji bariatrycznych kwalifikowane są osoby w wieku od 18. do 60. roku życia, choć np. w Stanach Zjednoczonych istnieją już wyspecjalizowane ośrodki zajmujące się tego typu operacjami u dzieci.
Wśród przeciwwskazań do chirurgicznego leczenia otyłości znajdują się natomiast:
- choroby zapalne układu pokarmowego,
- ciężkie, nieustabilizowane choroby układu krążenia,
- ciężkie, nieustabilizowane choroby układu oddechowego,
- aktywna choroba wrzodowa przewodu pokarmowego,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- uzależnienie od narkotyków i alkoholu.
Oczywiście kwalifikacja do operacji jest ostatecznie bardzo indywidualną kwestią, bo niekiedy zabieg stanowi jedyną możliwość poprawy stanu zdrowia i jakości życia pacjenta. Po operacji pozostaje on pod opieką specjalistów – jest to nie tylko chirurg bariatryczny, ale również dietetyk bariatryczny lub dietetyk medyczny, a nawet psycholog.
Zabiegi bariatryczne – rodzaje
A jakie konkretnie zabiegi bariatryczne wykonuje się w ramach chirurgicznego leczenia otyłości? Wyróżnia się ich kilka zasadniczych rodzajów. Pierwsze mają na celu – w uproszczeniu – zmniejszenie objętości żołądka, a przez to ograniczenie możliwości spożywania pokarmów. Zalicza się do nich m.in. założenie opaski żołądkowej oraz rękawowa resekcja żołądka. Druga grupa to operacje ograniczające wchłanianie energii z pokarmu poprzez wyłączenie części drogi pokarmowej. Wyróżnić tu można m.in. wyłączenie żółciowo-trzustkowe, czyli wyłączenie określonej długości pętli jelita cienkiego. Przy doborze odpowiedniej metody bierze się pod uwagę m.in. indeks BMI, płeć i wiek chorego, rozkład tkanki tłuszczowej oraz ewentualne choroby współistniejące.
Materiał partnera