szafy rackowe
Szafy w serwerowni służą do wygodnego przechowywania wszelkiego rodzaju urządzeń teleinformatycznych i telekomunikacyjnych w jednym miejscu | fot.: materiał partnera

Szafy rack – co to jest i jaką warto wybrać?

Szafy rackowe to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdej serwerowni. W zależności od miejsca i sposobu montażu stosuje się je jako wyposażenie techniczne. Można wybrać szafę przeznaczoną do montażu naściennego w biurach, serwerowniach sieciowych lub w pomieszczeniach sterowania instalacjami CCTV. Szafy rack wiszące są raczej mniejszych gabarytów, niż stojące. Ponieważ ich głównym zadaniem jest ochrona sprzętu, powinny posiadać solidną konstrukcję i być wyposażone w pojemne półki.

Szafy rackowe – jakie wybrać?

Szafy rackowe to wspólna nazwa standardu szaf, stojaków, a także  urządzeń przemysłowych o szerokości 19″ (48,26 cm). Jest przeznaczona do montażu naściennego wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Ułatwiają bezpieczne i estetyczne rozlokowanie urządzeń sieciowych bez plątania kabli.

Dobrym rozwiązaniem jest szafa z drzwiami, wykonanymi z walcowanej na zimno, pełnej stalowej blachy. W użytkowaniu najbardziej sprawdzają się drzwi, które otwierają się na prawą i lewą stronę, pod kątem przekraczającym 180 stopni.

Istotną kwestią jest chłodzenie szafy rackowej. Wentylatory powinny być wystarczająco wydajne, aby utrzymywać odpowiednią temperaturę wewnątrz, na każdym poziomie, jeżeli wewnętrzna przestrzeń jest podzielona półkami na kilka komór. Szafa serwerowa zazwyczaj bywa głębsza, niż zwykła szafa telekomunikacyjna. Jest to spowodowane tym, że musi być zapewniony przepływ powietrza w kierunku poziomym. Mają one także znacznie większą nośność, niż szafy telekomunikacyjne.

Szafy rackowe do serwerowni

Planowanie serwerowni dla firmy lub instytucji nie może się obejść bez wyboru odpowiedniej szafy rackowej, która zabezpieczy Infrastrukturę sieciową. Od warunków pomieszczenia przydzielonego do tego celu zależy, czy bardziej sprawdzą się szafy rack stojące – duże, posiadające kilkustopniowe chłodzenie, czy mniejsze wiszące. Mniejsze szafy montowane są bezpośrednio do ściany. Sprzęt wraz z akcesoriami do budowy serwerowni w firmie warto zamówić u sprawdzonego dostawcy.

Na uproszczoną procedurę zamówienia liczymy wtedy, gdy wszystkie elementy wyposażenia serwerowni będą dostarczone przez jedną firmę. Powinien to być dostawca, który oferuje szafy rackowe, jednostki serwerowe, sieci bezprzewodowe, a także inne usługi związane ze sprawnym funkcjonowaniem serwerowni. Szafy rack wiszące i stojące kupimy w sklepie internetowym batna24.com/pl, który oferuje profesjonalny sprzęt i wysoką jakość usług w atrakcyjnych cenach. Wszystkie potrzebne akcesoria do budowy serwerowni można zamówić online w jednym miejscu.

Hermetyczna szafa rackowa zewnętrzna

Na zewnątrz w związku z różnymi warunkami atmosferycznymi w ciągu roku dedykowane są szafy rackowe hermetyczne, wykonane z blachy z powłoką Magnelis® gr. 1 mm. Mają one stopień szczelności IP65 i odporność mechaniczną IK10. Również konstrukcja zamka jest hermetyczna. Szafka przystosowana jest do montażu poprzez standardowe wyposażone w dwa otwory ø16 mm i 1 otwór ø24 mm, które zostały usytuowane na dolnej ściance i zaślepione dławikami hermetycznymi.

Szafy rack stojące i wiszące

Szafy w serwerowni służą do wygodnego przechowywania wszelkiego rodzaju urządzeń teleinformatycznych i telekomunikacyjnych w jednym miejscu. Ułatwiają bezpieczne i estetyczne rozlokowanie urządzeń sieciowych bez plątaniny kabli. Wybór odpowiedniej szafy rakowej zależy od indywidualnych wymagań. Wyróżniamy szafy wiszące i stojące jednosekcyjne i dwusekcyjne. Warto wziąć pod uwagę szerokość montażową wyrażaną w calach, wysokość modułów wyrażaną w jednostkach U, szerokość, głębokość oraz głębokość montażową.

Chłodzenie do szafy rackowej

Szafy są przystosowane do zainstalowania wentylatorów, które zapewnią wydajne chłodzenie jednostki. Szafa rackowa stojąca EXTRALINK została wyposażona w cztery miejsca na suficie przygotowane do zainstalowanie wentylatorów.  W celu uzyskania lepszego chłodzenia urządzeń znajduje się tam również dodatkowy przepust do wyciągania kabli.

Materiał partnera