Jeżeli się tutaj znalazłeś, to zapewne mieszkasz w bloku i szukasz sposobu na to, aby ograniczyć uciążliwe hałasy zza ściany. A może po prostu masz duszę artysty i chciałbyś zacząć nagrywać stworzone przez siebie dzieła albo najzwyczajniej pragniesz w pełni wykorzystać możliwości zakupionego przez siebie sprzętu muzycznego. Każdy z tych przypadków jest inny, ale wszystkie prowadzą do jednego rozwiązania problemu, jakim jest wyciszenie pomieszczenia. Poznaj kilka sprawdzonych opcji.
Powierzchowne zmiany, czy gruntowny remont?
Zanim zabierzemy się za wyciszanie pomieszczenia, musimy zadać sobie podstawowe pytanie dotyczące tego, czy nasze prace mają być jedynie powierzchowne, czy może wymagany jest gruntowny remont. Druga opcja jest zalecana w szczególności w sytuacji, kiedy chcemy sobie stworzyć profesjonalne studio nagraniowe. Dzieje się tak dlatego, że izolacja pokoju studio musi zapewniać zarówno odpowiednie warunki nagraniowe, jak i komfort dla sąsiadów.
Pokój studio powinien przejść kompletną izolację, dlatego zaleca się również wymianę okien na trójszybowe lub nawet czteroszybowe. Standardowe okna posiadają zazwyczaj pakiety dwuszybowe, u których przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest gazem szlachetnym mającym duży wpływ na dźwiękochłonność. Wybierając okna trójszybowe np. marki Okna.gd , warto przyjrzeć się ich parametrom akustycznym, które wyrażone są współczynnikiem Rw. Wartość ta określa stopień tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz.
Jeżeli jednak nie chcemy wymieniać wszystkich okien, zaleca się sprawdzić ich szczelność oraz zadecydować o konieczności zamontowania nowych uszczelek. Przyniesie to nam dodatkowe korzyści, ponieważ wewnątrz pomieszczenia będzie ciszej, a co więcej zimą pozwoli nam zatrzymać w mieszkaniu więcej ciepła.
Sposoby na wyciszenie pokoju
Istnieje bardzo wiele metod na wyciszenie pomieszczenia. Do najpopularniejszych należą:
- Płyty korkowe – pochłaniają aż 90% dźwięków. Eliminują zarówno hałas pochodzący od nas, jak i ten emitowany przez sąsiadów. Montowane są poprzez przyklejenie bezpośrednio do ściany bądź sufitu. Aby otrzymać zadowalające rezultaty, zaleca się stosowanie korka o grubości co najmniej 10 mm.
- Płyty akustyczne – jest to gipsowo-kartonowe wykończenie, które ma zdolność tłumienia dźwięków.
- Płyty izolacyjne – płyty wypełnione piaskiem.
- Akustyczne panele ścienne – wykonane z płyty MDF.
- Tynki akustyczne – specjalistyczne wykończenie wykazujące zdolność do pochłaniania dźwięków. Skuteczność tej metody zależna jest od grubości tynku.
- Folia – umieszczana w konstrukcji ścian szkieletowych. Wykazuje zdolności akustyczne.
Różnica między wytłumieniem a wygłuszeniem
Wytłumienie polega na podniesieniu walorów akustycznych wnętrza poprzez ograniczenie odbijania się dźwięków od płaszczyzn wykazujących niską zdolność pochłaniania odgłosów. Przeprowadzenie tego procesu jest niezwykle łatwe, gdyż wymaga jedynie odpowiedniej aranżacji wnętrza. Pomocne w tym wypadku może okazać się: odpowiednie umeblowanie, pluszowe zasłony, poduszki i dywany, zastosowanie tkanin dekoracyjnych itp.
Wygłuszenie polega natomiast na całkowitym odizolowaniu się od dźwięków tak, aby w całości wyeliminować przedostawanie się odgłosów z zewnątrz oraz wydostawanie się dźwięków z wnętrza pomieszczenia. Zabieg ten jest znacznie bardziej inwazyjny niż wytłumienie, gdyż jego przeprowadzenie umożliwia jedynie zastosowanie specjalistycznych materiałów dostępnych na rynku. Wygłuszenie obejmuje ściany, podłogi, drzwi, okna oraz sufit.
Aby w całości zapewnić sobie pełną harmonię akustyczną, zaleca się pełne wyciszenie pomieszczenia, które dotyczy zarówno wytłumienia, jak i wygłuszenia.
Materiał partnera