Żylaki to problem, który dotyka ok. 20-30% populacji. U ich podstaw leży niewydolność żylna, co oznacza, że zastawki w żyłach nie działają prawidłowo powodując nadmierny wzrost ciśnienia w żyłach. Żylaki mogą powodować ból, uczucie ciężkości, pulsowanie i pieczenie. U części osób przewlekła niewydolność żylna może prowadzić do przebarwień skóry, egzemy i owrzodzeń. Leczenie żylaków może złagodzić dokuczliwe objawy oraz poprawić wygląd nóg. Jest ważne zwłaszcza w przypadku egzemy i widocznych przebarwień, które nieleczone mogą prowadzić do owrzodzeń. Leczenie żył jest niezbędne, gdy mamy do czynienia z owrzodzeniami lub krwawieniem.
Różne metody leczenia żylaków
Obecnie stosowanych jest kilkanaście metod leczenia żylaków. Laserowe usuwanie żylaków, skleroterapia oraz zabiegi chirurgiczne to jedne z najczęściej stosowanych metod leczenia niewydolnych żył. W leczeniu żył stosowana jest również para wodna, fale radiowe czy też prąd o wysokiej częstotliwości. Klinika w Klaudynie oferuje również leczenie żylaków przy pomocy kleju cyjanoakrylowego systemem Venex. Klej wprowadzany wewnątrznaczyniowo w celu leczenia zmienionych chorobowo żył jest z powodzeniem stosowany w tym celu w wielu krajach na całym świecie. System Venex pozwala na skuteczne leczenie żylaków w mało inwazyjny i praktycznie bezbolesny sposób.
Na czym polega klejenie żylaków?
Klej cyjanoakrylowy to specjalny rodzaj kleju, który służy do uszczelniania głównych żył, które są zmienione chorobowo. Zwykle stosowany jest do zamknięcia długiej żyły odpiszczelowej biegnącej po wewnętrznej stronie nogi i żyły odstrzałkowej zlokalizowanej na tylnej powierzchni łydki. Klej spełnia funkcję uszczelniającą, tę samą co wysoka temperatura generowana w trakcie ablacji endotermicznej – laserowej lub przy wykorzystaniu fal radiowych. Klej wprowadzony do leczonej żyły łączy ze sobą jej ściany co blokuje przepływ krwi w jej obrębie, a w rezultacie zaś prowadzi do zwłóknienia iwchłonięcia żyły po kilku tygodniach od przeprowadzonego zabiegu.
Klejenie żylaków – jakie ma zalety?
Przede wszystkim jest to zabieg wysoce skuteczny – jego skuteczność szacowana jest bowiem na ok. 97% u pacjentów, których niewydolna żyła spełnia parametry pozwalające uzyskać taką skuteczność. Charakteryzuje go również niska inwazyjność i bolesność. Jak już wspomnieliśmy, leczenie klejem jest podobne do ablacji, nie ma tu jednak potrzeby wykonywania wielokrotnych wstrzyknięć płynu znieczulającego w celu zapobiegania uszkodzeniom cieplnym sąsiednich tkanek oraz odczuwania bólu przez pacjenta. Ryzyko przebarwień i zapaleń tkankowych w obszarach przylegających do klejonej żyły jest niewielkie. Sam zabieg jest krótki i pozwala na szybki powrót pacjenta do codziennej aktywności. Bolesność jest minimalna, a ryzyko bliznowacenia bardzo niewielkie.
Materiał partnera