Usterki samochodów mają to do siebie, że pojawiają się właśnie wtedy, gdy spodziewamy się ich najmniej. Nie możemy temu całkowicie zaradzić, jednak dzięki prosty, profilaktycznym działaniom, znacznie zmniejszamy szanse na ryzyko borykania się najpopularniejszymi awariami, które najczęściej trapią nasze pojazdy.
Usterki akumulatora
Baterie są zdecydowanie najczęstszą przyczyną problemów z samochodami. Według różnych raportów, nawet 60% wszystkich problemów właścicieli pojazdów wynika z wadliwego działania układu elektrycznego, a awaria akumulatora to najczęstsza bolączka w tej dziedzinie. Rozładowanie lub uszkodzenie akumulator może być skutkiem wielu powodów. Od złego połączenia elektrycznego, po wadliwe części i nieużytkowanie samochodu przez dłuższy czas, bądź jeżdżenie tylko na krótkich trasach (alternator nie jest w stanie wystarczająco naładować baterii). Usterki akumulatora najczęściej pojawiają się w zimie, ponieważ niskie temperatury zmniejszają moc rozruchową baterii.
Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby skutecznie zapobiec nieprzewidzianemu rozładowaniu się akumulatora lub uszkodzenia go:
- Gdy oddajesz swój samochód do serwisowania upewnij się, że Twój warsztat sprawdza, czy po ponownym podpięciu baterii połączenie jest bezpieczne, a zaciski akumulatora są zabezpieczone prze korozją i czyste. Poproś mechanika o kontrole poziomu elektrolitów.
- Jeśli często jeździsz jedynie na krótkich trasach, rozważ podpięcie akumulatora do prostownika na całą noc co dwa tygodnie.
- Zawsze sprawdzaj, czy światła samochodu i wszystkie wewnętrzne akcesoria są wyłączone, kiedy opuszczasz pojazd.
- Jeśli planujesz dłuższy wyjazd, a swój samochód zostawiasz w garażu, poproś kogoś aby od czasu do czasu zabrał go na przejażdżkę.
Problemy z kołami i ogumieniem
Kolejną częstym problemem są uszkodzenia opon i kół. Może to być przebita, nieszczelna, zużyta lub źle założona opona lub skrzywione i wygięte felgi kół. Usterki tego typu są spowodowane złym montażem kół lub opon podczas napraw lub sezonowej zmiany ogumienia, jazdą z dużą prędkością, a także ogólnym zużyciem lub kontaktem z wybojami.
Jeśli nie chcesz, aby niespodziewana awaria zatrzymała Cię na drodze, pamiętaj o poniższych kwestiach:
- Działaj od razu, jeśli Twój samochód daje oznaki potencjalnego problemu. Dotyczy to nadmiernego drgania kierownicy lub całego pojazdu, nierównomiernego starcia opon lub wybrzuszeń, pęcherzy i pęknięć na ścianach bocznych ogumienia.
- Regularnie sprawdzaj stan zużycia opon, jeśli wcześnie zidentyfikujesz uszkodzenia, będziesz mógł wymienić opony na nowe, zanim te zdążą się rozlecieć w czasie jazdy.
- Pamiętaj o odpowiednim dostosowaniu ciśnienia w oponach do specyfikacji pojazdu i zaleceń producenta.
Awarie silnika
Najczęstszą przyczyną usterki silnika jest zaniedbanie zapewnienia mu właściwego smarowania. Zużyty olej lub jego niewystarczająca ilość, może być przyczyną wielu problemów. Inne, częste przyczyny awarii jednostki napędowej są wynikiem nadmiernego przegrzewania, korozji i zużycia poszczególny elementów. Wszelkich objawów uszkodzenia silnika, nie wolno ignorować. Nie tylko ze względu na zwiększenie kosztów naprawy, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa pasażerów, które może być zagrożone po nagłym zatrzymaniu się pojazdu.
Oto kilka sposobów, jak profilaktycznie można uniknąć problemów z silnikiem:
- Zwracaj uwagę na ewentualne plamy na wycieku oleju na Twoim miejscu parkingowym i regularnie sprawdzaj jego ilość, zadbaj także o prawidłowy poziom pozostałych płynów eksploatacyjnych.
- Pamiętaj o wymianie oleju na czas. Wymiana raz w roku lub co 15-20 tys. kilometrów jest wystarczająca dla większości samochodów.
SPA