Na choroby skórne z roku na rok zapada coraz większa liczba ludzi. Atopowe zapalenie skóry staje się coraz bardziej powszechne. Ta dolegliwość może mieć różne objawy, jednak najpowszechniejszym jest egzema. Co to takiego? Kto najczęściej na nią zapada? Jak najskuteczniej leczyć egzemę?
Egzema — niewinna zmiana skórna czy poważny problem?
Egzema to nic innego jak stan zapalny skóry. Może być przez nas różnie nazywana, jednak zazwyczaj przyjmuje postać zaczerwienionego wyprysku. Powodów jej występowania jest naprawdę wiele, a należą do nich:
- alergie — są jedną z głównych przyczyn powstawania zmian skórnych. Zapada na nie coraz większa liczba ludzi.
- grzybica skóry — to powszechny problem, niestety często nieświadomie ignorowany nie tylko przez ludzi na nią zapadających, ale również przez lekarzy.
- bakteryjne zapalenie skóry
- nadmierny łojotok
- nieodpowiednia higiena osobista
Egzema może powstać na skutek kontaktu z alergenem, ale również z racji na nieprawidłowości, które mają miejsce wewnątrz organizmu. Niedobory witamin, różnego rodzaju choroby czy zmiany hormonalne mogą sprzyjać jej wystąpieniu. Niestety skłonności do wyprysków skórnych są często uwarunkowane genetycznie.
Jak wygląda egzema oraz jakie daje objawy?
Jeśli chodzi o egzemę, nietrudno ją rozpoznać. Zazwyczaj miejsce, w którym występuje, jest zaczerwienione, mogą pojawić się bardziej lub mniej rozległe pęcherzyki wypełnione płynem. Warto zaznaczyć, że taka zmiana zazwyczaj łączy się z silnym świądem, a po rozdrapaniu nieprzyjemnie piecze. Nie należy rozdrapywać miejsc dotkniętych uczuleniem, ponieważ rozległe rany praktycznie zawsze kończą się na nieestetycznych bliznach. Do głównych objawów egzemy należą:
- zmiany skórne — w najróżniejszej postaci (zaczerwienienie, pęcherzyki wypełnione płynem)
- sucha skóra — często podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
- stan zapalny skóry
- silnie łuszcząca się skóra
Istotne jest to, że egzema występuje w szczególności u osób narażonych na różnego rodzaju alergie. Najbardziej narażone są osoby, u których w rodzinie występują choroby skórne. Alergicy cierpiący na katar sienny lub astmę, również mają predyspozycje do występowania wykwitów.
Jak skutecznie leczyć egzemę?
Najważniejsze w przypadku egzemy to zapobiegać jej powstawaniu, ponieważ leczenie jest trudne oraz bardzo długie. Osoby, które są narażone na wystąpienie wyprysków, powinny unikać:
- nadmiernej ilości słońca
- częstego kontaktu ze środkami chemicznymi
- przegrzewania się
- braku higieny osobistej
- zbyt dużej ilości kosmetyków oraz perfum
Warto podczas codziennej pielęgnacji używać delikatnych środków myjących oraz balsamów poprawiających kondycję skóry. Masła, balsamy oraz olejki do ciała nawilżają skórę, łagodzą zaczerwienienia oraz przeciwdziałają powstawaniu wyprysków na skórze.
Zdarza się jednak, że odpowiednia pielęgnacja oraz zachowanie środków ostrożności nie daje upragnionego efektu, a egzema i tak się pojawia. W takim przypadku najlepiej udać się do dermatologa, który zleci odpowiednie leczenie. Czasami wystarczą naturalne preparaty, jednak zdarzają się sytuacje, kiedy konieczne jest zastosowanie antybiotyku oraz środków sterydowych.
ESZ