Głowy, serca i głębi – to właśnie te trzy nuty zapachowe wchodzą w skład perfum. Niektóre są cytrusowe, inne kwiatowe, a jeszcze kolejne drzewne. Na każdym z nas pachną one nieco inaczej. Czym sugerować się przy wyborze perfum i jakie są opcje? Sprawdziliśmy!
Perfumy — zmysły zamknięte w buteleczce
Węch to jeden z najsilniej działających zmysłów. Mówi się, że przeciętnie jesteśmy w stanie odróżniać około dziesięciu tysięcy różnych zapachów. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów perfum i nikt nie powinien mieć problemu ze znalezieniem idealnego flakonu dla siebie.
Jeśli jesteśmy na etapie poszukiwań, nie wiemy do końca, co nam się podoba, warto zapoznać się z marką Made in Lab. Skupia się ona właśnie na zapachach – bez fikuśnych buteleczek, w prostej oprawie i – co najważniejsze – w przystępnej cenie. Dzięki temu już nie trzeba hamować się i używać danych perfum wyłącznie na specjalne okazje.
Nuty zapachowe zebrano w siedem głównych grup, choć wiadomo, że każda z nich dzieli się też na mniejsze podgrupy oraz miesza się ze sobą. O jakich mowa?
Grupa cytrusowa
Najpopularniejsza i jednocześnie najstarsza grupa zapachowa. Znajdziemy tutaj nuty pomarańczy, mandarynki, limonki, grejpfruta czy bergamotki. Cytrusowe perfumy są lekkie, orzeźwiające, idealne na co dzień czy na lato.
Przykłady cytrusowych perfum:
- Dolce&Gabbana – Light Blue (damskie),
- Lancôme – O de Lancôme (damskie),
- Moschino – I love love (damskie),
- Christian Dior – Dior Homme Sport (męskie),
- Creed – Citrus Bigarrade (męskie).
Wśród cytrusowych zapachów istotną rolę pełnią też pozostałe owocowe zapachy. Są one słodkie – wiśniowe, truskawkowe, jabłkowe, porzeczkowe. Zaliczamy do nich między innymi takie perfumy, jak: Donna Karan – DKNY Be Delicious czy Escada – Marine Groove.
Grupa kwiatowa
To kolejna duża grupa zapachowa, mająca wielu zwolenników. Opiera się na roślinach w różnej kombinacji – zarówno jednego kwiatu, jak i całego bukietu. Wśród nich występuje bez, jaśmin, konwalia, fiołek, róża. Kwiatowe zapachy doskonale poprawiają samopoczucie. Są też bardzo uniwersalne, sprawdzą się na formalne i nieformalne okazje.
Przykłady kwiatowych perfum:
- Coco Chanel – Mademoiselle (damskie),
- Dior – Diorissimo oraz J’adore (damskie),
- Lancôme – La vie est belle (damskie),
- Hugo Boss – BOSS The Collection Silk & Jasmin (męskie).
Grupa paprociowa
Nazywana też „fougere”. Tutaj paproć i lawenda grają pierwsze skrzypce, uzupełnione o bergamotkę, mech dębowy, świeże zioła, paczulę czy pelargonię. Paprociowe zapachy są intrygujące, leśne, głównie męskie.
Przykłady paprociowych perfum:
- Hermes – Elixir des Merveiles (damskie),
- Guerlain – Jicky (damskie),
- Calvin Klein – Eternity for Men (męskie),
- Versace – Versace Pour Homme oraz Blue Jeans (męskie).
Grupa drzewna
Najbardziej rozgrzewające nuty zapachowe, lekko gorzkie, wytrawne i zmysłowe, przypominające woń drzewa i żywicy. Obecne są tutaj: paczula, sandałowiec, cedr, brzoza, cyprys, mahoń. Początkowo więcej było zapachów męskich, teraz powoli się to zmienia, przy czym są one używane szczególnie zimą.
Przykłady drzewnych perfum:
- Pierre Balmain – Miss Balmain (damskie),
- Donna Karan – Essence Wenge (damskie),
- Paco Rabanne – 1 Milion (męskie),
- Givenchy – Play (męskie).
Grupa szyprowa
Unikatowe zapachy, będące połączeniem drzewnych i cytrusowych. Znajdują się tu wonie bergamotki, paczuli, piżma, ambry, mchu, żywicy czy neroli. Są tajemnicze, idealne na jesienno-zimowe dni, raczej na starszych osób.
Przykłady szyprowych perfum:
- Christian Dior – Dioressence (damskie),
- Giorgio Armani – Si (damskie),
- Christian Dior – Sauvage (męskie),
- Gucci – Gucci pour Homme (męskie),
- Lacoste – L.12 12. Bleu (męskie).
Grupa orientalna
Zmysłowe i ciepłe, nieco egzotyczne, a już na pewno bardzo charakterystyczne. Tutaj bursztyn mieszka się z wanilią, cynamonem i piżmem. Nie brakuje też innych przypraw korzennych oraz ambry i kadzidła. Zwykle używane przez kobiety na wieczorne okazje.
Przykłady orientalnych perfum:
- Coco Chanel – Number 5 (damskie),
- Calvin Klein – Obsession (damskie),
- Yves Saint Laurent – Black Opium (damskie),
- Paco Rabanne – Invictus Victory (męskie).
Grupa skórzana
Nie bez przyczyny wymieniamy ją na samym końcu. To grupa bardzo specyficzna, ciężka, dla koneserów. Z pewnością nie każdemu przypadnie do gustu. Ma w sobie nuty ciepłe i duszne, ale jednocześnie suche. Silnie nawiązuje do charakterystycznego zapachu skórzanej odzieży pomieszanego z tytoniem, dymem, palonym drewnem, jak i z lekkim kwiatowym akcentem.
Przykłady skórzanych perfum:
- Thierry Mugler – Womanity Les Parfums de Cuir (damskie),
- Pierre Balmain – Jolie Madame (damskie),
- Gucci — Guilty Absolute (męskie),
- Carolina Herrera — Bad Boy (męskie),
- Giorgio Armani — Armani Code (męskie),
- Yves Saint Laurent — Cuir (unisex).
Materiał partnera