Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Podpowiadamy jak w szybki i prosty sposób zadbać o porządek w domu na święta.
Święta Bożego Narodzenia to magiczny, rodzinny czas. Jak wszystko, co piękne i wartościowe w życiu, również okres świąteczny wymaga odpowiedniego przygotowania. Mowa tutaj nie tylko o pysznych potrawach, ale również organizacji mieszkania tak, aby prezentowało się przytulnie. Lśniło zachęcając do spędzenia wspólnych chwil w rodzinnym gronie. Świąteczne porządki są jednak pracochłonne i najczęściej wykonujemy je bez specjalnego zapału. Na całe szczęście można to jednak zmienić. Poniżej podpowiadamy jak zabrać się za świąteczne porządki, aby wszystko przebiegło szybko, bezproblemowo i w duchu zgodności z byciem eko.
Korzystając z prezentowanych poniżej porad, szybkie i efektywne przywrócenie blasku w kuchni, łazience czy pokoju stanie się znacznie prostsze. Dobrze jest wiedzieć, od czego zacząć porządki, jak ułatwić sobie cały proces unikając chemicznych środków i stawiając na naturalne produkty do usuwania zabrudzeń w domu. Środki, których używamy mają ogromne znaczenie dla naszego zdrowia oraz rodzinnego budżetu (a tego w okresie świątecznym lepiej nie uszczuplać, jeżeli marzymy o obdarowaniu bliskich wyjątkowymi prezentami).
Porządki świąteczne – od czego zacząć?
Przed przystąpieniem do generalnych porządków świątecznych, warto je odpowiednio zaplanować. Kluczowa jest kolejność wykonywania czynności – wówczas nasza praca nie pójdzie na marne i przyniesie zamierzone efekty. Proponujemy zacząć sprzątanie od sporządzenia dokładnego planu działania. Niżej znajdziecie przykładowy harmonogram, który sprawdzi się w większości gospodarstw domowych.
Najważniejsze to zacząć porządki z odpowiednim wyprzedzeniem. Zostawianie sprzątania na ostatnią chwilę to raczej kiepski pomysł. Można przyjąć, że dwa tygodnie przed świętami to optymalny czas na wdrożenie świątecznego planu sprzątania. Jednak im wcześniej zaczniecie, tym lepiej. Sprzątanie najlepiej rozpocząć od pokoi, później przejść do sprzątania łazienki a kuchnię zostawić na sam koniec.
Przykładowy harmonogram grudniowych porządków świątecznych
Początek grudnia
To czas na przegląd szaf, schowków bądź spiżarni i pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. Można je oddać potrzebującym lub też wyrzucić, jeżeli są zniszczone. W tym czasie należy sprawdzić stan ozdób świątecznych i lampek, aby mieć czas na ewentualne zakupy nowych.
8 – 12 grudnia
Rozpoczynamy „sprzątanie od góry” w pokoju i sypialni. Usuwamy kurz i zabrudzenia z żyrandoli, następnie przechodzimy do górnych szafek, blatów, sprzętów i zakamarków pod szafami. Należy pamiętać o elementach dekoracyjnych takich jak wazony, figurki i rzeźby.
12- 16 grudnia
Po zakończeniu sprzątania pokoi przechodzimy do łazienki i kuchni. Tutaj też trzymamy się zasady od góry do dołu. Sprawdzamy zawartość szafek w kuchni i łazience oraz termin przydatności produktów spożywczych, kosmetyków. Dokonujemy segregacji, wyrzucając przeterminowane produkty. Kolejny etap to usuwanie zabrudzeń z kuchenki, mikrofalówki, wanny oraz toalety.
16 – 20 grudnia
To najlepszy czas na usunięcie zabrudzeń z rolet, żaluzji i okien. Następnie można przejść do odświeżenia obić sofy, krzeseł oraz foteli. W następnej kolejności należy zająć się usunięciem zabrudzeń z podłóg oraz dywanów.
Ekologiczne porządki świąteczne bez chemii?
Bycie eko to nie tylko troska o planetę, ale również sposób na zachowanie dobrego zdrowia. Naturalne środki do usuwania zabrudzeń są w pełni bezpieczne nie tylko dla środowiska naturalnego, ale i naszego zdrowia. Nikt chyba nie chce przeżywać świąt Bożego Narodzenia cały czas sięgając po chusteczkę z powodu uczulenia lub alergii na jeden ze składników zawartych w chemicznych produktach do sprzątania.
Na całe szczęście naturalne środki takie jak soda oczyszczona, ocet lub cytryna w zupełności wystarczą, aby przywrócić blask w mieszkaniu i pozbyć się trudnych zabrudzeń. Ekologiczne produkty do utrzymania porządku w mieszkaniu, jak soda oczyszczona mają jeszcze jedną zaletę – są dużo tańsze od chemicznych odpowiedników. Zakup sody oczyszczonej w dużym opakowaniu nie uszczupli domowego budżetu a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będzie można spożytkować na prezent dla bliskich. Stawiając na sodę oczyszczoną jako podstawowy produkt do usuwania zabrudzeń w mieszkaniu wybieramy uniwersalne i bardzo skuteczne rozwiązanie. Soda pozwoli pozbyć się smug z okien, trudnych zabrudzeń w łazience czy też przykrych zapachów w kuchni. Z powodzeniem wykorzystacie ją też do świątecznych wypieków. To oczywiście nie wszystko, ponieważ przykładów zastosowania sody oczyszczonej jest znacznie więcej.
Sprawdzone triki na szybkie świąteczne porządki
Trzymając się nawet najlepszego harmonogramu i korzystając z ekologicznych produktów do usuwania zabrudzeń, świąteczne porządki mogą być dużym wyzwaniem. Aby ułatwić cały proces przedstawiamy Wam parę trików, które z całą pewnością pomogą w szybkim sprzątaniu.
Sprzątanie razem
Im większa rodzina, tym większy bałagan w mieszkaniu. Jednocześnie to również więcej osób, które mogą pomóc w porządkach! Skorzystaj z planu sprzątania i zrób podział zadań angażując tym samym innych domowników.
Od góry do dołu
Ta wydawałoby się prosta reguła jest w stanie oszczędzić wszystkim sprzątającym irytacji, wynikającej z bardzo szybkiego zanikania efektów pracy. Kurz z górnych półek spadnie na świeżo odkurzone podłogi niwecząc wcześniejsze starania. Szkoda zatem marnować czas i energię na wykonywanie tych samych czynności dwukrotnie i trzymać się reguły od góry do dołu.
Zasada „3 P”
Świąteczne porządki najczęściej wiążą się z wyrzucaniem rzeczy, które nie są już przez nas używane. Jak podjąć decyzję, których z nich należy się pozbyć? Pomocna będzie zasada „3 P”. Zostaw zatem tylko te rzeczy, które są dla ciebie piękne, mają charakter pamiątkowy lub są pożyteczne. Jeśli przedmiot nie spełnia chociaż jednego z tych warunków możesz go wyrzucić.
Jeżeli porządki zostawiasz na ostatnią chwilę – sprzątaj tylko to, co widać
Czasami los bywa przewrotny i nawet najlepszy plan może lec w gruzach. Jeżeli tak właśnie stało się z waszym planem na świąteczne porządki to jeszcze nic straconego. Jeżeli święta są tuż za rogiem a Wam pozostało bardzo mało czasu to zawsze możecie wysprzątać tylko najbardziej newralgiczne przestrzenie w domu. Wejdź zatem do pomieszczenia i spójrz, które miejsca widać na pierwszy rzut oka. To właśnie je posprzątaj w pierwszej kolejności. Dzięki temu w mieszkaniu będzie panował względny porządek, a my nie będziemy tracić czasu na sprzątanie miejsc, których i tak nikt nie zauważy.
Materiał partnera