Zamek w Niedzicy stanowi jeden z najcenniejszych zabytków Sądecczyzny. Większość turystów wybierających się nad jezioro Czorsztyńskie decyduje się zwiedzić tą średniowieczną warownie. Podpowiadamy, jaka jest historia tego zamku i dlaczego warto go zobaczyć.
Krótka historia zamku w Niedzicy
Pierwsza pisemna wzmianka o zamku w Niedzicy pochodzi z 1325 roku. Wtedy to został zbudowany przez Kokosza Berzewiczego, na miejscu dawnych budowli i fortyfikacji. Podstawowym zadaniem budowli była ochrona północnej grany Węgier, z czasem stała się też ważnym ośrodkiem stosunków polsko-węgierskich. Warownia była w posiadaniu rodziny Brezovicy od roku 1470 należał do familii dziadka pierwszej małżonki Zygmunta Starego. Zamek pozostawał w rękach węgierskich aż do końca II Wojny Światowej, a jego ostatnimi właścicielami była szlachecka rodzina Salomonów. Co ciekawe na terenach należących do wspomnianej familii częściowa forma pańszczyzny utrzymywała się najdłużej w Europie, mianowicie aż do początku lat trzydziestych XX wieku.
Warownia znajduje się na brzegu jeziora Czorsztyńskiego i jest oddalona o 300 metrów od rzeki Dunajec, od której pochodzi jej nazwa. Zamek stoi na wapiennym wzniesieniu o wysokości ponad 550 metrów i znajdują się w nim budynki reprezentujące różne style architektoniczne. Jak wiele średniowiecznych warownia i ta posiada swoją legendę o duchach. Mowa o opowieści o Białej Damie, która miała ukrywać się wraz ze skarbem na zamku przed hiszpańskimi rozbójnikami. Niestety padła ofiarą skrytobójców i po dziś dzień nawiedza dziedziniec tej pięknej średniowiecznej warowni. Co ciekawe na zamku na zamku Dunajec kręcone sceny do wielu filmów i seriali, takich jak: „Janosik”, „Zemsta” i „Mazepa”.
Zamek w Niedzicy dzisiaj
W dzisiejszych czasach Zamek Dunajec stanowi jedną z najciekawszych atrakcji w południowej Polsce. Warownią opiekuje się Stowarzyszeniu Historyków Sztuki, które udostępnia znajdujące się tam pokoje gościnne i dba o prawidłowe funkcjonowanie tamtejszego muzeum. Turyści mogą zwiedzać zamkowe komnaty, w których umieszczone są zabytkowe meble, broń palna, zastawa, dzieła sztuki i wiele historycznych dokumentów o nieocenionej wartości. Znajdują się tam również obiekty charakterystyczne dla czasów średniowiecza pozyskane podczas prac archeologicznych prowadzonych na terenie warowni. W zamku znajdziemy wiele ciekawych pomieszczeń, jak na przykład” sala tortur, więzienie, izba sypialna żupana oraz komnaty ostatnich właścicieli warowni – Salomonów. W pomieszczenie, w którym dawniej składowano opał znajduje się niezwykle ciekawa ekspozycja przedstawiająca staropolską wozownię. Można tam zobaczyć szereg unikatowych, zabytkowych pojazdów konnych. Na terenie zamku można też podziwiać drewniany spichlerz pochodzący z XVIII wieku.
W twierdzy znajdują się również wytworna restauracja oraz hotel, które są chętnie odwiedzane przez turystów z całej Polski. Wiele osób pragnie spędzić noc średniowiecznym zamku lub zorganizować na jego terenie wystawne przyjęcie.
TNE