Coraz większą popularnością cieszy się zdobienie i personalizacja tekstyliów, zwłaszcza t-shirtów. Poszukujemy ubrań unikalnych, ozdobionych nietuzinkowymi wzorami. Coraz częściej interesuje nas produkt, który nie jest efektem masowej produkcji. Transfer DTF to nowość na rynku poligraficznym. Na czym polega ta technologia? Kiedy się sprawdza? Jakie są jej zalety?
Technologia DTF
Technologia ta sprawdza się doskonale w produkcji tekstyliów na skalę przemysłową. Jest ona również dobrym rozwiązaniem w przypadku krótkich serii. Firma API.PL wdrożyła autorskie rozwiązanie w zakresie produkcji transferów DTF jakim jest zastosowanie w całym procesie drukarki DTG marki EPSON. Na zadrukowaną folię aplikowany jest klej termoaktywny w proszku. W dalszej kolejności nadruk jest suszony w tunelu grzewczym, bądź też prasie termotransferowej, i w rezultacie łączy się z tuszem. Po wysuszeniu produkt może być naniesiony na tkaninę w procesie termotransferu.
Jakie są zalety technologii DTF?
Niewątpliwą zaletą korzystania z technologii DTF jest możliwość uzyskania wysokiej jakości nadruków. Co więcej, rozwiązanie to pozwala nam również oszczędzić czas potrzebny na przygotowanie nadruków oraz ograniczyć nakład pracy. To wszystko jest możliwe dzięki wykorzystaniu drukarki DTG w procesie przygotowania nadruków DTF, dzięki czemu możliwe staje się wykonanie wielu kopii na jednym arkuszu. Nie ma już konieczności drukowania kilku różnych aplikacji w osobnych przebiegach. Różnicę odczujemy zwłaszcza w sytuacji, gdy mamy do przygotowania kilka pojedynczych personalizowanych produktów lub krótkich serii. Niewątpliwą zaletą jest również brak konieczności stosowania pre-treatmentu (gruntowania zadrukowywanego materiału tekstylnego). Nie ogranicza nas również rodzaj tkaniny, na którą nanoszony jest nadruk. Transfer nadruków możemy bowiem wykonywać na podłoża inne niż bawełna, tj. poliestry i różne mieszanki. DTF sprawdza się idealnie, gdy naszym zadaniem jest wykonanie zdobień na produktach, które nie są płaskie, np. na czapkach z daszkiem. Uzyskane w ten sposób nadruki są elastyczne i odporne na rozciąganie.
Jeśli porównamy druk DTF z innymi technikami wykonywania zdobień na tekstyliach, np. z drukiem DTG czy sitodrukiem, inwestycję w to rozwiązanie zdecydowanie cechuje dobry stosunek jakości do ceny. Największym kosztem jest zakup markowej drukarki Epson. Jednak wydatek ten zwraca się po czasie akceptowalnym dla małego i średniego biznesu przy regularnej realizacji zamówień. Nie zapominajmy, że technologia DTF to spora oszczędność czasu, który możemy wykorzystać chociażby na projektowanie nowych i ciekawych wzorów.
Materiał partnera