Marzec to ważny miesiąc dla ogrodników. W tym czasie warto przygotować ogród na nadejście wiosny. Sprawdź, jakie prace w ogrodzie trzeba wykonać w marcu!
Wiosna to najbardziej pracowita pora roku dla każdego ogrodnika. To czas, w którym trzeba uporządkować ogród po zimie, a jednocześnie przygotować się na nowy sezon. Aby nie zapomnieć o ważnych pracach w ogrodzie, warto zwrócić uwagę na kalendarz ogrodnika. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak zadbać o ogród w marcu.
Kalendarz ogrodnika marzec – prace na trawniku
Gdy trawnik obeschnie po roztopieniu śniegu, należy dokładnie wygrabić zasuszone resztki roślinne. Jednocześnie trzeba uważać na miejsca, w których zostały posadzone rośliny cebulowe. W tym czasie kwiaty cebulowe rozpoczynają właśnie kwitnienie. Gdy ruszy wegetacja, przeprowadzamy wertykulację lub aerację trawnika. Następnie rozsiewamy pierwszą dawkę nawozów mineralnych.
Warzywnik
W marcu należy przygotować glebę pod nowe zasiewy. Rozsypujemy na grządki kompost, który mieszamy z wierzchnią warstwą gleby. W marcu możemy wysiewać m.in. marchew, pietruszkę, groch, rzodkiewkę czy sałatę.
Kwiaty jednoroczne, dwuletnie i byliny
Usuwamy resztki roślinne z poprzedniego sezonu i rozsypujemy na rabatach kompost. Dzielimy byliny, które zakwitają późnym latem i jesienią. Wysadzamy również na rabaty kwiaty cebulowe, które były pędzone i trzymane w pomieszczeniach w okresie zimowym. Oprócz tego wysadzamy byliny z odkrytym korzeniem i cebule lilii bezpośrednio po zakupie.
Drzewa i krzewy ozdobne
Usuwamy osłony z roślin zabezpieczonych na zimę. W marcu możemy przycinać krzewy i drzewka liściaste kwitnące latem i jesienią. Nie przycinamy jedynie krzewów kwitnących wiosną (np. forsycja) – trzeba poczekać do ich przekwitnięcia. Od połowy marca możemy sadzić krzewy ozdobne z odkrytym korzeniem.
Drzewa i krzewy owocowe
W marcu ciągle jeszcze można wykonywać cięcia prześwietlające jabłoni, grusz i śliw. W drugiej połowie miesiąca przycinamy drzewka, które zostały posadzone jesienią. Pod koniec miesiąca możemy posadzić nowe krzewy i drzewka.
Na balkonie i tarasie
W doniczkach z roślinami, które zimą przebywały na zewnątrz, wymieniamy wierzchnią warstwę gleby i przeprowadzamy nawożenie. Przygotowujemy również nowe donice pod sezonowe obsadzenia. Niektóre kwiaty – m.in. bratki i stokrotki – dobrze znoszą marcowe temperatury. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu młodych roślin. Jeśli marzysz o pelargoniach lub fuksjach na swoim balkonie, pamiętaj, że najlepiej sadzić je dopiero po 15 maja – gdy minie niebezpieczeństwo ostatnich wiosennych przymrozków. W tym czasie z pewnością przyda Ci się np. nawóz do pelargonii.
Materiał partnera