Okazuje się, że problem trądziku dotyka nie tylko skórę młodą w okresie dojrzewania organizmu i w stanie rozregulowania hormonalnego. Do dermatologów oraz kosmetologów bardzo często zgłaszają się również osoby o cerze typowo dojrzałej, które również zmagają się z uporczywymi zmianami skórnymi. Dlaczego trądzik u dorosłych jest tak powszechnym zjawiskiem? Jak się objawia i jak go skutecznie zwalczać? Jeśli zauważasz na swojej twarzy liczne stany zapalne, krostki, grudki, zaskórniki przeczytaj koniecznie i dowiedz się jak poprawić stan swojej skóry.
Dlaczego trądzik pojawia się też u osób dorosłych?
Przyczyn zmian trądzikowych jest tak naprawdę wiele i zawsze należy rozpatrywać je indywidualnie. Od przyczyny powstawania trądziku zależy przecież jego skuteczne leczenie.
Z reguły trądzik w wieku dorosłym pojawia się w wyniku tendencji genetycznych, zaburzeń hormonalnych lub jako następstwo prowadzonego stylu życia. Bezpośrednią przyczyną zawsze jest nadmierna produkcja łoju prowadząca do zablokowania ujść gruczołów łojowych ( porów) oraz rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian zapalnych.
Nie da się ukryć, że za trądzik u osób dorosłych nierzadko odpowiedzialny jest nieodpowiedni styl życia, zła dieta (przede wszystkim bogata z nabiał, alergeny czy alkohol) albo zły sposób oczyszczania skóry twarzy. Czy wiesz, że nawet 30% kobiet potwierdza, że nie zmywa resztek makijażu codziennie lub całkowicie rezygnuje z wieczornego oczyszczania twarzy? Pozostające na skórze zanieczyszczenia powietrza, kurz, toksyny czy substancje zawarte w kosmetykach kolorowych negatywnie wpływają na stan skóry. Kolejną przyczyną trądziku u osób dorosłych może być stosowanie źle dobranych do typu i potrzeb cery preparatów pielęgnacyjnych oraz kosmetyków o niewłaściwym składzie.
Jak objawia się trądzik u osób dorosłych?
Co ciekawe, trądzik wieku dorosłego nie różni się od tego, jaki pojawia się na cerze młodej. W przypadku cery mieszanej i tłustej zmiany skórne pojawiają się w tzw. strefie T, ale ogniska zapalne mogą pojawiać się również w innych partiach skóry twarzy, nierzadko również na szyi, dekolcie oraz plecach.
Cera dojrzała z tendencją do trądziku charakteryzuje się najczęściej rozszerzonymi porami, widocznymi zaskórnikami, przebarwieniami pozapalnymi, a same zmiany skórne pojawiają się w skupiskach. Skóra całej twarzy jest najczęściej podrażniona i zaczerwieniona z tendencją do odwodnienia.
Czym leczyć trądzik u osób dorosłych?
Leczenie trądziku wieku dorosłego może być skuteczne, ale musi być dobrane indywidualnie, uwzględniając wszystkie potrzeby oraz stan skóry i przebiegać wielotorowo. Najczęściej kuracja przebiega poprzez regularne stosowanie odpowiednich preparatów oczyszczających, złuszczających oraz odbudowujących barierę skóry, które w swoim składzie zawierają kwas azelainowy, kwas salicylowy, kwas linolowy, witaminę C oraz retinoidy.
Kurację zmian trądzikowych można przeprowadzać w warunkach domowych albo korzystać z profesjonalnych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. W nich kuracja przeciwtrądzikowa jest najczęściej znacznie bardziej inwazyjna, do tego nakierowana na zwalczanie również innych niedoskonałości skóry, w tym przebarwień potrądzikowych i blizn.
Materiał partnera