Masz smykałkę do inwestycji? Chcesz zainwestować na giełdzie papierów wartościowych? W tym celu musisz założyć specjalne konto inwestycyjne. Sprawdźmy zatem, czym charakteryzuje się konto maklerskie i jakie opłaty wiążą się z jego prowadzeniem.
Czym różni się konto maklerskie od zwykłego konta bankowego?
Zwykłe konto bankowe służy przede wszystkim to gromadzenia środków i przeprowadzania transakcji w życiu codziennym. Z kolei konto maklerskie służy do inwestowania na giełdzie. Poprzez taki rachunek możesz zlecać transakcje kupna i sprzedaży akcji, obligacji oraz innych instrumentów finansowych, którymi obraca się na giełdzie. Dodajmy jeszcze, że konto maklerskie możesz założyć w wielu bankach lub niezależnych domach maklerskich. Wszystko zależy od tego, która oferta wyda ci się najbardziej opłacalna.
Jak wybrać najlepsze konto maklerskie?
Wybór konta maklerskiego to ważny krok na drodze do inwestowania. Taki rachunek powinien być prosty i intuicyjny w obsłudze, a koszty jego prowadzenia powinny być odpowiednio zbilansowane. Pozostaje pytanie, jak takie konto znaleźć.
Jeśli nie masz czasu na samodzielne porównywanie ofert poszczególnych biur czy domów maklerskich, zdaj się na ranking kont maklerskich na stronie kontomaniak.pl. Znajdziesz w nim wszystkie kluczowe informacje o przeróżnych rachunkach inwestycyjnych, dzięki czemu z łatwością wybierzesz takie, które będzie dla ciebie najlepsze.
Jakie opłaty wiążą się z prowadzeniem konta maklerskiego?
Jak już wspomnieliśmy, jedną z ważniejszych rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze rachunku inwestycyjnego, są koszty z nim związane. Pamiętaj, aby zapoznać się z nimi jeszcze przed otwarciem konta maklerskiego, aby mieć świadomość, ile trzeba będzie za nie zapłacić. Dzięki temu unikniesz niemiłej niespodzianki, w postaci zysków „zjedzonych” przez przeróżne opłaty. A o jakich opłatach mowa?
Przede wszystkim, będziesz musiał zapłacić za samo prowadzenie konta maklerskiego. Zazwyczaj taka opłata wynosi 50-60 zł w skali roku. Do tego dochodzą jeszcze prowizje za dokonywane transakcje i to na nie musisz zwrócić szczególną uwagę. Co ważne, taka prowizja jest najczęściej ustalana indywidualnie. Do tego zawsze możesz negocjować jej wysokość. Dodajmy także, że na ogół taka prowizja wynosi 0,15-0,4% wartości każdej transakcji. Jednak często domy czy biura maklerskie określają kwotę minimalną takiej prowizji w wysokości kilku złotych.
Do tego musisz liczyć się jeszcze z różnymi dodatkowymi opłatami, takimi jak, chociażby prowizja za przelew bankowy. Jednak jeśli będziesz w pełni świadomy poszczególnych opłat, będziesz w stanie tak zarządzać swoim kontem maklerskim, aby kosztowało cię ono jak najmniej.
Konto maklerskie jest niezbędne do przeprowadzania transakcji na giełdzie papierów wartościowych. Jeśli jesteś aktywnym inwestorem, zadbaj, aby taki rachunek był nie tylko stosunkowo tani, ale i wygodny w obsłudze. A przede wszystkim zwróć uwagę, aby dane konto spełniało twoje oczekiwania i wpisywało się w twoje potrzeby. Nie tylko te finansowe.
Materiał partnera