Dzisiejszy, mocny scyfryzowany świat biznesu wymaga coraz większych nakładów inwestycyjnych, które pozwolą utrzymywać całą infrastrukturę IT, zawierającą nie tylko oprogramowanie i dedykowane systemy, ale też serwerownie i specjalistów zajmujących się utrzymaniem wszystkiego w odpowiednim stanie. Na szczęście istnieje alternatywa – chmura obliczeniowa, która pozwoli nam wykorzystywać wszystkie zasoby IT bez nadmiernych kosztów.
Co to jest chmura obliczeniowa?
Na samym początku wyjaśnijmy, czym w ogóle jest chmura obliczeniowa. Najłatwiej wyjaśnić ideę chmury jako usługi, która umożliwia nam gromadzić, przechowywać i przetwarzać zasoby cyfrowe bez użycia fizycznej infrastruktury informatycznej. Dostawca usług chmurowych zapewnia nam odpowiednie usługi, pożądaną ilość wolnego miejsca, a także wsparcie techniczne, które umożliwia efektywne wykorzystanie całego potencjału usługi chmurowej.
W powszechnym rozumieniu chmura obliczeniowa służy przedsiębiorstwom do zdalnego gromadzenia danych – plików, dokumentów cyfrowych i wszystkich zasobów na wirtualnym dysku, który zapewnia nam stały dostęp z różnych urządzeń, zarówno laptopa, ale też smartfona czy tabletu z dostępem do internetu. To oczywiście prawda, jednak takie zastosowanie chmury to zaledwie wierzchołek góry lodowej możliwości.
Chmura obliczeniowa dostarcza nam dziesiątek aplikacji i mikrousług, które w praktyce pozwalają realizować procesy biznesowe szybciej, taniej i efektywniej. To, jakie usługi zostaną przez nas wykorzystane, zależy jedynie od naszych potrzeb biznesowych.
Chmura obliczeniowa prywatna a publiczna
Podobnie jak zakres usług, sam rodzaj chmury obliczeniowej, z jakiej firma korzysta, jest uzależniona od konkretnych potrzeb. Na ten moment z powodzeniem możemy wyróżnić trzy rodzaje chmur obliczeniowych. Jest to:
- Chmura publiczna – najpopularniejsza forma usługi chmurowej, która z reguły jest wybierana przez firmy dopiero rozpoczynające przygodę z usługami chmurowymi. W modelu chmury publicznej zasoby w postaci serwerów stanowią własność dostawcy, który udostępnia klientowi konkretne usługi chmurowe, jak na przykład skrypty Big Data, hurtownie danych oraz inne usługi niezbędne do usprawnienia swojego biznesu.
- Chmura prywatna – chmura prywatna to zaawansowane rozwiązanie, które gwarantuje firmie wyłączność maszyn wirtualnych działających jedynie w obrębie wewnętrznej sieci firmowej. W zależności od konkretnych potrzeb wewnętrzny dział IT może rozwijać konkretne usługi lub dostosowywać je do specyficznych potrzeb. Usługa prywatnej chmury jest z reguły nieco droższa, jednak zapewnia ona nieograniczony potencjał wykorzystania tego rozwiązania.
- Chmura hybrydowa – chmura hybrydowa łączy w sobie najlepsze cechy obu wcześniej wymienionych modeli chmury obliczeniowej. Chmura hybrydowa to doskonałe rozwiązanie, gdy chcemy rozdzielić dane szczególnie wrażliwe, umieszczając je na prywatnym serwerze od innych zasobów, które mogą być gromadzone w publicznej przestrzeni.
W jaki sposób dobrać chmurę obliczeniową do potrzeb firmy?
Jak wybrać najlepszą usługę chmury obliczeniowej, która z jednej strony usprawnia procesy biznesowe realizowane w firmie, przyśpieszy pracę z danymi, a także zapewni odpowiedni poziom bezpieczeństwa i zredukuje koszty utrzymywania własnej infrastruktury informatycznej? O wyborze rodzaju chmury możemy przeczytać na https://businessintelligence.pl/przetwarzanie-danych-chmura-publiczna-prywatna-czy-hybrydowa/.
Przede wszystkim należy dogłębnie przeanalizować własne potrzeby i porównać je z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Najpopularniejsi dostawcy usług chmurowych, czyli Amazon, Google i IBM oferują setki usług chmurowych, uwzględniając skrypty SI, Machine Learning, specjalne narzędzia do przetwarzania Big Data, możliwość wytwarzania własnego oprogramowania w modelu mikro usług i wiele wiele innych. Ostateczny wybór repozytorium usług będzie determinował cenę usługi. Warto zastanowić się, jakie funkcjonalności są nam faktycznie potrzebne i skorzystać z usługi tego dostawcy, który zapewnia nam dokładnie to, czego oczekujemy od chmury.
Bez względu na wybór możemy być jednak pewni, że chmura poprawi jakość komunikacji, współpracy zespołu, a także zapewni najwyższe bezpieczeństwo naszych zasobów IT.
Materiał partnera