Agresja została określona jako zachowanie, którego podejmujemy, aby wyrządzić komuś pośrednią lub bezpośrednią krzywdę. Lecz czy zawsze? Agresja jest zachowaniem – reakcją na bodźce, występuje ona w życiu wszystkich ludzi. Aby zrozumieć skąd i dlaczego pojawia się w nas agresja, należy dokładnie przyjrzeć się tym zachowaniom, pomoże to zrozumieć podłoża wielu sytuacji, w których przejawiamy agresję.
Skąd się bierze agresja?
Przyczyny powstawania agresji zostały określone jako “wyznaczniki agresji”, podzielone one zostały na sytuacyjne oraz indywidualne, dokonując klasyfikacji można uznać, iż:
1. Czynniki sytuacyjne to:
- Prowokacje,
- normy i oczekiwania społeczne,
- pobudzenie emocjonalne,
- alkohol i inne używki. 2. Czynniki indywidualne to:
- Cechy osobowości,
- płeć,
- agresywność jako cecha.
Zachowania agresywne występują także w przypadku, gdy człowiek za jej pomocą chce osiągnąć zakładane cele oraz uzyskać pożądane dobra (materialne i niematerialne). W przypadku gdy działania agresywne zakończą się powodzeniem wzrasta poczucie własnej wartości – co również może być celem agresji samym w sobie.
Przyczynami agresji jest także własne napięcie i narastająca frustracja, w tym przypadku zachowanie agresywne staje się swojego rodzaju wyładowaniem.
Duży wpływ na postępowanie agresywne niezaprzeczalnie ma wpływ środowiska i otoczenia, zachowania agresywne mogą zostać przyswojone poprzez obserwację osób, którym stosowanie agresji przyniosło jakieś skutki. Często wpływ agresywnych treści (np. filmów, gier itp.) działa na ludzi pobudzająco i wytwarza chęć powielania tego typu zachowań.
Jak radzić sobie z agresją?
Sposoby radzenia sobie z agresją mogą przybierać różne formy. W przypadku, gdy w żaden sposób nie potrafimy zapanować nad własnym napięciem oraz często postępujemy agresywnie należy udać się po pomoc do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry. To właśnie lekarze będą najlepiej potrafili dobrać odpowiednią formę terapii lub farmakoterapii, dostosowaną do konkretnego przypadku.
W sytuacjach, kiedy odczuwamy napięcie lub zaczynają nami kierować zachowania agresywne możemy sami spróbować przezwyciężyć te emocje. Wymaga to bardzo dużej samoświadomości, należy starać się w sposób logiczny zastanowić nad daną sytuacją, czy nasza reakcja jest rzeczywiście do niej adekwatna? Można próbować wyćwiczyć metodę samokontroli oraz poznać formy negocjacji, które ułatwią nam zdobycie tego, czego chcemy – bez stosowania agresji.
Najbardziej popularnymi sposobami na wyciszenie emocji lub ich wyładowanie, których warto spróbować, są na przykład:
- Uprawianie sportu, wysiłek fizyczny,
- medytacja lub joga,
- ćwiczenia relaksacyjne,
- “liczenie do 10”,
- unikanie miejsc i ludzi, którzy wzbudzają w nas występowanie napięcia (o ile to możliwe),
- mówienie o swoich emocjach.
Występowanie agresji i zachowań agresywnych często jest cechą wrodzoną lub nabytą w okresie dzieciństwa, mimo tego nie zawsze musimy poddawać się emocjom i rosnącemu napięciu, warto wypróbować różnych sposobów na obniżenie złości i wybrać taki, który będzie dla nas skuteczny.
W przypadku, gdy żaden sposób samokontroli oraz prób radzenia sobie z zachowaniami agresywnymi nie pomoże nam się ich pozbyć, należy skorzystać z pomocy specjalistów.
AKA