dziewczyna WWO
Osoby wysoko wrażliwe nie wymagają nadzwyczajnego traktowania | fot.: stock.adobe.com

Wysoka wrażliwość – charakterystyka nowego pojęcia w dziedzinie psychologii

Wysoka wrażliwość jest cechą oraz zespołem cech wrodzonych, determinujących sposób odczuwania, myślenia i funkcjonowania w każdym aspekcie życia. Wysoko wrażliwe osoby (WWO) silniej odczuwają bodźce, mają zwiększony poziom empatii, oraz mocno rozwiniętą umiejętność analizowania i wyciągania wniosków. Wrażliwość ta dotyczy sfer emocjonalnych oraz sensorycznych. 

Wysoka wrażliwość nie jest chorobą, zaburzeniem osobowości ani wadą, i choć często bywa nie rozumiana, warto spróbować bliżej ją poznać. Pomoże to w rozumieniu i akceptacji osób wokół nas lub… nas samych. 

Cechy osób wysoko wrażliwych 

Osoba wysoko wrażliwa charakteryzować się może różnorodnymi cechami, zależy to dużej mierze od stopnia nasilenia wrażliwości, uwarunkowań genetycznych oraz środowiska otaczającego osobę wysoko wrażliwą, zwłaszcza na etapie dziecięcym. Podstawowymi aspektami, które zostały uznane za wyznaczniki bycia WWO są: 

  1. Głębokość przetwarzania, czyli bardzo wnikliwe analizowanie sytuacji i zachowań, wynikające z tego problemy z podejmowaniem decyzji oraz rozkładaniem wszystkich zdarzeń i możliwości na czynniki pierwsze, tendencja do zamyślania się i tworzenia w myślach przeróżnych scenariuszy. 
  2. Wrażliwość na otaczający nas świat i ludzi, na ich nastroje, które często przejmowane są przez osobę WWO, chęć sprawienia przyjemności drugiej osobie często kosztem samego siebie. 
  3. Przebodźcowanie/przestymulowanie oznaczające nadmiar docierających do osoby WWO bodźców ze świata zewnętrznego jak np. większa ilość osób, hałas czy brak możliwości spędzenia czasu w samotności i wyciszenia się. Przebodźcowanie pojawia się po dłuższym przebywaniu wśród ludzi lub po dniu pełnym intensywnych emocji. Przestymulowanie dotyczyć może także głośnych dźwięków, wyczulenia na smaki lub zapachy. 
  4. Empatia – współodczuwanie oraz głębokie poruszenie spowodowane problemami innych ludzi lub ogólnymi sytuacjami, na które często nikt inny nie zwraca uwagi, odczuwanie dużego smutku w przypadku cierpiących zwierząt. 

Jak postępować z osobami WWO? 

Osoby wysoko wrażliwe nie wymagają nadzwyczajnego traktowania. Tak jak akceptuje i szanuje się każdą osobę nie będącą wysoko wrażliwą, tak samo trzeba umieć dostrzec, zaakceptować i uszanować wysoką wrażliwość innej. Wymaga to pewnego rodzaju inteligencji emocjonalnej, wyrozumiałości i przede wszystkim chęci spróbowania przyswojenia pewnej wiedzy oraz akceptacji wzmożonej aktywności emocjonalnej i innego poziomu odczuwania.
To co dla nas może być świetną zabawą, dla osób WWO może okazać się przytłaczające i niepozostawiające możliwości odpoczynku. Duże grono osób wokół, hałas lub natłok zdarzeń i emocji po pewnym czasie najzwyczajniej może zmęczyć psychicznie osobę wysoko wrażliwą. 

Warto rozmawiać z osobą wysoko wrażliwą i prosić o konkretne wyjawienie tego co aktualnie czuje lub myśli, nie zawsze będziemy w stanie w pełni to zrozumieć, może okazać się to dla nas niczym istotnym, jednak jest to konieczne, aby zrozumieć mechanizmy funkcjonowania osób wysoko wrażliwych i zauważenia różnic występujących między nami. 
Wysoka wrażliwość – ta rozumiana i akceptowana – może stać się ogromną zaletą. Mocno rozwinięta inteligencja emocjonalna, umiejętność wsparcia i współodczuwania sprawiają, że osoby WWO mogą okazać się świetnymi przyjaciółmi i partnerami w związku.

AKA