Piękne, zdrowe i lśniące włosy to marzenie niejednej kobiety. Żeby móc cieszyć się bujną czupryną należy odpowiednio pielęgnować swoje kosmyki, aby dostarczyć im wszystkich niezbędnych składników. Obecnie wybór kosmetyków jest ogromny, dlatego często nie wiadomo czym kierować się przy doborze konkretnego preparatu. Co warto wziąć pod uwagę? Podpowiadamy.
Skład kosmetyków
Wybierając kosmetyki do włosów, warto zwrócić uwagę na ich skład. Niestety nie wszystkie rodzaje kosmyków mogą być pielęgnowane wyłącznie przy pomocy naturalnych środków. Czasami potrzebują one również silikonu i innych „zakazanych” związków. Z tego powodu na przykład kupując szampon, nie należy dopasowywać go do rodzaju włosów, a potrzeb skóry głowy. Najlepiej więc sięgać po preparaty, które w swoim składzie zawierają łagodne środki myjące i produkty te stosować na co dzień. Jednak co kilka myć, aby dogłębnie oczyścić skórę głowy z pozostałości kosmetyków i innych zanieczyszczeń, warto wybrać produkt z mocnym detergentem myjącym.
W preparatach do codziennego stosowania warto jednak unikać mocnych SLS-ów, które mogą powodować podrażnienie i przesuszenie skóry głowy, a także silikonów ograniczających wchłanianie substancji odżywczych. Z kolej parabeny i konserwanty mogą wywoływać uczulenia i alergie, dlatego ich również lepiej się wystrzegać.
Dobór kosmetyków do rodzaju włosów
Tak jak szampon należy dopasować do potrzeb skóry głowy, tak inne kosmetyki do włosów takie jak maski, odżywki, sera czy oleje trzeba dostosować do rodzaju swoich pukli. Najlepiej w tym celu zastosować parametr jakim jest porowatość, czyli stopień rozchylenia łusek kosmyków.
Osoby, które posiadają wysokoporowate włosy powinny stosować przede wszystkim emolienty, czyli substancje, które nie przetłuszczają kosmyków, a jednocześnie skutecznie je dociążają. Do pielęgnacji można wykorzystać również proteiny — wypełnią one ubytki w łusce i spowodują, że pukle staną się gładkie. Dobrze jest również regularnie je olejować.
Większość osób posiada jednak włosy średnioporowate, które nie są ani bardzo zniszczone, lecz nie są też idealnie gładkie. Z tego powodu kosmetyki do takich pukli należy dostosować do konkretnych potrzeb danego użytkownika, tak aby doprowadzić do równowagi PEH. Najmniej problematyczne, zazwyczaj proste i gładkie są włosy niskoporowate. Jednak one również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. W tym przypadku sprawdzą się produkty, które zawierają kokos, glinki i lekkie oleje.
Materiał partnera