sylwetka skinny-fat
Wiele osób, których dieta obfituje w cukry, to posiadacze sylwetki skinny-fat | fot.: materiał partnera

Jak węglowodany wpływają na Twoją sylwetkę?

Nadmiar cukru w diecie jest przyczyną istnienia wielu chorób cywilizacyjnych, takich jak otyłość czy cukrzyca. Odpowiedzią na ten problem jest dieta ketogeniczna, która zakłada ograniczenie węglowodanów, spożycie dużej ilości zdrowych tłuszczy i czerpanie energii z ciał ketonowych.

Dieta bez cukru – dlaczego warto ograniczyć węglowodany?

Nie bez powodu cukier nazywany jest białą śmiercią. Nadmierne spożycie słodkich, białych kryształków jest przyczyną bardzo wielu chorób. Okazuje się, że zbyt wysoki poziom węglowodanów w diecie szkodzi nie tylko ciału, ale także i umysłowi. Badania pokazują, że istnieje ścisła korelacja pomiędzy chorobami psychicznymi, a dietą wysokocukrową. Problemem jest również to, że producenci żywności dodają cukier do wielu produktów spożywczych, nie informując o tym konsumentów.

Węglowodany a wygląd sylwetki

Wiele osób, których dieta obfituje w cukry, to posiadacze sylwetki skinny-fat. Skinny-fat to typ sylwetki, która z pozoru wydaje się szczupła. Kiedy jednak taka osoba odsłoni ciało, doskonale widać, że jest ono obleczone tkanką tłuszczową i pozbawione mięśni. Korygowanie sylwetki skinny-fat jest problematyczne, ponieważ wymaga zarówno redukcji jak i treningu siłowego. Doskonałą opcją jest wyeliminowanie węglowodanów z diety. Na diecie keto głównym składnikiem odżywczym są zdrowe tłuszcze, które paradoksalnie przyczyniają się do spalania tkanki tłuszczowej.

Czym jest dieta ketogeniczna?

Dieta ketogeniczna to model odżywiania, którego główną ideą jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Ketozą z kolei nazywany stan, w którym organizm przestaje czerpać energię z cukrów (glukozy), a zaczyna pobierać ją w ciał ketonowych. Tym sposobem zwiększając podaż zdrowych tłuszczy przy jednoczesnym ograniczeniu węglowodanów, tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać. Odchudzanie jest jest jednak jedynym efektem stosowania diety ketogenicznej. Udowodniono, że ketoza jest w stanie złagodzić lub nawet całkowicie wyleczyć wiele schorzeń, włącznie z problemami neurologicznymi i psychologicznymi.

Czym są keto węglowodany – netto i brutto

Węglowodany netto to pojęcie, które musi znać każda osoba zaczynająca swoją przygodę z keto. Węglowodanami netto nazywany te cukry, które są bezpośrednio przerabiane na glukozę. Określane są także mianem węglowodanów jadalnych bądź wpływowych i są wliczane, przez osoby na diecie keto, co dziennego bilansu spożywanych składników odżywczych. Ich przeciwieństwem są puste węglowodany, które są pozbawione jakichkolwiek wartości odżywczych.

Jak obliczyć węglowodany netto na diecie ketogenicznej?

Głównym składnikiem odżywczym na diecie ketogenicznej jest zdrowy tłuszcz. Keto jadłospis uwzględnia jednak także inne makroelementy, takie jak proteiny czy niewielkie ilości węglowodanów. Aby obliczyć liczbę węglowodanów netto w danym produkcje, należy od wszystkich węglowodanów (brutto) odjąć cukry zawarte w błonniku oraz alkohole cukrowe. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny, a znalezienie idealnego rozkładu poszczególnych makroskładników zwykle jest efektem wielu prób i błędów.

Jakie są efekty ograniczenia cukrów?


Keto węglowodany w niewielkich ilościach nie są w żaden sposób szkodliwe dla zdrowia. Cukry są problemem wtedy, gdy stają się głównym składnikiem odżywczym dostarczanym z pożywieniem. Osoby, które zdecydowały się na keto jadłospis i mocno ograniczyły spożycie węglowodanów, już po kilku tygodniach odnotują spektakularne efekty. I nie chodzi tylko o redukcję tkanki tłuszczowej, ale o poprawę wyglądu cery, włosów i paznokci. Dużej poprawie ulega także ogólne samopoczucie – osoby na diecie keto mają więcej energii i są mniej podatne na zmęczenia.

Materiał partnera

Sprawdź także

produkty do diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna dla początkujących

Chcesz zgubić nadprogramowe kilogramy, a dotychczasowe diety kończyły się rozczarowaniem? Szukasz sposobu, by mieć więcej …