Uszkodzenie intercoolera jest awarią silnika, którą czasami trudno wykryć. Jest to poważny problem, ponieważ uszkodzenie tego elementu z czasem może doprowadzić do poważnego uszkodzenia układu doładowania.
Co więcej, część doświadczonych mechaników uważa, że uszkodzone interkulery odpowiadają za większość usterek turbosprężarek. Osoby wychodzące z tego założenia uważają, że turbosprężarka jest na tyle nieskomplikowanym urządzeniem, że w praktyce nie ma prawa się uszkodzić, kiedy działa w odpowiednich warunkach. Niestety awaria turbosprężarki doprowadza do sytuacji, w której turbosprężarka musi pracować w znacznie wyższej, niż nominalna, temperaturze. W związku z tym postanowiliśmy przygotować krótką listę objawów, które mogą świadczyć o uszkodzonym intercoolerze.
Objawy uszkodzonego intercoolera
Dla jasności musimy przypomnieć, że poniższe objawy dotyczą wyłącznie samochodów z turbodoładowanym silnikiem. Samochody niewyposażone w turbosprężarki nie mają też intercoolerów, więc jeśli poniższe objawy się w nich pojawiają, to są one spowodowane inną awarią. Skoro już upewniliśmy się, że rozumiesz, w czym rzecz, możemy przejść do objawów uszkodzonego intercoolera:
● Gęsty i ciemny dym. Jeśli w samochodzie z turbodoładowanym silnikiem z rury wydechowej wydobywa się czarny i ciemny dym, to może być to oznaką uszkodzonego intercoolera. Jest to tym bardziej jednoznaczna wskazówka, kiedy intensywność wydobywającego się dymu rośnie podczas wzmożonego obciążenia. Rozumiemy przez to chwilę pokonywania wzniesienia lub moment po ostrym dodaniu gazu.
● Spadek mocy. Nieprawidłowo działający lub wręcz całkowicie uszkodzony intercooler wpływa negatywnie na pracę silnika spalinowego. Turbosprężarka nie jest w stanie go dostatecznie wzmocnić, przez co spada jego moc. Jeśli więc czujesz, że moc twojego samochodu wyraźnie spadła lub jeśli czujesz, że efekt doładowania jest mniej odczuwalny, to sprawdź, czy aby na pewno intercooler działa prawidłowo.
● Podwyższone spalanie. Ostatnim objawem mogącym wskazywać uszkodzenie intercoolera jest podwyższone spalanie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, wyższa temperatura gazów docierających do turbosprężarki wpływa na pracę całego silnika. W takiej sytuacji jednym ze skutków nieprawidłowej pracy będzie zwiększone spalanie.
Materiał partnera