przetwory na zimę
Owoce najlepiej przerabia się na dżemy, konfitury lub soki | fot.: stock.adobe.com

Sezon na przetwory!

Lato to czas na łapanie słońca, wypoczynek i wyjazdy nad wodę. Ale to także wspaniały okres w roku, kiedy mamy pod dostatkiem mnóstwo przepysznych warzyw i owoców. Na szczęście już wiele lat temu człowiek opracował sobie kilka sposobów, aby przechować te dobrodziejstwa natury i móc cieszyć się nimi przez cały rok. I to w dodatku z zachowaniem ich smaku jak i wszystkich właściwości. Chodzi oczywiście o przetwory.  

Czego potrzebujemy do przygotowania przetworów?

Jeśli chcemy rozpocząć swoją przygodę z przetworami, należy przygotować dosłownie tylko kilka rzeczy. Przede wszystkim produkty, które chcemy przerobić i przepis, którego będziemy się trzymać. Oprócz samych warzyw czy owoców potrzeba zazwyczaj cukru, żelatyny, octu oraz kilku przypraw, w zależności od tego co chcemy zrobić. Produkt w który musi się zaopatrzyć to słoiki.  

Warzywne przetwory

Lista produktów, z których można przygotować pyszne przetwory nie ma końca. Wśród warzyw w Polsce zdecydowanie królują ogórki. Kiszone, musztardowe, w zalewie, jako sałatka, przygotowane na mizerię… ogranicza nas tylko wyobraźnia. Duże pole do popisu daje również cukinia. Oprócz tradycyjnych sałatek, cukinię można przerobić także na keczup lub dżem.  Do słoików świetnie sprawdzą się także pomidory, także jako keczup lub sok, który może stanowić bazę zupy. Sezon na tanią paprykę to idealny czas na przygotowanie przepysznego, zdrowego sosu do makaronu.

Owoce w słoiku

Słodkie przetwory to równie dobry wybór. I tutaj także lista możliwości nie ma końca. Owoce najlepiej przerabia się na dżemy, konfitury lub soki (wykorzystane zimą do herbaty są niezastąpione). Świetnie sprawdzą się do tego truskawki, maliny, śliwki, wiśnie, agrest, porzeczka czy cokolwiek innego co przyjdzie nam do głowy.

Słoiki

W robieniu przetworów istotną rolę odkrywa samo przygotowanie słoików, ponieważ bez tego cała praca może iść na marne, Słoiki, nawet nowo kupione, powinno się najpierw wyparzyć. Najprostszy sposób to zalanie ich wrzątkiem i pozostawienie na 10-15 minut. Inne metody to wykorzystanie zmywaki i ustawienie jej na wysoką temperaturę. Jeśli potrzebujemy tylko kilku słoików, możemy wykorzystać do tego celu mikrofalówkę. Wystarczy wlać do słoika wodę do ¾ jego wysokości i przez kilka minut ”podgrzewać” na najwyższej mocy.

przetwory na zimę
Lista produktów, z których można przygotować pyszne przetwory nie ma końca | fot.: stock.adobe.com

Jak pasteryzować?

Po skończonym gotowaniu czas na ostatni i najważniejszy krok – pasteryzacja. Sam proces pasteryzacji polega na odpowiednim zakonserwowaniu słoików, aby zawarte w nich produkty nie straciły smaku ani swoich wartości odżywczych, oraz co najważniejsze, nie zepsuły się. W jaki więc sposób postępować z gotowymi słoikami?

Pasteryzowanie w garnku z wodą

Inaczej nazywana pasteryzacją na mokro. To najpopularniejsza metoda, którą wiele osób na pewno pamięta z dzieciństwa. Niejedna babcia miała w swojej kuchni olbrzymi, wysłużony garnek, którego używała tylko w okresie letnim, ale nigdy nie pozwoliła go wyrzucić, bo przecież do niego wchodziło kilka słoików na raz. Na dno garnka układamy bawełnianą ściereczkę, na którą ustawiamy słoiki. Następnie wlewamy wodę na wysokość 2 cm poniżej zakrętki słoika. Garnek przykrywamy i zagotowujemy wodę. Od momentu września gotujemy na mniejszym ogniu jeszcze od 10 do 30 minut – warto stosować się do zaleceń z konkretnego przepisu z jakiego robiliśmy przetwory.

Pasteryzacja w piekarniku

Korzystanie z piekarnika to inaczej pasteryzacja na sucho. Najlepiej ustawiać słoiki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piekarnik należy rozgrzać do temperatury 170 stopni, korzystając z opcji grzania góra – dół. Czas pasteryzacji to około 30 minut. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i pozostawiamy w nim słoiki na kolejne pół godziny.

Bez względu na wybrany rodzaj pasteryzacji należy pamiętać o dwóch ważnych zasadach:

  • temperatura w pasteryzacji powinna być zbliżona do temperatury słoika (zimne słoiki wkładamy do zimnego piekarnika. Jeśli do słoików wlewaliśmy jeszcze ciepłe przetwory, piekarnik czy temperatura wody w garnku powinna być też odpowiednio wysoka)
  • słoiki ustawiamy w taki sposób, aby nie stykały się ze sobą ani ze ściankami garnka,
  • po pasteryzacji wyciągamy słoiki, mocno dokręcamy i ustawiamy do góry dnem do całkowitego wystygnięcia.

Czy warto zacząć robić przetwory?

Zdecydowanie tak. Oprócz oczywistych zalet jakimi są walory zdrowotne warzyw i owoców, pasteryzacja to także sposób na oszczędność. W lecie, kiedy produkty sezonowe są najtańsze można przygotować niskim kosztem wiele pyszności, z których będziemy mogli korzystać aż do kolejnego lata. W przypadku posiadania własnego ogródka, kiedy nie jesteśmy w stanie przejeść na bieżąco wszystkiego co udało się wyhodować, robienie przetworów to często jedyny sposób, żeby nic się nie zmarnowało. Własnoręcznie zrobione przetwory to także gwarancja dobrego składu i niepowtarzalnego smaku.  

ETO