badanie usg
Ultrasonograf, czyli aparat służący do wykonywania badania USG, składa się z emitera i odbiornika fali ultradźwiękowej | fot.: stock.adobe.com

Badanie USG – co to jest i na czym polega?

Pierwsze ultrasonografy zawitały w placówkach medycznych na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, zmieniając oblicze diagnostyki medycznej. Od tamtej pory badanie USG to wciąż jedno z najczęściej wykonywanych badań obrazowych. Jest pełni bezbolesne, bezpieczne i nieinwazyjne, a także może być wykonywane z dowolną częstotliwością, bez negatywnych skutków ubocznych. Nie bez powodu jest podstawowym badaniem kontrolnym kobiet w ciąży, będąc skuteczną metodą monitorowania prawidłowego rozwoju płodu. Czym dokładnie jest badanie usg oraz na czym polega? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Co to jest badanie USG?

Ultrasonograf, czyli aparat służący do wykonywania badania USG, składa się z emitera i odbiornika fali ultradźwiękowej. Głowica wysyła ultrafale, które rozchodząc się i natrafiając na badany obiekt, odbijają się od niego i wracają do odbiornika. Aparat USG przekształca odbite fale w obraz diagnostyczny, wyświetlany na monitorze. Pozwala to na ocenę wielkości i kształtu narządów wewnętrznych, a także wykrycie zmian chorobowych. W porównaniu do np. tomografii komputerowej czy badania RTG (rentgenowskiego), podczas badania USG nie wykorzystuje się szkodliwego promieniowania jonizującego. Badanie USG można wykonać zarówno w prywatnych placówkach, jak i specjalistycznych klinikach jak Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie – https://medyk-szpital.pl/

Jakie są rodzaje badań USG?

Do najpopularniejszych badań USG należą te badania, które polegają na przykładaniu głowicy bezpośrednio do powierzchni ciała. Najczęściej dotyczą one: jamy brzusznej, serca, szyi i tarczycy, piersi, jąder, a także układu kostno-szkieletowego (ortopedyczne).

Wykonuje się także USG metodą Doppler’a – służy ocenie przepływu krwi, a także stanu żył i tętnic. Innymi rodzajami badań USG są: endowaginalne, transrektalne i proktologiczne. Uzyskany obraz nie tylko pozwala na wczesną diagnozę oraz skuteczne wykrycie zmian w narządach, lecz także monitorowanie skuteczności wprowadzonego leczenia.

Jak przygotować się do badania USG?

W przypadku badania jamy brzusznej, w dzień poprzedzający badanie zastosuj lekkostrawną dietę. Badanie powinno być przeprowadzane na czczo, co najmniej 6 godzin od ostatniego posiłku. W przewodzie pokarmowym nie powinno zalegać powietrze, zatem nie pal tytoniu ani nie żuj gumy. Jeżeli masz tendencję do wzdęć i zaparć, przyjmij odpowiednie środki. Wskazane jest natomiast wypicie ok. 1 litra niegazowanej, niesłodzonej wody. Aby uzyskany obraz tkanek był wyraźny, pęcherz podczas badania powinien być pełny. Badanie USG wymaga odsłonięcia przez pacjenta określonego fragmentu ciała, zatem warto założyć luźne ubranie, które można z łatwością podwinąć lub zdjąć.

Jak wygląda przebieg badania USG?

Lekarz poleca ułożenie się w odpowiedniej pozycji, dostosowanej do badania konkretnych narządów, a następnie pacjent odsłania określony fragment ciała. Na głowicę ultrasonografu nakładany jest specjalny żel, który zapewnia jej prawidłowe przyleganie do skóry, a także ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych.

Lekarz, dociskając głowicę, przesuwa ją po odpowiednim obszarze. Na monitorze pojawia się obraz badanego narządu, który można w każdym momencie zatrzymać, celem wydrukowania obrazu diagnostycznego i dokonania jego opisu.

Podczas badania, jedyny odczuwalny dyskomfort może wynikać z przyłożenia chłodnej głowicy lub jej mocniejszego docisku do skóry. Może to być bardziej odczuwalne przez osoby wrażliwe na łaskotki lub tych pacjentów, którzy mają przeprowadzane badanie w obrębie torbieli lub guza uciskającego okoliczne nerwy.

Materiał partnera

Sprawdź także

osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Zabieg PRP – osocze bogatopłytkowe w ortopedii

Osocze bogatopłytkowe PRP, uzyskiwane z krwi pacjenta, ma szerokie zastosowanie w medycynie regeneracyjnej. Znajdują się …