Przydomowa strefa do wypoczynku to miejsce, z którego w sezonie wakacyjnym korzystają chętnie domownicy i zapraszani przez nich goście. Aby komfort przebywania na świeżym powietrzu był pełny, warto zapewnić właściwe oświetlenie na patio.
Jakie lampy wykorzystać na tarasie i jak zaplanować cały system oświetleniowy? Czym powinny wyróżniać się poszczególne oprawy zewnętrzne? Kilka wskazówek przekażemy w dalszej części artykułu.
Nowoczesne oświetlenie tarasu – funkcje i zadania
Do czego potrzebujemy lamp na tarasie? Odpowiedź wydaje się oczywista. W tej części przydomowego terenu tworzy się najczęściej przyjemne miejsca do rekreacji i wypoczynku. Skoro pełni ona funkcję zewnętrznego salonu, warto wprowadzić tam sztuczne oświetlenie, by dało się z niej swobodnie korzystać również po zapadnięciu zmroku. Dzięki temu da się przemieszczać po patio oraz relaksować na nim wieczorową porą – komfortowo i w pełni bezpiecznie.
Oświetlenie tarasu spełnia ponadto szereg funkcji estetycznych. Z jednej strony buduje klimat strefy relaksu, dodając jej przytulności i nastrojowości. Z drugiej staje się elementem spójnego systemu oświetleniowego elewacji całego budynku, wpływając na jego odbiór w godzinach nocnych. Dlatego zawsze warto stosować spójne wizualnie produkty, połączone w ciekawy wizualnie zespół punktów świetlnych. Takie rozwiązania można znaleźć choćby na stronie LightPlus.
Gdzie montuje się lampy na tarasie – praktyczne rozwiązania do ogrodu
Lampy tarasowe bywają różne. Ich kształt i wielkość należy dopasować oczywiście do potrzeb i rodzaju przestrzeni do oświetlenia. Najczęściej stawia się na produkty ścienne, mocowane na elewacji budynku. Bywają to kinkiety, utrzymane w rozmaitych stylach, a także oczka wpustowe i oprawy natynkowe.
Na zadaszonych tarasach wiele osób decyduje się na wykorzystanie lampy wiszącej, którą umieszcza się podobnie jak w salonie nad zestawem mebli wypoczynkowych, tworząc zaciszną i przyjemną strefę do wypoczynku. Zwolennicy klimatycznych rozwiązań mogą taki system uzupełnić o girlandy lampek LED na balustradach lub zadaszeniu.
Dodatkowo warto pomyśleć o doświetleniu przestrzeni wokół tarasu. Do tego celu przydają się lampy najazdowe (na ścieżkach lub trawnikach) oraz wyższe modele na słupkach, które zapewniają wystarczająco światła, by przyjemnie spędzać czas poza domem.
Cechy opraw oświetleniowych do ogrodu – co wybrać?
Wybór opraw oświetleniowych na taras powinien być podyktowany nie tylko walorami estetycznymi konkretnych rozwiązań. Znacznie ważniejsze są parametry techniczne, a zwłaszcza trwałość i wodoszczelność każdej lampy. W miejscach narażonych na działanie czynników atmosferycznych (wilgoć, opady) należy montować wyłącznie urządzenia elektryczne o współczynniku ochrony na poziomie nie niższym niż IP44. W ten sposób zmniejsza się ryzyko groźnego porażenia prądem lub uszkodzenia produktów oświetleniowych.
Warto ponadto stosować modele wykonane z trwałych materiałów (aluminium, szkło, tworzywa sztuczne), odpornych na zmiany temperatury, promieniowanie UV i działanie korozji. Wówczas lampy ogrodowe przetrwają w optymalnej kondycji przez naprawdę długi czas.
Nowoczesne oświetlenie na taras – inteligentne i praktyczne produkty
Standardowym sposobem na kontrolowanie warunków oświetleniowych w ogrodzie wciąż pozostają włączniki ścienne. Oprócz nich można jednak wykorzystać nowoczesne technologie, w tym inteligentne lampy i źródła światła LED. Tego typu produkty są nie tylko energooszczędne i wyróżniają się dużą żywotnością.
W wielu przypadkach da się również sterować lampami LED na tarasie za pośrednictwem pilotów lub aplikacji na urządzenia mobilne, co znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie w przydomowym terenie, dzięki opcji modyfikowania parametrów oświetlenia (natężenie, temperatura barwowa i kolor) oraz ustawiania preferowanych scen świetlnych, przydatnych w konkretnych okolicznościach.
Lampy w ogrodzie – funkcjonalność i styl przydomowej przestrzeni
Oświetlenie na tarasie pełni równocześnie funkcje praktyczne i dekoracyjne. Warto zatem dobrze wybrać poszczególne oprawy, troszcząc się o to, by zapewniały wystarczająco światła oraz tworzyły nastrojowy klimat w ulubionym miejscu do wypoczynku dla wszystkich domowników i gości.
Materiał partnera