Masz nieco zbędnej gotówki i chcesz ją zainwestować? Możliwości jest dużo. Obecnie sporą popularnością cieszą się lokaty bankowe oraz konta oszczędnościowe, które znów są bardzo korzystną propozycją.
Co to są lokaty bankowe?
Lokata bankowa jest rodzajem produktu oszczędnościowego. Polega na wpłaceniu określonej kwoty do banku, a następnie po określonym czasie jej wypłacie. Za utrzymanie tych oszczędności w banku ty jako wpłacający dostaniesz odsetki jako rodzaj nagrody. Niestety, w przypadku zerwania lokaty przed upływem jej terminu zapadalności, stracimy wszystkie wypracowane odsetki.
Lokaty mogą się różnić między sobą wieloma elementami, m.in. długością trwania i oprocentowaniem.
Konto oszczędnościowe – również warte uwagi!
Coraz większą popularnością cieszą się także konta oszczędnościowe. W takim produkcie, inaczej niż w przypadku lokaty, nigdy nie stracimy wypracowanych odsetek. Otrzymamy odsetki za dokładną ilość dni, w których nasze pieniądze leżały na oprocentowanym koncie. Coraz częściej najlepsze konto oszczędnościowe potrafi być poważną konkurencją dla lokat.
Na to musisz zwrócić uwagę
Żeby wybrać najlepszą lokatę bankową czy konto oszczędnościowe musisz dokładnie przyjrzeć się propozycjom. Pod uwagę weź nie tylko oprocentowanie. Ono jest najważniejsze, ale na końcowy zysk wpływają też inne elementy. Bardzo ważna jest na częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli dopisywania wartości odsetek do lokaty lub konta oszczędnościowego. Im częściej jest to robione, tym większe będą zyski. Zazwyczaj kapitalizacja w przypadku kont oszczędnościowych jest miesięczna, natomiast odsetki na lokatach naliczane są na koniec ich trwania.
Zwróć także uwagę na czas trwania depozytu. To okres, na który lokujesz pieniądze w banku. Sprawdź również, czy po upływie terminu zapadalności nie ma automatycznego przedłużenia lokaty na gorszych warunkach, jeśli nie wypłacisz pieniędzy.
Kwota depozytu w dużej mierze decyduje o zysku. Im większa, tym jest on wyższy. Dlatego niektóre banki wprowadzają pewne ograniczenia w wysokości lokowanych kwot.
Są też specjalne lokaty lub konta oszczędnościowe, które wymagają spełnienia dodatkowych wymogów. To zazwyczaj produkty, dla posiadania których koniecznie jest otworzenie lub posiadanie konta osobistego.
Konto oszczędnościowe z kontem osobistym – czy warto?
Czy opłaca się mieć konto oszczędnościowe z kontem osobistym? Na pewno tak. Oprócz oprocentowania bank zwykle oferuje korzystną premię za kilka aktywności na rachunku bankowym. Często jest to nawet kilkaset złotych.
Jeśli nie spodoba ci się konto, możesz zawsze je zamknąć po likwidacji lokaty czy przeniesieniu środków z konta oszczędnościowego. Wcześniej jednak sprawdź, przez jaki czas musisz być właścicielem rachunku, żeby nie stracić premii.
Czy te produkty są bezpieczne?
Lokaty bankowe i konta oszczędnościowe należą do najbezpieczniejszych produktów finansowych. Są bowiem chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). W przypadku banku, który prowadzi działalność w innym kraju, a w Polsce ma tylko przedstawicielstwa, gwarancję sprawuje tamtejsza instytucja o podobnym charakterze. Pieniądze w BFG pochodzą m.in. ze składek wszystkich instytucji finansowych, które są objęte systemem gwarancyjnym.
Jeśli bank, w którym masz lokatę lub konto oszczędnościowe stanie się niewypłacalny- Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) wypłaci pieniądze wraz odsetkami. Gwarancja obejmuje środki do równowartości 100 tys. euro.
Materiał partnera