Choroba alkoholowa wymaga podjęcie leczenia. Bardzo często, osoby które zgłaszają się na leczenie są w krytycznym stanie psychicznym i fizycznym. Długotrwałe spożywanie alkoholu destrukcyjnie wpływa na organizm jednostki. Osoba uzależniona w zaawansowanym stadium choroby alkoholowej nie ma kontroli nad własnym życiem. Bardzo często to moment, w którym osoba ta nie ma już nic. Straciła rodzinę, pracę, znajomych, poczucie własnej wartości i wiarę, że można żyć inaczej. Jedną z metod, która wspomaga leczenie uzależnienia od alkoholu jest zastosowanie wszywki alkoholowej.
Działanie wszywki alkoholowej
Esperal Łódź powoduje blokowanie metabolizmu alkoholu w organizmie człowieka. Prawidłowy rozkład etanolu przebiega następująco. Alkohol dostarczony do organizmu zostaje rozłożony na drodze dehydrogenazy alkoholowej do prostej postaci aldehydu octowego. Aldehyd octowy to jednak produkt, który jest szkodliwy dla jednostki. Dzięki działaniu odpowiedniego enzymu, zostaje aktywowany proces dehydrogenazy aldehydowej. W jej wyniku substancja rozkłada się do prostej postaci.
Esperal, który zaszyty jest w organizmie jednostki w postaci tabletek, stale uwalnia do organizmu substancję czynną, disulfiram. Jej głównym zadaniem jest blokowanie enzymu, który odpowiada za rozkładanie się alkoholu w organizmie. Jego nagromadzenie się w organizmie powoduje wystąpienie nieprzyjemnych objawów silnego zatrucia alkoholowego.
Przygotowanie do zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej
Osoba uzależniona, która decyduje się na terapie Esperalem nie musi specjalnie przygotowywać się do zabiegu. Ważne, aby przestrzegać dwóch głównych zasad, ich złamanie skutkuje tym, że zabieg nie może odbyć się w wyznaczonym terminie.
- Należy utrzymać stan abstynencji
- Nie należy spożywać alkoholu dwanaście godzin przed zabiegiem
Dodatkowo przed zabiegiem, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Ma on na celu zweryfikowania czy pacjent nadaje się do przeprowadzenia zabiegu.
Przebieg zabiegu
Zabieg odbywa się przy znieczuleniu miejscowym. Jego zastosowanie pozwala na przeprowadzenie zabiegu bez dolegliwości bólowych u pacjenta. Po podaniu znieczulenia, specjalista nacina skórę pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków. Wykonuje nacięcie w taki sposób, aby blizna po zabiegu była jak najmniejsza. W powstałym otworze umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek z substancją czynną. Następnie lekarz zakłada pacjentowi szwy.
Cała procedura medyczna jest bezpieczna i mało inwazyjna. Wszystko trwa około trzydziestu minut. Zabieg odbywa się w sterylnych warunkach. Podskórnie wszywkę alkoholową umieszcza doświadczony lekarz chirurg.
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu pacjent może tego samego dnia wrócić do domu oraz wykonywania codziennych obowiązków i aktywności zawodowej. Zabieg ten nie wymaga specjalnej rekonwalescencji, ani pobytu w szpitalu. Po zabiegu warto obserwować uważnie swój organizm i reagować na wszelkie niepokojące objawy. Po zauważeniu u siebie przemijającej impotencji, senności, męczliwości, zakażenia rany, alergii skórnej, stanów depresyjnych, stanów lękowych czy schizofrenii należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, który podejmie dalsze kroki. Zaleca się, aby pacjent przez okres około dwóch tygodni powstrzymał się od uprawiania sportów oraz dźwigania ciężarów. Wszystko po to, aby rana mogła prawidłowo się zagoić.
Po przebytym zabiegu należy pamiętać o zakazie spożywania alkoholu. Warto również wyeliminować ze swojej diety wszelkie produkty, które zawierają nawet śladowe ilości alkoholu. Są to między innymi cukierki z alkoholem, ciasta nasączane alkoholem czy sosy wykonane na bazie alkoholu lub octu. Warto w tym celu uważnie i skrupulatnie czytać etykiety produktów. Osoba ta nie powinna spożywać napojów 0.0%. Nie zawierają one alkoholu jednak są ich zamiennikiem. Przypominają o prawdziwym alkoholu poprzez podobną konsystencję, smak, zapach, kolor czy opakowanie. Wszystko to może zachęcić osobę uzależnioną od alkoholu do sięgnięcia po prawdziwy alkohol. Warto również ze swojej szafki wyeliminować wszelkie kosmetyki, które zawierają alkohol. Mowa tutaj o kremach, balsamach, perfumach czy płynach do płukania jamy ustnej. Ich dalsze stosowanie może wywołać silne reakcję alergiczne skóry.
Połączenie alkoholu i wszywki alkoholowej
Spożywanie alkoholu podczas stosowania wszywki alkoholowej jest zabronione. Po spożyciu alkoholu osoba ta w ciągu kilku minut odczuje negatywne skutki swojego czynu. Dolegliwości charakterystyczne po spożyciu alkoholu w czasie terapii Esperalem to:
- Bóle głowy
- Zawroty głowy
- Wymioty
- Nudności
- Biegunka
- Skoki ciśnienia
- Przyspieszona akcja serca
- Kołatanie serca
- Potliwość
- Osłabienie organizmu
- Drżenie mięśni
- Drgawki
- Uczucie lęku
- Uczucie niepokoju
- Zaczerwienienie skóry twarzy
- I inne
Dolegliwości te utrzymywać mogą się do kilkunastu godzin od spożycia alkoholu. Są bardzo silne, nieprzyjemne i frustrujące. Im większa dawka spożytego alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się objawy silnego zatrucia alkoholowego. Warto również pamiętać że silny i wielogodzinny ból głowy może wywołać już minimalną dawka alkoholu zawarta w cukierku.
Osoby, które posiadają schorzenia takie jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca czy choroby układu oddechowego mają absolutny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować będzie pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby.
W przypadku znacznego spożycia alkoholu jednostka naraża się na nieodwracalne zmiany w organizmie. Mowa tutaj między innymi o marskości wątroby, zapaści czy zgonie jednostki.
Przeznaczenie wszywki alkoholowej
Wszywka alkoholowa przeznaczona jest dla osób uzależnionych.. Aby móc przyjąć wszywkę alkoholową należy wyrazić samodzielną i świadomą zgodę na zabieg. Oznacza to, że wszywki alkoholowej nie można podać osobie uzależnionej bez jej zgody i wiedzy czy na prośbę osób trzecich.
Stosowanie wszywki alkoholowej zaleca się osobom, które chcą wygrać walkę z chorobą alkoholową. Osoby te mają dodatkową motywację, aby utrzymać stan abstynencji.
Wszywka alkoholowa działa od ośmiu do dwunastu miesięcy w zależności od organizmu pacjenta. Należy pamiętać, że wszywka alkoholowa działa stale z taką samą siłą oraz natężeniem. Zabieg ten można powtórzyć jeżeli nadal istnieje taka konieczność. Należy pamiętać, że wszywkę alkoholową można usunąć w każdym momencie. Wykonuje się wtedy niewielki zabieg chirurgiczny.
Podczas terapii Esperalem nie wolno spożywać alkoholu w żadnych ilościach.
Materiał partnera zewnętrznego