Bulwy dalii są wybierane przez ogrodników szukających efektownych i łatwych w uprawie roślin do przydomowego ogrodu. Wyróżniamy 41 gatunków (a także tysiące odmian) dalii – wszystkie prezentują się bardzo okazale. Co powinniśmy wiedzieć zanim zdecydujemy się na uprawę tych roślin?
Dalie – najważniejsze informacje
Dalie (występują także pod nazwą georginie) to bardzo dekoracyjne rośliny posiadające bulwy. Zaliczane są do rodziny astrowatych. Miejscem ich pochodzenia jest Ameryka Środkowa. Przez Europejczyków zostały odkryte dopiero w 1788 roku. Rośliny te mogą osiągać od 20 do nawet 200 centymetrów wysokości (jest to uzależnione od gatunku i od odmiany). Ich pędy są mięsiste, rozgałęzione i puste w środku. Liście dalii są pierzastodzielne, ząbkowane na brzegach, o barwie ciemno-zielonej. Dalie uprawiane są dla bardzo dekoracyjnych kwiatów, które są pozbawione zapachu. Ich kształty i paleta barw są bardzo zróżnicowane. Największe kwiaty mają nawet 30 centymetrów średnicy. Spotkamy dalie o płatkach w kolorze żółtym, różowym, białym, czerwonym, łososiowym, pomarańczowym, fioletowym. Niektóre kwiaty są dwubarwne. Niewątpliwą zaletą tych roślin jest długi okres kwitnienia. Rozpoczyna się on w lipcu i może trwać nawet do pierwszych przymrozków. Dalie są roślinami nektarodajnymi – przyciągają pszczoły i inne pożyteczne owady. Dla ogrodników ogromne znaczenie ma fakt, że dalie są roślinami łatwymi w uprawie (doskonale radzą sobie w polskich ogrodach). Można sadzić je na rabatach kwiatowych, a także w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Co trzeba wiedzieć na temat uprawy dalii?
Decydując się a uprawę dalii powinniśmy zapewnić im dobrze nasłonecznione (w ostateczności sprawdzi się także miejsce częściowo zacienione, jednak musimy zdawać sobie sprawę, że w pełnym słońcu rośliny te kwitną najobficiej), ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko. Rośliny wyższe mogą potrzebować dodatkowych podpór.
Idealne podłoże dla dalii jest zasobne w składniki odżywcze, przepuszczalne, lekkie, o pH lekko zasadowym lub obojętnym. Ważne jest, żeby gleba była przez cały czas lekko wilgotna. Unikajmy gleb kwaśnych i podmokłych, a także suchych (w przypadku niedoborów wody dalie bardzo szybko więdną).
Dalie można rozmnażać przez podział bulw, sadzonki. Możliwe jest także wyhodowanie ich z nasion.
Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby bulwy dalii przed posadzeniem namoczyć w wodzie. Sadzi się je na głębokości od 5 do 10 centymetrów.
Jako, że rośliny te nie posiadają odporności na mróz, ich bulwy należy wykopać przed nastaniem zimy. Należy przechowywać je w suchym i chłodnym pomieszczeniu.
Jakich zabiegów pielęgnacyjnych potrzebują dalie?
Dalie potrzebują obfitego i regularnego podlewania. Nie można zapomnieć o nawadnianiu, gdyż będzie to skutkowało szybkim więdnięciem kwiatów. Bardzo ważne jest także nawożenie. Do tego celu dobrze sprawdzi się wieloskładnikowy nawóz do roślin kwitnących. Korzystny wpływ na te rośliny ma także ściółkowanie. Po przekwitnięciu należy usuwać kwiatostany.
Ogrodnik musi pamiętać, że dalie mogą zostać zaatakowane przez szkodniki (między innymi mszyce, przędziorki, ślimaki) i choroby roślin (zaliczamy do nich przede wszystkim szarą pleśń, mozaikę dalii, a także zgniliznę twardzikową).
Jak wybrać wysokiej jakości bulwy dalii?
Jeżeli zależy nam na zdrowych, dorodnych roślinach, powinniśmy wybierać bulwy, sadzonki lub nasiona dalii pochodzące od renomowanych, najlepiej polskich producentów. Tylko oni są w stanie dać nam gwarancję najwyższej jakości.
Materiał partnera zewnętrznego