Testy predyspozycji zawodowych, często dostępne za darmo, to bardzo przydatne narzędzie do planowania kariery. Bez względu na to, czy myślimy o studiach i pierwszej pracy, czy też planujemy się przebranżowić, warto wziąć pod uwagę różne czynniki. Oprócz pasji i zainteresowań czy perspektyw na rynku pracy i zarobków, dobrze uwzględnić też swoje mocne i słabe strony oraz skłonności do wykonywania danej pracy. Podpowiadamy, jak sprawdzić predyspozycje zawodowe testem oraz gdzie go znaleźć i dlaczego warto to zrobić.
Czym jest i jak działa test predyspozycji zawodowych dla młodzieży i dorosłych?
Test predyspozycji zawodowych ma formę quizu, który składa się z kilkunastu lub kilkudziesięciu pytań zamkniętych. Wypełnienie go zajmuje zwykle od kilku do kilkunastu minut, a odpowiedzi powinny być szczere.
Wyniki wskazują wtedy na mocniejsze i słabsze strony danej osoby oraz pomogą zrozumieć, w jakiego rodzaju zadaniach będzie się ona czuła dobrze, a co i dlaczego może jej sprawiać trudności albo nudzić. Predyspozycje zawodowe w teście powinny uwzględniać różne wymiary osobowości, charakter czy upodobania oraz wrodzone i nabyte uzdolnienia. Pytania mogą dotyczyć między innymi:
- komunikatywności i stosunku do innych ludzi;
- skłonności do planowania lub improwizacji;
- podejścia do ryzyka oraz reakcji na stres;
- sposobów radzenia sobie z trudnościami i niepowodzeniami;
- myślenia analitycznego lub empatii.
Test predyspozycji zawodowych za darmo: gdzie znaleźć i dlaczego warto go wykonać?
Testy predyspozycji zawodowych można znaleźć na wielu stronach internetowych. Nie wszystkie bezpłatne rozwiązania są jednak dobrej jakości. Warto skorzystać zwłaszcza z tych, które tworzyli specjaliści od edukacji lub planowania kariery. Przykładem może być choćby test predyspozycji zawodowych dostępny za darmo na stronie Kierunek Rozwoju – Uczelnie WSB Merito.
Dlaczego warto poświęcić chwilę na wypełnienie takiego quizu i przemyślenie wyników? Może to pomóc w wyborze pracy, która najlepiej do nas pasuje oraz uchronić przed podjęciem nietrafionej decyzji. Na przykład osoba, która jest niezbyt odporna na stres i niedokładna, może nie sprawdzić się jako lekarz chirurg, nawet jeśli od dziecka o tym marzyła. Z kolei ktoś, kto bardzo ceni pracę z ludźmi i jest niecierpliwy, prawdopodobnie nie odnajdzie się w księgowości. Z drugiej strony, wielu ludzi nie zdaje sobie też sprawy ze swoich mocnych stron i trudno im dostrzec, jak mogliby je wykorzystać w pracy.
Kto i kiedy powinien zbadać predyspozycje zawodowe za pomocą testu?
Test predyspozycji zawodowych może być wsparciem dla każdego, kto planuje swoją karierę. Często warto go wykonać jeszcze przed podjęciem nauki w określonym kierunku, chociaż przyda się także wtedy, gdy już szukamy pracy.
Test predyspozycji zawodowych dla młodzieży pomoże w wyborze ścieżki edukacyjnej i staraniach o pierwszą pracę. Rozwiązanie będzie też jednak bardzo pomocne dla tych, którzy mają już pewne doświadczenie zawodowe, w szczególności wtedy, gdy chcą się przebranżowić. Rozpoczęcie pracy w nowym zawodzie to wyzwanie, które najczęściej wymaga czasu i środków na naukę, warto więc zminimalizować ryzyko, że zmiana nie spełni naszych oczekiwań.
Artykuł sponsorowany