wędkowanie
Łowienie ryb to aktywność fizyczna bezsprzecznie kojarzona z relaksem, ciszą i wypoczynkiem psychicznym | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Udana wyprawa na ryby – o czym nie możesz zapomnieć?

Wyprawy na ryby zyskują coraz szersze grono zwolenników. Pozwalają na bezpośredni kontakt z naturą, wyciszają i kształtują cierpliwość. Można cieszyć się nimi w samotności lub wspólnie z przyjaciółmi. Kluczem jest jednak odpowiednie przygotowanie się do wyprawy. Czego nie możesz zapomnieć? Przeczytaj poniższy artykuł!

Łowienie ryb to aktywność fizyczna bezsprzecznie kojarzona z relaksem, ciszą i wypoczynkiem psychicznym. Aby była udana, musisz wcześniej zadbać o odpowiednią wyprawkę. Jeśli bardziej angażujesz się w takie wyjazdy, możesz nawet zakupić ponton wędkarski. Jak powinna wyglądać wyprawka wędkarza?

Przygotuj się na każdą pogodę

Jadąc na ryby, w pierwszej kolejności sprawdź pogodę. Jeśli przewidywane będą upały, koniecznie zabierz ze sobą okulary przeciwsłoneczne, czapkę z daszkiem lub przewiewny kapelusz oraz krem z filtrem UV. Uchronisz się przed poparzeniami słonecznymi, przegrzaniem, a nawet udarem słonecznym.

Jeśli natomiast planowane są deszcze, a mimo tego nie zamierzasz odwoływać wyprawy, zabierz ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy z kapturem. Parasol raczej Ci się nie przyda – do wędkowania potrzebujesz dwóch rąk, a trzymanie parasola będzie po prostu niekomfortowe i uciążliwe. Bez względu na pogodę zabierz ze sobą bluzę (np. polarową) oraz spodnie z odpinanymi nogawkami. Bardzo często rano i wieczorem jest chłodniej niż w ciągu dnia. Będziesz więc przygotowany na każdą ewentualność.

Zabierz zestaw wędkarski

Nie możesz również zapomnieć podstawowego sprzętu, dzięki któremu wędkowanie będzie w ogóle możliwe. Każdy sklep wędkarski doradzi Ci w wyborze akcesoriów, jeśli jesteś osobą początkującą. Nie wahaj się zadawać pytań i rozmawiać ze sprzedawcą. Zabierz:

  • wędkę, np. spinningową z kołowrotkiem;
  • spławik;
  • przynętę na ryby;
  • siatkę na ryby;
  • podpórkę na wędkę.

W miarę upływu czasu, gdy zaczniesz nabywać doświadczenia, możesz zmieniać wędki i próbować różnych stylów wędkarskich. Jest ich mnóstwo, a różnice między nimi są znaczne.

Przygotuj stanowisko

Wędkowanie musi być dla Ciebie relaksem, dlatego zadbaj o wygodne i bezpieczne stanowisko. Przyda Ci się rozkładane krzesełko, a jeśli planujesz kilkudniową wyprawę – namiot przeciwdeszczowy. Wraz z namiotem zabierz śpiwór, ręcznik, przenośną kuchenkę elektryczną oraz wszelkie akcesoria niezbędne podczas biwakowania. Spray na komary również zdarzy Ci się wykorzystać.

Nie zapomnij o prowiancie

Wybierając się na ryby, koniecznie zabierz zapas wody mineralnej (ilość zależna od dni wycieczki). Jeśli przewidywane są upały, policz nawet 2,5-3 l wody na dobę. Lepiej wziąć więcej, niż narazić się na odwodnienie lub nieprzyjemne pragnienie. W przypadku biwakowania pod namiotem możesz zabrać także herbatę lub kawę, którą zaparzysz na przenośnej kuchence.

Wybierz prowiant, który się nie psuje – żywność liofilizowana, puszki i słoiki, produkty, które nie wymagają przechowywania w niskich temperaturach. Większy wybór masz wówczas, gdy zabierasz przenośną lodówkę. Nie zapomnij o owocach i warzywach – źródle elektrolitów.

Materiał partnera zewnętrznego