Szambo to wciąż jeden z najpopularniejszych sposobów na odprowadzenie ścieków z indywidualnego gospodarstwa domowego. Docelowo to szczelny, bezodpływowy zbiornik z tworzywa sztucznego lub betonu, w którym gromadzi się ścieki bytowe. Zbiornik bezodpływowy wymaga jednak prawidłowej eksploatacji i regularnego opróżniania. Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na stworzenie szamba?
Wywożenie szamba – jak to zorganizować?
Ewidencja bezodpływowych zbiorników na nieczystości pozostaje w gestii poszczególnych gmin. Co to oznacza w praktyce? Władze lokalne mają obowiązek okresowej kontroli szamb znajdujących się na ich terenie – tego, czy ich zawartość jest usuwana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Co ważne, wywożenie szamba najlepiej zlecić firmie zajmującej się tym profesjonalnie i mającej stosowne uprawnienia asenizacyjne. Takim podmiotem jest np. firma mToilet. Będzie ona dysponowała specjalnymi pojazdami asenizacyjnymi (potocznie mówiąc szambiarkami).
Po każdym opróżnieniu szamba usługodawca powinien wręczyć Ci dokumenty potwierdzające wykonanie tej usługi. Te z kolei osobiście musisz przedłożyć w urzędzie swojej gminy. Co się stanie, jeśli zaniedbasz tę kwestię?
Brak dokumentów potwierdzających opróżnianie szamba przez uprawnioną firmę to często podstawa do nałożenia grzywny na właściciela zbiornika. Za takie wykroczenie można otrzymać mandat w wysokości nawet 5 000 złotych. Poza tym ukarana osoba zapłaci za opróżnienie szamba, które zleciła gmina.
Pamiętaj także, że władze mogą kontrolować, czy Twoje szambo powstało w zgodzie z normami, zwłaszcza tymi związanymi z lokalizacją i położeniem względem innych obiektów oraz szczelnością. Jeśli dojdzie do wykrycia nieprawidłowości, czeka Cię nie tylko kara, ale także przymus jak najszybszego usunięcia niedociągnięć.
Jak często wywozić szambo? To zależy!
Co do zasady, szambo należy opróżnić wtedy, gdy będzie pełne. Jak to stwierdzić? Istnieje możliwość montażu specjalnych urządzeń pomiarowych, które ułatwią weryfikację jego stanu bez konieczności zaglądania do środka zbiornika. Częstotliwość wywozu nieczystości uzależniona jest natomiast od dwóch czynników, czyli od:
- pojemności zbiornika na nieczystości,
- liczby osób mieszkających w jednym gospodarstwie domowym (co przekłada się na tempo zapełniania szamba).
Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma dobór odpowiedniego zbiornika do potrzeb obiektu. Wielodzietna rodzina czy obiekt noclegowy będą wymagały szamba o pojemności np. 12 m3.
Jak często należy opróżniać szambo? Najbezpieczniej robić to co 3–4 tygodnie. Dzięki temu ścieki nie będą zbyt długo przetrzymywane w jednym miejscu, a tym samym unikniesz rozprzestrzeniania się wokół nieprzyjemnej woni.
Ile kosztuje wywóz szamba?
W kwestii wywozu szamba liczy się także ekonomia. To prawda, że przetrzymywanie nieczystości w zbiorniku jest ryzykowne dla użytkowników i otoczenia, ale wywożenie odpadów w mniejszych porcjach będzie mało ekonomicznym rozwiązaniem, zwłaszcza że opróżnienie szamba ma w końcu swoją cenę. Zależy ona w dużej mierze od pojemności zbiornika. Jednorazowa usługa może kosztować od 150 do 400 zł.
Pamiętaj także, że koszt usługi firmy asenizacyjnej wzrasta wraz z liczbą kilometrów, które musi ona pokonać, aby dotrzeć do klienta. Aby znaleźć optymalne rozwiązanie, często właściciele gospodarstw domowych decydują się jednak na mniejsze i częściej opróżniane zbiorniki.
Własny przydomowy zbiornik na nieczystości to cały szereg zalet – nie tylko wygoda i oszczędność, ale także bezpieczeństwo. Masz także poczucie, że realnie przyczyniasz się do ochrony środowiska naturalnego. Nie zapominaj jednak o obowiązkach. Jeśli nie masz głowy do terminów, ale nie chcesz zaniedbać kwestii opróżnienia szamba, możesz wybrać stałe zlecenie w wybranej firmie asenizacyjnej. Wspólnie ustalicie częstotliwość usługi dopasowaną do potrzeb Twojego gospodarstwa. Wówczas to nie Ty, ale usługodawca będzie martwił się o dotrzymanie terminu!
Materiał partnera zewnętrznego