minimalistyczna pielęgnacja skóry
Choć posiadanie zaledwie kilku produktów może w pierwszej chwili przerażać, szczególnie osoby przyzwyczajone do wieloetapowej rutyny pielęgnacyjnej, ma więcej zalet, niż wad | fot.: materiał partnera

Minimalizm w pielęgnacji

Popularna od kilkunastu lat moda na minimalizm, szturmem wdarła się także do naszych łazienek. O ile do wszelkich trendów warto podchodzić z rezerwą, ten akurat jest godny naśladowania. Nasza planeta, zmęczona nadmierną produkcją i konsumpcją, będzie nam wdzięczna za bardziej świadome podejście do każdej dziedziny życia, także pielęgnacji.

Jeśli i Ty myślisz nad minimalistyczną rewolucją w swojej kosmetyczce, koniecznie przeczytaj ten artykuł! Dowiesz się, jakie są zalety ograniczenia zasobu produktów pielęgnacyjnych i na co zwrócić uwagę budując go od podstaw.

Dlaczego warto zredukować zawartość łazienkowej szafki?

Choć posiadanie zaledwie kilku produktów może w pierwszej chwili przerażać, szczególnie osoby przyzwyczajone do wieloetapowej rutyny pielęgnacyjnej, ma więcej zalet, niż wad. Zastanówmy się, dlaczego w przypadku dbania o urodę lepiej postawić na jakość, niż ilość.

  1. Oszczędzasz pieniądze. To argument, który przekona chyba każdego. Jeśli zdecydujesz się na niewielką liczbę produktów, które przy tym są nierzadko wielofunkcyjne, z pewnością w portfelu zostanie Ci co najmniej kilka złotych więcej. Co prawda dobre naturalne maski na twarz czy naturalny krem przeciwzmarszczkowy to jednorazowo nieco większy wydatek, pozwolą Ci jednak zaoszczędzić na dodatkowych kosmetykach lub zabiegach.
  2. „Mniej” znaczy „bezpieczniej” dla skóry. Nakładając na twarz lub ciało większą liczbę produktów o skomplikowanym składzie, zwiększasz ryzyko, że któryś z nich podrażni cerę lub wywoła alergię. Ponadto im więcej pozycji obejmuje lista składników, tym trudniej odkryć przyczynę problemu.
  3. Dbasz o środowisko. Stosując proste kosmetyki, zawierające głównie substancje pochodzenia naturalnego, przyczyniasz się do zmniejszenia ilości chemikaliów dostających się do wody i gleby. Dodatkowo naturalne kremy są zwykle sprzedawane w szklanych opakowaniach, które nadają się do recyklingu.
  4. Zyskujesz czas. Rutyna pielęgnacyjna składająca się z licznych środków oczyszczających, esencji, maseczek i lotionów potrafi zająć znaczną część poranka. Zdecydowanie lepiej iść w tym czasie na spacer, a dbanie o urodę ograniczyć dosłownie do trzech czy czterech kroków.

Minimalistyczna pielęgnacja skóry

Choć innym popularnym trendem jest wieloetapowa rutyna Koreanek, nie oznacza to wcale, że nasza cera wszystkich tych kroków potrzebuje. Tak naprawdę kluczowe jest oczyszczanie, tonizowanie i nawilżanie

Do codziennego oczyszczania w zupełności wystarczy dobry naturalny żel do mycia twarzy, zawierający łagodne substancje myjące, a także nawilżające, takie jak ekstrakty roślinne czy minerały w formie biofermentów. Po umyciu warto przywrócić skórze lekko kwaśne pH – pomoże w tym delikatny tonik z dodatkiem hydrolatów. Ostatni krok to nawilżenie przy użyciu kremu dobranego do typu cery. Dla skóry tłustej właściwy będzie produkt z dodatkiem ekstraktu z pokrzywy o właściwościach regulujących. Sucha cera doceni emolienty w postaci olejów z kiełków pszenicy, wiesiołka lub migdałów. Z kolei dla skóry dojrzałej wybierz naturalny krem przeciwzmarszczkowy zawierający roślinne antyoksydanty.

Oprócz skóry twarzy, na czułą pielęgnację zasługuje też całe nasze ciało. Jeśli nie codziennie to chociaż 3–4 razy w tygodniu zaaplikuj po kąpieli bogaty w oleje i witaminy naturalny balsam do ciała. Warto wiedzieć, że niektóre marki kosmetyczne oferują kosmetyki wielofunkcyjne. Jeśli chcesz wprowadzić minimalizm na wyższy poziom, wybierz naturalny balsam nadający się zarówno do ciała, jak i twarzy.

Minimalizm dla włosów

W przypadku dbania o włosy również warto ograniczyć ilość stosowanych specyfików i postawić raczej na ich jakość. Ekologiczne kosmetyki z prostym składem, jeśli tylko zostaną prawidłowo dobrane do rodzaju włosów, mogą zastąpić złożone, czasochłonne zabiegi.

Naturalny szampon do pasm przetłuszczających się powinien zawierać detoksykujący węgiel, a do suchych, wymagających nawilżenia – roślinny humektant, np. inulinę. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w wielofunkcyjną odżywkę, która może być jednocześnie stosowana jako maska do włosów. Na liście składników takiego produktu powinny się znaleźć naturalne oleje, kompleks witamin oraz ekstrakty roślinne. Dwa kosmetyki wystarczą, aby włosy były zdrowe i piękne.

Artykuł partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kobieca twarz pielęgnacja domowa

Kompleksowe nawilżanie skóry oraz fotoprotekcja z preparatami MESOESTETIC®

Odpowiednia pielęgnacja skóry latem to najprostszy sposób, by zniwelować oznaki zmęczenia, ochronić ją przed szkodliwym …