Kontrolowanie dostępu do niektórych obszarów w zakładzie pracy ma olbrzymie znaczenie dla bezpieczeństwa ludzi oraz firmy. Do tego celu stosuje się zróżnicowane narzędzia, często wykorzystujące nowoczesne technologie, by jak najlepiej zadbać o przedsiębiorstwo.
Dlaczego kontrola dostępu ma tak wielkie znaczenie? Co można weryfikować? Jakie narzędzia wykorzystać dla uzyskania optymalnych rezultatów? O tym przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Ograniczenie dostępu – dlaczego jest ważne?
Kontrolowanie dostępu obowiązuje w różnych dziedzinach i branżach. Szczególnie często ogranicza się możliwość swobodnego przemieszczania się choćby w przemyśle, transporcie i magazynowaniu, bankowości i innych firmach finansowych czy w budownictwie. Brak opcji wejścia do wszystkich miejsc występuje jednak też w budynkach publicznych, biurach, a nawet w obiektach usługowych.
Głównym powodem, dla którego wprowadza się kontrolę dostępu, jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Dobrym tego przykładem są zakłady przemysłowe, gdzie nieupoważnieni i nieprzeszkoleni pracownicy i goście nie mogą swobodnie poruszać się po obszarach produkcyjnych, co mogłoby stanowić zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Z drugiej strony ograniczenie dostępu do wybranych obszarów to też sposób na ochronę mienia – nieupoważnione osoby mogą doprowadzić do powstania zniszczeń lub dopuścić się kradzieży. W końcu na konieczność rejestracji i zmniejszenia dostępności niektórych obszarów wpływają względy prawne. Dotyczy to choćby kwestii ochrony danych osobowych oraz właściwego zabezpieczenia archiwów dokumentacji firmowej.
Jakie narzędzia pomagają w kontrolowaniu dostępu?
Jak skutecznie ograniczyć dostępność do konkretnych obszarów w budynku? Służą do tego rozmaite rozwiązania i technologie. Podstawową formą ochrony są oczywiście drzwi z odpowiednimi zamkami. Zazwyczaj dla lepszej ochrony stosuje się modele elektroniczne, jak choćby te oferowane przez Smart-Lock. Są znacznie trudniejsze do sforsowania niż odpowiedniki mechaniczne z kluczem, przez co zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa ludzi, mienia i danych.
Zamki elektroniczne nie wymagają standardowego klucza. Zamiast tego do otwierania ich można stosować breloki lub karty zbliżeniowe (np. z technologią RFID). Dużą popularnością cieszą się rozwiązania ze skanerami linii papilarnych lub tęczówki oka. Systemy biometryczne ułatwiają poprawną identyfikację oraz umożliwiają rejestrację wejść i wyjść z wybranych pomieszczeń czy obszarów.
Dodatkowo w firmach wykorzystuje się monitoring połączony z systemem kontroli, dzięki czemu da się łatwo weryfikować, kto próbuje się dostać do danego miejsca. Często łączy się je z alarmami, które automatycznie wysyłają powiadomienia o nieautoryzowanych próbach dostępu lub złamaniu zabezpieczeń.
Korzyści z kontrolowania dostępu w miejscu pracy
Prawidłowo zaplanowane i wykonane systemy kontrolowania dostępu pomagają zabezpieczyć urządzenia i towar, lokale i obiekty firmowe przed kradzieżą lub dewastacją. Dzięki nim kontroluje się ruch osób i przepływ mienia, co podnosi poziom bezpieczeństwa w całym zakładzie pracy lub w lokalu usługowym. To także skuteczny sposób na to, by rejestrować czas pracy, a także wejścia i wyjścia do budynków lub konkretnych stref. Wdrożenie systemów zabezpieczeń daje ponadto pełen nadzór nad tym, kto ma dostęp do przestrzeni firmowych, ograniczając ryzyko, że w danym miejscu pojawi się nieuprawniona osoba.
W efekcie uzyskuje się bezpieczeństwo pracowników, optymalizuje się procesy firmowe, a także zmniejsza ryzyko ewentualnej kradzieży. Można także skuteczniej kontrolować czas pracy, co ułatwia rozliczenia z pracownikami.
Bezpieczne stanowisko pracy – kontrola dostępu w firmie
Nowoczesne systemu kontroli dostępu pojawiają się w wielu miejscach pracy. Poprawiają komfort i bezpieczeństwo, a także pozwalają zadbać o interesy firmy. Mogą składać się z różnych elementów – dzięki czemu da się stworzyć rozwiązanie szyte na miarę konkretnych potrzeb.
Materiał partnera zewnętrznego