Sprzęt gospodarstwa domowego jest jednym z najczęściej kupowanych przez konsumentów. Nie dziwi więc, że producenci niemal co chwila wprowadzają nowe, ulepszone modele. W końcu każdy chce mieć w domu to, co najlepsze. Mimo wszystko mówi się coraz głośniej o tym, że producenci zwracają mniej uwagi na jakość i trwałość swoich produktów niż kilka lat temu. Dlatego podpowiadamy jak właściwe dbać o sprzęt AGD, abyśmy nie byli zmuszeni do tego, by co 2 lata wymieniać pralkę lub zmywarkę.
Jak się nie dać zmowie producentów?
W dzisiejszych czasach nic nie jest wieczne. Moda zmienia się z dnia na dzień, a rozwój technologiczny sprawia, że to co jeszcze 2 miesiące temu było rewolucyjną perełką, dzisiaj jest już reliktem przeszłości, bo właśnie ktoś, gdzieś na drugim końcu świata wynalazł zupełnie nowy sposób na ulepszenie danego urządzenia. Takie informacje bardzo chętnie są rozprzestrzeniane przez producentów, bo gwarantują popyt. A tam gdzie popyt, tam i podaż. Miłośnicy nowych technologii bardzo chętnie śledzą zmiany, bo przez cały czas liczą na to, że maszyny zrobią za nich większość rzeczy. W końcu czy to nie jest miłe, że my możemy oglądać telewizję, a odkurzacz sam sprząta?
Jednak w związku z tak częstymi zmianami wiąże się problem dotyczący ewentualnych napraw. Bo skoro coś już przestało być na czasie, i na rynku dostępny jest już nowy model, to może się okazać, że do modelu posiadanego przez nas nie ma już dostępnych części zamiennych. A co jeśli sprzęt się zepsuje? Czy naprawdę musimy kupować nowy egzemplarz? Niekoniecznie. Wystarczy posprawdzać opinie na temat danego producenta i sprawdzić, jak często oferują oni nowy sprzęt. Jeśli w opisie produktu pojawiają się zdania typu „nowy, lepszy model pozbawiony jest usterek, którymi charakteryzował się jego poprzednik”, możemy być pewni, że twórcy nie zależy na naprawach i zatrzymaniu klientów, ale na szybkim zarobku.
Napraw, nie kupuj
Możliwość serwisowania sprzętu AGD jest niezwykle istotna. W końcu używamy go każdego dnia. Wiadomo, że im częściej eksploatowane urządzenie, tym większe ryzyko wystąpienia awarii. Zawsze jednak musimy mieć pewność, że jest możliwość jego naprawienia.
Przy zakupie sprzętu gospodarstwa domowego zawsze należy sprawdzić, czy dołączono do niego instrukcję obsługi. To właśnie w niej zawarte są wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego, jak należy właściwie użytkować sprzęt. Będą w niej też informacje dotyczące prawidłowego umieszczenia sprzętu w domu (np. żeby nie stawiać lodówki tuż przy kuchence, bo może to zaburzać prawidłową pracę termostatu) oraz konserwacji urządzenia. Naprawa pralek lub zmywarek może być czasem bardzo kosztowna. Dlatego lepiej jest tego typu urządzenia regularnie czyścić – wymieniać filtry, sprawdzać czy na żadnej części nie osadza się kamień, a w razie konieczności wymienić wadliwe podzespoły – radzą specjaliści z portalu restartagd.pl zajmującego się naprawą sprzętu AGD. Jeśli przy zakupie nie otrzymaliśmy instrukcji, możemy je znaleźć w Internecie na stronie producenta.
Jednak najważniejszą zasada dbania o sprzęt AGD brzmi: używaj urządzenia wyłącznie w celu, do którego zostało stworzone. To prosty i skuteczny sposób.
Materiał partnera zewnętrznego