Tłuste i ciężkie jedzenie to główne przyczyny niestrawności. Ilość jedzenia też nie jest bez znaczenia. A połączenie niezdrowych potraw z ich nadmiarem to mieszanka wybuchowa. Nie trzeba długo czekać, by poczuć bunt przepracowanego żołądka. Całe to uczucie ciężkości, a także senność czy rozdrażnienie, które dopada nas jeszcze przy stole to tylko kilka z objawów niestrawności. Najlepszym sposobem jest jej unikać. Jednak co zrobić, gdy przejedzenie już nas dopadnie? Czy warto sięgać po zioła na niestrawność?
Objawy i przyczyny niestrawności
Niestrawnością nazywamy cały zespół objawów, które spowodowane są przede wszystkim przejedzeniem. Dolegliwości z nią związane odczuwamy zwykle ze strony układu pokarmowego, choć zdarza się, że dołącza do nich ból głowy, senność oraz rozdrażnienie. Objawy mogą pojawiać się pojedynczo, jak również po kilka na raz. Zwykle niestrawność objawia się uczuciem ciężkości, bólem w nadbrzuszu, wzdęciami, zgagą, odbijaniem się, biegunką, gazami, nudnościami, a nawet wymiotami. Czasami o niestrawności świadczy czkawka oraz zaparcia. Warto zaznaczyć, że przejedzenie to najczęstsza przyczyna niestrawności, ale nie jedyna. Zdarza się, że powodują ją niektóre leki, zjedzenie zepsutych potraw, stres oraz nadmierna wrażliwość żołądka. Czasem pojawia się, gdy zjemy produkty, których nasz organizm nie toleruje. Może też być skutkiem różnych chorób, m.in. wrzodów żołądka, dwunastnicy, zapaleniem trzustki, żołądka, czy nowotworów.
Gdy dopadnie nas niestrawność
Nawet jeśli na co dzień nasza dieta nie jest ciężka i pełna tłustych potraw, od czasu do czasu, np. przy okazji świąt pozwalamy sobie na dużo więcej niż nasz żołądek potrafi unieść. By uniknąć wyżej wymienionych dolegliwości należałoby przede wszystkim ograniczyć spożywanie potraw ciężkostrawnych oraz wzdymających. Gdy jednak już dopadnie nas uczucie ciężkości czy wzdęcia warto w pierwszej kolejności sięgnąć po najprostsze sposoby, jakimi są np. zioła na niestrawność. Mogą to być pojedyncze zioła, z których każdy ma swoje unikalne działanie, jak również specjalna kompozycja ziół, która wspomoże żołądek w trawieniu oraz przyniesie ulgę w nieprzyjemnych objawach. Zwykle w takich sytuacjach pijemy napary z samych ziół lub ziołowe herbatki, np. takie: http://www.verdin.pl/jak-szybko-pokonac-niestrawnosc.html. Napary i herbatki ziołowe pijemy zwykle po ciężkich posiłkach, tłustych i różnorodnych, kiedy już dopadnie nas niestrawność. Jednak niektóre zioła warto wypijać jeszcze przed ucztą. Same herbatki ziołowe poleca się pić nie tylko przy niestrawności, ale jako codzienny napój wspomagający trawienie. Ma to działanie prozdrowotne, profilaktyczne.
Zioła na niestrawność
Natura to najlepszy producent leków na ogromną część dolegliwości. Również w przypadku niestrawności wcale się nie pomyliła. Wśród ziół ratujących niejedno świąteczne popołudnie lub rodzinny obiad znajdziemy rumianek, którego napar rozkurcza mięśnie gładkie żołądka, miętę pieprzową, która pozwala na pozbycie się gazów oraz koper włoski o działaniu niwelującym skurcze jelit. Na niestrawność idealna jest również kolendra siewna, która zawiera olejki eteryczne korzystnie wpływające na proces trawienia tłuszczów oraz wspomagająca zachowanie równowagi gazowej w układzie pokarmowym. Na bolesne skurcze żołądka z pewnością pomoże kminek, którego nasiona również likwidują wzdęcia oraz wzmacniają wydzielanie soków trawiennych. Układ pokarmowy ceni sobie bardzo pomoc dzikiej róży, kolejnego sposobu na niestrawność. Zawarte w jej owocach antyoksydanty doskonale wspomagają trawienie. Wśród naturalnych sposobów na spokojny brzuch po obfitym posiłku znajdziemy także zieloną herbatę. Napar z jej liści nie tylko wzmacnia i dodaje energii, ale też ma bardzo pozytywny wpływ na metabolizm tłuszczów. Jednak mówiąc o ziołach nie wolno zapomnieć o mniszku lekarskim. Ta roślina, dobrze nam wszystkim znana, dzięki niewielkim żółtym kwiatom, porastająca nasze trawniki i łąki, ma niezwykle pozytywne działanie na nasze zdrowie. Przede wszystkim korzeń mniszka lekarskiego korzystnie wpływa na funkcjonowanie wątroby, utrzymuje prawidłowe pH żołądka oraz ma działanie probiotyczne.
Materiał partnera zewnętrznego