Pilarka to sprzęt niezbędny w domu każdego, kto chociaż przez chwilę chce się poczuć, jak prawdziwy majsterkowicz. Wybór pilarek jest bardzo duży, zatem jeżeli ktoś kupuje ją po raz pierwszy powinien dowiedzieć się, na co przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę. Istotny jest nie tylko rodzaj sprzętu, ale również sposób jego zasilania, parametry oraz funkcje, w które został wyposażony.
Rodzaje pilarek mechanicznych
Podstawowym kryterium, według którego wyróżnia się rodzaje pilarek, jest sposób ich zasilania. Dostępne są zatem: pilarki spalinowe (takie jak w ofercie McCulloch: http://www.mcculloch.com/pl/products/chainsaws/), pilarki elektryczne oraz pilarki akumulatorowe.
- Pilarki spalinowe – zasilane są benzyną, jednak jeżeli chcemy, aby sprzęt działał sprawnie i służył nam przez długi czas, potrzebny jest również specjalny olej; dlatego też większość pilarek spalinowych wyposażonych jest w dwusuwowy silnik. Pilarki zasilane benzyną cechują się dużą mobilnością, ze względu na to, że nie można ich używać wszędzie, nawet w miejscach, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej. Ponadto są mocne i trwałe. Wadami tych urządzeń są głośna praca, emitowanie dużej ilości gazów spalinowych oraz konieczność częstego serwisowania.
- Pilarki elektryczne – jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj pilarek do działania potrzebuje energii elektrycznej; z tej przyczyny, używając go, jesteśmy ograniczeni dostępnością gniazdka i długością kabla. Co więcej, są one zdecydowanie słabsze od pilarek spalinowych i nadają się przede wszystkim do drobnych prac domowych. Pilarki elektryczne posiadają jednak również sporo zalet; do głównych należą: zdecydowanie cichsza praca oraz brak wytwarzanych spalin.
- pilarki akumulatorowe – zasilane są akumulatorem. Dzięki temu są mobilne i nie wytwarzają spalin, zanieczyszczających powietrza. Do wad należy z kolei zaliczyć stosunkowo długi czas ładowania akumulatora i dużą wagę sprzętu (przez zamontowany w niej akumulator).
Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie pilarki?
Ze względu na duży wybór pilarek, często nie wiemy, czym one się tak naprawdę różnią i jakimi kryteriami powinniśmy się kierować podczas zakupu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jej rodzaj, o czym była mowa wyżej, a następnie na parametry (moc, długość prowadnicy, waga, poziom wytwarzanego hałasu).
- Moc (przy pilarce elektrycznej najczęściej podawana jest w kilowatach, przy pilarce spalinowej – w koniach mechanicznych) – jest to jeden z najważniejszych parametrów, bardzo istotny przy określaniu sposobu użytkowania sprzętu. Jeżeli pilarka będzie nam służyć jedynie do prac w obrębie gospodarstwa domowego (przycinanie drzew, cięcie drewna na opał), to nie ma potrzeby kupowania sprzętu o wysokiej mocy (wystarczy piła spalinowa o mocy 1,5 – 2 KM, elektryczna:
1,2 – 2 kW)). Z kolei, gdy mamy w planach bardziej wymagające, profesjonalne prace najlepiej zainwestować w pilarkę spalinową o mocy 2,5 – 9 KM. - Długość prowadnicy – kolejny parametr również należy postrzegać przez pryzmat przeznaczenia pilarki. Przy pracach domowych wystarczy sprzęt z prowadnicą
o minimalnej długości 30 centymetrów. Przy poważniejszych pracach rozsądniejszy będzie zakup pilarki z prowadnicą o długości nawet do 100 cm. - Waga – ten parametr jest istotny przy decydowaniu o tym, czy zależy nam na komforcie pracy. Im lżejsza pilarka, tym oczywiście lepiej się nam nią posługiwać. Najlżejsze są zazwyczaj piły elektryczne: ich waga sięga mniej więcej od 3,7 do 5,2 kg. Zaś piły spalinowe ważą od około 3 do 10,4 kg.
- Poziom emitowanego hałasu – tutaj oprócz komfortu użytkowania istotne jest nasze bezpieczeństwo. Należy pamiętać, że korzystając z głośnego sprzętu konieczne jest zakładanie słuchawek ochronnych. Do najcichszych pilarek należą pilarki elektryczne (90 – 100 dB.).
Materiał partnera zewnętrznego