Pokrzywa zazwyczaj nie kojarzy się najlepiej – albo z pospolitym chwastem, spotykanym niemal na każdym kroku, albo z przyczyną nieprzyjemnych poparzeń skóry. Nie zapominajmy jednak, że to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych, zawierająca m.in. witaminy oraz antyoksydanty.
O korzystnym działaniu składników, które znajdują się w pokrzywach, wiadomo od dawna. Nic więc dziwnego, że roślina ta była i jest często wykorzystywana w medycynie naturalnej. Warto jednak pamiętać, iż nie każda pokrzywa nadaje się do zastosowania spożywczego lub leczniczego. Najbogatsze we właściwości odżywcze są z pewnością zioła majowe. Jeżeli zaś roślina zdąży zakwitnąć, najpierw należy oderwać jej łodygi z kwiatami i zaczekać do momentu, aż pojawią się młode pędy. Co więcej, nie należy korzystać z pokrzyw rosnących przy drogach lub terenach, na których stosuje się środki chwastobójcze.
Dlaczego warto jeść pokrzywy?
Pokrzywa jest zarówno doskonałym źródłem żelaza, jak i witamin (A, K, B2, C), antyoksydantów, magnezu, potasu, jodu, wapnia oraz serotoniny (związek chemiczny, który wpływa na poprawę dobrego samopoczucia). Nic więc dziwnego, że zdaniem wielu osób jest to po prostu naturalny i skuteczny antybiotyk. Odpowiednio przygotowane, np. w formie naparu, zioła sprawdzą się nawet przy chęci ukojenia nerwów przed snem. Ponadto, pokrzywa pomaga przy oczyszczaniu krwi, anemii, problemach układu moczowego, bólach żołądka oraz nadmiernym zatrzymywaniem wody w organizmie.
Jak przygotować pokrzywę do spożycia?
Napar z pokrzywy nie jest jedynym sposobem, który pozwoli na dostarczenie organizmowi wielu składników odżywczych znajdujących się w tej roślinie. Zioła można również wykorzystać jako smaczny i zdrowy dodatek do sałatki lub zupy. Należy je jedynie wcześniej sparzyć wrzątkiem, aby nie wywołały bolesnych podrażnień skóry. Następnie wystarczy pokrzywę posiekać i dodać np. do pomidorów, ogórków, czosnku, soku z cytryny oraz oliwy. W przypadku zupy, pokrzywa świetnie zastąpi natkę pietruszki.