Spośród niezmiernie niebezpiecznych stanów, które prowadzą do stałych uszkodzeń organizmu a nawet do śmierci, odwodnienie organizmu należy do tych bardzo często bagatelizowanych. Brak świadomości jak poważne konsekwencje może mieć utrata wody w ciele człowieka często ma tragiczny finał. Kontrola własnego ciała i jego stanu jest bardzo ważna.
Czym jest odwodnienie organizmu?
Organizm człowieka w głównej części składa się z wody. Ciało dorosłego człowieka zawiera w sobie 60-70% wody. W przypadku dzieci zawartość wody wzrasta do 75%. Organizm niemowlaka natomiast to ponad 80% wody. Te statystyki mówią wyraźnie jak ważnym składnikiem ciała ludzkiego jest woda. Jej niedobór automatycznie powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu tego niesamowitego mechanizmu. Odwodnienie organizmu jest zatem stanem, kiedy zawartość wody spada poniżej wymaganego poziomu, a co za tym idzie zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Odwodnienie organizmu prowadzi do bardzo poważnych w skutkach konsekwencji. Niedobór wody powoduję brak siły i energii, osłabia organizm i prowadzi do utraty odporności. Odwodniony organizm prowadzi do utraty świadomości. Przez dłuższy niedobór wody uszkodzone zostają organy wewnętrzne, a w swojej najbardziej skrajnej konsekwencji odwodnienie powoduje śmierć. Odwodnienie organizmu jest zatem poważnym stanem, któremu jak najprędzej trzeba zapobiegać i zapewnić ciału wymaganą ilość płynów. Bez wody człowiek może przeżyć maksymalnie niespełna tydzień.
Objawy odwodnienia organizmu
Organizm człowieka to doskonale skonstruowana maszyna, która wymaga paliwa do prawidłowego funkcjonowania. Tym swoistym paliwem dla człowieka jest pokarm i płyny, które podlegają procesom trawienia wytwarzając przy tym niezbędną do działania energię. Człowiek nieustannie wydala wodę ze swojego organizmu, czy to podczas procesu oddychania, pocenia się, czy oddawania moczu. Brak kontroli płynów i nieustannego dostarczania ich do organizmu powoduje jego odwodnienie. Objawy odwodnienia nie są sygnalizowane natychmiast. W miarę zmniejszania się zawartości wody organizm zaczyna sygnalizować problem i domaga się uzupełnienia płynów (http://www.stoperan.pl/objawy-i-konsekwencje-odwodnienia.html). W momencie, kiedy organizm utraci około 2% zawartości wody człowiek zaczyna odczuwać sile pragnienie. Następuje także nieznaczny spadek masy ciała. Kiedy odwodnienie przekracza 2% objawy nasilają się i przybierają inne formy. Człowiek odczuwa wtedy suchość w ustach, występuje i nasila się ból głowy wraz z zawrotami, mogą pojawić się nudności, wymioty, a nawet omdlenia. Temperatura ciała podwyższa się, pojawia się przyspieszony oddech, niedociśnienie, zaburzenie widzenia, zapadnięte oczy, suchy język, problemy z wypowiadaniem słów. Skóra traci swoją elastyczność, a organizm chcąc zachować zmagazynowaną wodę blokuje jej wydalanie, przez co zmniejsza pocenie się, wydzielanie śliny i oddawanie moczu, który jeśli jeszcze występuje ma bardzo ciemne zabarwienie. Uczucie wycieńczenia potęguje ból mięśni. Przekroczenie granicy 5% w utracie wody z organizmu powoduje senność oraz inwazyjne skutki w układzie nerwowym człowieka, przez co występują nieprzyjemne odczucia, mrowienie, skoki temperatury skóry, czy drętwienie mięśni. Utrata wody w granicach procentowych 10-15% to już niezmiernie poważny stan jakim jest odwodnienie organizmu. Objawy, które wtedy występują to: drgawki, niemożność mówienia, stany deliryczne, zaburzenia świadomości, obrzęk języka oraz utrata przytomności. Ubytek wody powyżej 15% prowadzi do śmierci. Te skrajne przypadki odwodnienia mogą pozbawić człowieka życia lub prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie. Nie należy lekceważyć symptomów i sygnałów, które wysyła człowiekowi jego ciało i podczas pierwszego z nich – odczuwania pragnienia – natychmiast uzupełnić brak wody w organizmie.
Odwodnienie – eliminacja przyczyn
Odwodnienia organizmu bardzo łatwo uniknąć. Trzeba jedynie mieć świadomość zagrożenia jakie za sobą niesie i kontrolować swoje ciało będąc czujnym na sygnały, które wysyła. Przyczyn odwodnienia jest bardzo wiele. Pierwsza z nich do niedostateczne spożywane wody. Woda powinna być stałym elementem diety człowieka. Dzienne zapotrzebowanie człowieka na wodę to 1,5 litra dziennie. Lekarze zalecają przyjmowanie 2,5 litra płynów dziennie pod różnymi postaciami. Rzecz jasna, że zdarzają się sytuacje, które potęgują ubytek wody w organizmie, jak np. stany chorobowe: gorączka, wymioty, czy tak bardzo częsta biegunka. Lekceważenie tych stanów prowadzi do szybkiego odwodnienia organizmu, a w konsekwencji do zagrożenia życia, dlatego też natychmiastowa reakcja jest konieczna. Współczesna farmakologia dostarcza człowiekowi skuteczne środki pomagające leczyć przyczyny odwodnienia i utrzymywać prawidłowy poziom nawodnienia organizmu.
Odwodnienie – bądź czujny!
Maszyna, jaką jest ludzki organizm, jest doskonale wyposażona w systemy reagowania na zagrożenia. Świadomość niebezpieczeństwa, jakie niesie z sobą odwodnienie organizmu, bycie czujnym na objawy odwodnienia i natychmiastowa reakcja na wysyłane sygnały pozwoli uniknąć ryzyka i cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Materiał partnera zewnętrznego