Choroba może dotknąć każdego. Wtedy też docenia się utracone zdrowie, które jest wartością bezcenną. Najważniejsze jednak jest, by w chorobie nie tracić nadziei i chęci do życia, tylko podjąć, czasem nierówną, walką i uczyć się żyć nawet z najtrudniejszymi przypadłościami. Współczesna medycyna, dzięki bardzo prężnemu i szybkiemu rozwojowi technologicznemu, znajduje coraz to lepsze rozwiązania by pomóc chorym w każdym przypadku. Jednym z takich niezwykle trudnych przypadków są zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego, którego prawidłowe działanie jest niezbędne do życia. Nowotwory jelita grubego, powikłania pooperacyjne w układzie wydalniczym, niedrożność czy niedokrwienie jelit lub różnego rodzaju urazy brzucha w wypadkach mogą zaburzyć prawidłowe wydalanie treści pokarmowej. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi stomia – specjalistyczne i celowe przedłużenie układu wydalniczego i połączenie go ze skórą.
Różne rodzaje stomii
Stomia wykonywana jest w specyficznych przypadkach, dlatego też rozróżnia się jej kilka rodzajów. Najczęściej wykonywaną stomią jest kolostomia, czyli wyłonienie, za pośrednictwem zabiegu chirurgicznego, jelita grubego na powierzchnię skóry. Przy działaniu na jelicie cienkim zabieg ten to ileostomia. Dokonując działań wykonania stomii na układzie moczowym mamy do czynienia z urostomią i nefrostomią. W każdym wypadku stomia jest ingerencją w ludzki organizm, która ma na celu ratowanie życia człowieka. Zabiegi takie jak kolostomia i ileostomia ratują tysiące istnień każdego dnia. Dzięki nim przywrócona zostaje pełna funkcja układu wydalniczego.
Profesjonalny sprzęt w opiece stomijnej
Połączony ze skórą fragment jelita wymaga specjalistycznego zabezpieczenia. Taki sprzęt produkowany jest przez firmę ConvaTec (https://www.convatec.pl/stomia/). Płytki zabezpieczające ujście jelita oraz worki na wydalaną treść pokarmową wykonane są z najwyższej jakości materiałów wedle najbardziej restrykcyjnych przepisów. Profesjonalny proces produkcji czyni z nich urządzenia bezawaryjne, wyposażone w specjalne węglowe filtry pochłaniające zapachy i dobrze spełniające swoje zadanie. Stomia powinna być utrzymywana w należytej higienie, dlatego też potrzebne są przeznaczone właśnie dla przetoki jelitowej kosmetyki: kremy, żele, krople, a także aloesowe chusteczki, pasty i pudry. Firma ConvaTec dostarcza cały ekwipunek konieczny w opiece stomijnej.
Przede wszystkim – żyć
Poprawnie wykonany zabieg to często gwarant dalszego życia. Stomia często jest jedynie czasowa i po dojściu do pełnego zdrowia uszkodzonych organów, za pośrednictwem kolejnego zabiegu chirurgicznego pacjent wraca do normalnego funkcjonowania. Jednakże zdarza się i tak, że stomia będzie wymagana już do końca życia. Taka informacja dla wielu pacjentów dźwięczy niczym wyrok. Wizja całej dalszej egzystencji z workiem przytwierdzonym do ciała napawa strachem. Bez wątpienia może być to problem, a nauka życia w zastanej nowej sytuacji staje się niezwykle trudna. Człowiek przyzwyczajony jest do wygody. Dobrze, gdy wszystko funkcjonuje prawidłowo. W momencie, kiedy prawidłowe funkcjonowanie zostaje zaburzone, osoba czuje się niekomfortowo. Sytuacja, w której jesteśmy skazani na stomię napawa lękiem. Wtedy też trzeba uzmysłowić sobie jedną sprawę. Przede wszystkim żyjemy, a to życie zawdzięczamy stomii. W tym momencie to ona pozawala nam na prawidłowe funkcjonowanie i nic nie można już zrobić, jak nauczyć się z nią żyć. Problem psychologiczny w przypadku zapadnięcia na chorobę jest bardzo ciężki. To właśnie z nim trzeba zmierzyć się, żeby ją pokonać. Konieczne jest uświadomienie jednej sprawy: stomia nie sprawia, że jesteśmy chorzy, ale dzięki niej możemy nadal prawidłowo funkcjonować. To stomia w takich sytuacjach pozwala na dalsze zdrowe życie.
Żyj normalnie
Życie ze stomią, czy to z kolostomią, czy z ileostomią nie czyni człowieka ułomnym. Egzystencja po zabiegu jest w pełni do przyjęcia i nie blokuje żadnej ludzkiej aktywności. Pacjenci, którzy przeszli z powodzeniem zabieg wykonania stomii i używają profesjonalnego sprzętu mogą zupełnie normalnie funkcjonować i prowadzić aktywne życie. Stomia nie przeszkadza w pływaniu, uprawianiu sportu. Można z nią bez problemu uprawiać seks. Cały problem, który powstaje po przejściu operacji, to problem psychologiczny. Niewykluczone, że trzeba w takiej chwili zaczerpnąć porady psychologa. Istnieją również grupy wsparcia pacjentów uczących się żyć ze stomią. Konieczne jest także wsparcie rodziny i bliskich. Następnym krokiem jest uświadomienie, że dzięki stomii możemy nadal cieszyć się życiem, bo to ono jest najcenniejsze i nie powinno się marnować kolejnej szansy.
Materiał partnera zewnętrznego