Stres widać na skórze
Stres jest tym czynnikiem, który niemal od razu odbija się na kondycji skóry |fot.: Fotolia

Jak stres wpływa na skórę?

Pośpiech, zanieczyszczenia środowiska, niewłaściwe odżywianie, używki, wolne rodniki… Przyczyny, dla których nasza skóra zdradza objawy przedwczesnego starzenia można mnożyć. Jednak tym, co najmocniej zagraża zdrowiu cery, jest długotrwały stres.

Pomimo coraz intensywniej promowanej idei slow life, nadal ogromna większość mieszkańców dużych miast żyje w permanentnym stresie. Szybkie tempo życia, wymagająca praca, zaburzenie równowagi pomiędzy aktywnością a wypoczynkiem oraz niezwracanie uwagi na sygnały, jakie wysyła nasz przemęczony organizm, mogą skutkować niezwykle trudnymi do wyleczenia przypadłościami. Jedną z pierwszych oznak wyniszczającego stylu życia jest stan naszej skóry. Jak stres może zaszkodzić wyglądowi?

trądzik i łojotokowe zapalenie skóry – kosmetolodzy coraz częściej zwracają uwagę na fakt, że trądzik przestał być domeną jedynie młodzieży w okresie dorastania. Główną przyczyną zaburzeń gruczołów łojowych u osób 30-40 letnich jest stres. W jego wyniku wzmaga się wydzielanie androgenów (czyli tak zwanych hormonów stresu), które z kolei przyczyniają się do nadprodukcji łoju i zapychania ujść gruczołów. Należy pamiętać, ze stresogenne dla organizmu są nie tylko nerwy w pracy, ale i nieustabilizowany rytm życia bez stałych pór odpowiednio długiego wypoczynku czy gwałtowne odchudzanie. Jeśli dodamy do tego zestawu używki, nieregularne posiłki i przetworzoną żywność, jest bardzo prawdopodobne, że na naszej skórze pojawią się nieestetyczne wypryski.

rumień i poszerzone naczynka – to jedno z najczęściej spotykanych dolegliwości spowodowanych rozwojem cywilizacyjnym, w tym także stresem. Wywołuje on nadmierną reaktywność naczyń krwionośnych, która w najgorszej odsłonie może doprowadzić do nerwicy naczyniowej skóry twarzy. Niekontrolowane czerwienienie się w sytuacji zdenerwowania jest nie tylko problemem estetycznym, ale i wpływa na poczucie pewności siebie, dlatego warto dbać o to, aby dodatkowo nie zaostrzać sytuacji. Osoby ze skłonnością do rumienia powinny unikać opalania, skrajnych temperatur, rozgrzewających potraw i alkoholu oraz stosować delikatną pielęgnację. Skłonność do zaczerwienień może z wiekiem rozwinąć się do postaci trądziku różowatego, trudnej do leczenia chorobie o podłożu zapalnym.

atopowe zapalenie skóry – niegdyś przypadłość wyłącznie dziecięca, współcześnie jednak sucha, piekąca skóra z tendencją do świądu i wyprysków dotyka także dorosłych. Co ważne, w tym przypadku istotnym czynnikiem wpływającym na zaognienie sytuacji jest stres, pod wpływem którego wydziela się histamina nasilająca swędzenie.

łuszczyca – długotrwały stres jest jednym z najistotniejszych powodów występowania łuszczycy (oprócz skłonności genetycznych, immunologicznych, środowiskowych i psychologicznych). U zdrowego człowieka komórki skóry złuszczają się w ciągu 28 – 30 dni. U osób chorych na łuszczycę proces ten trwa jedynie kilka dni, a tak szybkie złuszczanie powoduje z kolei nawarstwianie komórek skóry na powierzchni naskórka. Stres nie tylko przyczynia się do powstania samej choroby, ale i sprzyja kolejnym wyrzutom po zaleczeniu.

bielactwo – czyli depigmentacja skóry spowodowana zaburzeniami produkcji melanimy, w odmianie nabytej może być efektem urazu psychicznego albo długotrwałego stresu (choć jego przyczyny mogą być także o wiele bardziej złożone i być konsekwencją na przykład innych chorób). Odbarwienia najczęściej występują na zewnętrznej powierzchni dłoni, na twarzy, stopach, łokciach i kolanach.

RED

Sprawdź także

poranna rutyna twarz

Poranna rutyna kosmetyczna – klucz do pięknej skóry przez cały dzień

Poranna rutyna jest fundamentalnym elementem pielęgnacji skóry, mającym na celu jej przygotowanie do wyzwań każdego …