Myśląc poważnie o rozpoczęciu handlu kontraktami CFD, należy od samego początku podejść do tego typu działalności od właściwej strony. Inwestując własny kapitał, powinno się mieć pełną świadomość, z kim się właściwie współpracuje. Dlatego wybór odpowiedniego brokera to sprawa kluczowa, której nie powinno się lekceważyć. Co zatem dobrze wiedzieć, zanim podejmie się ostateczną decyzję?
Czym cechuje się rzetelny broker CFD?
Przede wszystkim dobry broker nie ukrywa żadnych informacji przed swoimi klientami. Wchodząc na jego stronę internetową, w pierwszej kolejności trzeba upewnić się, jaką ma licencję. Dla przykładu polskie domy maklerskie posiadające licencję KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) można oznaczyć jako sprawdzone. To samo dotyczy brokerów zagranicznych – mając zamiar prowadzić działalność na terenie RP, muszą posiadać stosowne pozwolenie. Taką informację znaleźć można na stronie KNF w sekcji „Rynek kapitałowy”. Oto fragment dokumentu z 30 listopada 2015 r., który informuje:
„Działalność maklerska na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP) może być w świetle przepisów prawa prowadzona przez kilka kategorii podmiotów. Mogą to być spółki posiadające siedzibę w naszym kraju i licencjonowane przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF) oraz, po spełnieniu określonych prawem warunków, podmioty zagraniczne.”
Poza tym warto dodatkowo upewnić się, czy broker posiada licencję we własnym kraju – dla przykładu w Wielkiej Brytanii jest to FCA, w Australii ASIC, w Danii FSA itd. Unikać za to powinno się wszelkich firm zarejestrowanych w rajach podatkowych. W przypadku problemów odzyskanie zainwestowanych pieniędzy może okazać się trudne lub niemożliwe.
Kolejnymi informacjami, jakie należy sprawdzić, są warunki prowadzenia rachunku maklerskiego, opłaty, prowizje, spready i swapy. Te również powinny być dostępne na stronie firmy. Przy okazji dobrze zwrócić uwagę, na co i ile kontraktów CFD broker ma w swojej ofercie – najlepsi mają bogaty wybór kontraktów CFD na akcje, indeksy giełdowe, pary walutowe, towary czy obligacje. Czasami są to setki a niekiedy i tysiące możliwości do wyboru. Zaletą wyróżniającą rzetelnych brokerów jest też łatwy kontakt z nimi. Na wszelkie pytania chętnie odpowiedzą specjaliści zajmujący się klientami – telefonicznie, mailowo czy osobiście, jeśli firma maklerska ma siedzibę w pobliżu miejsca zamieszkania klienta.
Kontrakty CFD – trochę historii i informacji
Osobom, które chcą zacząć inwestować, a nie wiedzą zbyt wiele o kontraktach CFD, przyda się kilka istotnych informacji. CFD to kontrakty na różnice kursowe (ang. Contracts for Difference). Ich historia jest stosunkowo niedługa – po raz pierwszy zostały wprowadzone w Londynie w 1990 r. Globalną popularność zyskały pod koniec lat 90., kiedy stały się możliwe także dla inwestorów detalicznych.
Kontrakty CFD to instrumenty pochodne. W praktyce oznacza to, że handlujący nie stają się ich posiadaczami. Zawierając kontrakty za pośrednictwem platform handlowych w wersjach komputerowych, przeglądarkowych i mobilnych dostarczanych przez brokera spekulują czy cena instrumentu bazowego spadnie, czy wzrośnie. Kontrakty CFD charakteryzują się tym, że jest możliwość zarabiania na wzrostach i spadkach cen danych instrumentów – jest to bardzo elastyczne i wygodne rozwiązanie. Do tego dochodzi jeszcze wykorzystanie dźwigni finansowej, która pozwala na otwieranie zleceń wielokrotnie większych od posiadanego kapitału – np. 1:30 czy nawet 1:500.
Handel kontraktami CFD cieszy się uznaniem ze względu na łatwy do nich dostęp, możliwości i oczywiście ich ilość. Dzięki temu pojawia się wiele okazji inwestycyjnych, które można wykorzystać.
Materiał partnera zewnętrznego