Prowadzenie własnej firmy może być bardzo satysfakcjonujące, a także korzystne pod względem finansowym czy majątkowym. Warto zdawać sobie z tego sprawę i nie obawiać się ewentualnych trudności związanych z własnym biznesem. Umiejętnie kierowana firma przyniesie właścicielowi wiele korzyści, które przeważą nad stratami lub wadami wynikającymi z działalności na swoim.
Swoboda decydowania o czasie pracy
Luksus rzadko dostępny dla ludzi na etacie: możliwość pracowania, kiedy się chce. Sam ustalasz schemat organizacji czasu pracy. Możesz pracować rano, jeśli jesteś rannym ptaszkiem lub zarywać nocki, jeśli lepiej skupiasz się po zmroku. Możesz w ciągu dnia zrobić przerwę by odebrać dzieci ze szkoły czy przedszkola albo wyskoczyć na obiad z przyjaciółmi. Masz elastyczny i nienormowany czas pracy – może pracować o wiele mniej niż standardowe 40 godzin w tygodniu, jeśli zarobisz przy tym tyle, ile chcesz, lub więcej, jeśli pragniesz intensywnie rozwijać firmę.
Możliwość wykonywania pracy związanej z pasją
Powód, dla którego sporo osób decyduje się rzucić etat, to chęć wykonywania pracy, którą się lubi. Zakładając własną firmę masz szansę obrać taki kierunek, o jakim zawsze marzyłeś. Jeśli praca jest Twoją pasją, to daje więcej satysfakcji.
Lepsza równowaga życia prywatnego i pracy
To korzyść ściśle wiążąca się z elastycznym czasem pracy. Jeśli nikt nie narzuca Ci stałych godzin pracy, możesz tak ustalić swój grafik, by mieć więcej czasu dla rodziny czy przyjaciół. Jeśli pracujesz do tego z domu, to oszczędzasz czas na dojazdy do biura, a dodatkowo w każdej chwili możesz się wylogować z pracy i spędzić czas z najbliższymi.
Byciem swoim szefem
Jeśli lubisz samodzielność i decydowanie o samym sobie, własna firma to idealna opcja dla Ciebie. Tu jesteś swoim szefem: sterem, żaglem i okrętem. Nikt nie mówi Ci, co, jak czy kiedy masz zrobić.
Wyższe zarobki
Nie ogranicza Cię żaden pułap. Nie masz wyznaczonej stałej pensji. Możesz zarabiać naprawdę dużo, jeśli uda ci się uruchomić dochodowy biznes i dobrze nim zarządzać. Nie dziwi, że największymi majątkami w Polsce cieszą się właśnie przedsiębiorcy. Są oni w stanie zarobić więcej niż osoby na etacie.
Mniejszy podatek dochodowy
Własna firma to nie tylko dochody, ale też wydatki. Plusem prowadzenia działalności jest jednak to, że można te wydatki zaliczyć w koszty firmy i w ten sposób płacić niższy podatek dochodowy.
Niższy koszt nabycia towarów i usług
Ta korzyść dotyczy przedsiębiorców, którzy są VAT-owcami, czyli płacą podatek VAT. Płacą podatek, ale gdy kupują towary i usługi także z nałożonym VAT-em, to mogą odliczyć ten VAT od należnej sumy podatku w danym miesiącu. Dzięki temu, de facto, zmniejsza się koszt nabycia towarów i usług – o VAT, który zostanie odliczony.
Preferencyjny ZUS na początku prowadzenia firmy
Przez pierwsze 2,5 roku prowadzenia firmy ogromną korzyścią dla przedsiębiorców jest płacenie niższego ZUS-u. Pierwsze pół roku na swoje działalności wiąże się jedynie z opłaceniem składki zdrowotnej w wysokości około 200 złotych za miesiąc. Potem przez 2 lata przedsiębiorcy płacą tzw. preferencyjny ZUS, czyli składki zamykające się w kwocie 520 złotych. Dopiero po tym okresie należy uiszczać pełną składkę, czyli aktualnie około 1200 złotych miesięcznie. Te pierwsze lata prowadzenia firmy z niższym ZUS-em pozwalają rozwinąć biznes i wypracować w miarę stabilne i wysokie dochody.
Do dzieła!
Udało się nam Ciebie przekonać, że własna firma to sporo korzyści? Zastanawiasz się teraz, jak zacząć stawiać pierwsze kroki na swoim? To nic trudnego – założenie firmy zajmie Ci niewiele czasu, w dodatku jest to prosty w obsłudze i całkowicie darmowy proces. Trzeba złożyć wniosek do CEIDG albo osobiście w urzędzie, albo przez Internet. W przypadku, gdy masz już swój numer NIP, czekasz tylko na przyznanie REGON-u i możesz prowadzić firmę. Jeśli nie masz jeszcze NIP-u, proces może się wydłużyć o kilka dni. Nie potrzeba składać żadnych dodatkowych wniosków do ZUS-u czy US – jeden formularz do CEIDG załatwia wszystko. Więcej o tym jak założyć firmę na Mala-Firma.pl.
Materiał partnera zewnętrznego