Inwestowanie w złoto to popularny i skuteczny sposób na ochronę kapitału przed inflacją i niebezpiecznymi skutkami kryzysów gospodarczych. Wielu inwestorów nie decyduje się na zakup metali szlachetnych, czy to ze względu na brak wiedzy, czy też obawę, że do inwestycji niezbędne są duże nakłady finansowe. To duży błąd, bo złoto kupić może właściwie każdy, na dodatek jest to bardzo proste i wcale nie wymaga poniesienia dużych wydatków. Jak zainwestować w złoto i co warto wiedzieć o inwestowaniu w kruszce?
Inwestowanie w złoto – co warto wiedzieć?
Inwestowanie w złoto jest znacznie łatwiejsze od inwestowania w inne rodzaje aktywów takie jak obligacje czy inne papiery wartościowe. Wystarczy kupić złoto i… tyle! To naprawdę jest aż takie proste, ale mimo to przed zakupem warto zapoznać się z sytuacją na rynku i dowiedzieć się kilku przydatnych informacji. Po pierwsze, inwestując w złoto najlepiej wybrać monety bulionowe lub sztabki. To najpopularniejsza forma złota inwestycyjnego, chętnie skupowana przez firmy na całym świecie. Po drugie, należy unikać złotej biżuterii czy monet historycznych o wartości numizmatycznej – ich wartość bierze się nie z zwartości kruszcu, a z jakości artystycznej czy aspektów historycznych. Po trzecie, warto pamiętać o kosztach związanych z kupnem i sprzedażą złota. Wszystkie firmy pobierają za to prowizje rzędu kilku lub, czasami, nawet kilkunastu procent. Dlatego złoto to inwestycja na lata – po zakupie kruszcu należy odłożyć go w bezpieczne miejsce i poczekać ze sprzedażą na dogodny moment.
Złote monety bulionowe czy sztabki – co wybrać?
Dwa najpopularniejsze rodzaje złota inwestycyjnego to złote monety bulionowe oraz złote sztabki o rozmaitej wadze. Jeśli chodzi o te drugie, na rynku znaleźć można zarówno olbrzymie sztaby o wadze od pół do pełnego kilograma, jak i znacznie mniejsze sztabki, ważące nawet jeden gram. Sztabki są łatwe w wymianie i nieco tańsze od monet bulionowych – te zazwyczaj mają wagę uncji lub pół uncji i są wybijane przez mennice różnych państw świata. Firmy handlujące złotem oferują nieco lepszą cenę za złote monety niż za złote sztabki, szczególnie za te wybite przez zaufane mennice. Dużą popularnością cieszą się południowoafrykańskie Krugerrandy, amerykańskie Orły, austriaccy Wiedeńscy Filharmonicy, angielska Britannia oraz kanadyjskie Maple Leafy.
Na co uważać przy zakupie złota na inwestycję?
Choć rynek złota w ostatnich dekadach stał się znacznie bezpieczniejszy niż jeszcze w latach 90, to wciąż w sprzedaży można znaleźć różne podróbki czy oszustwa. Większość z nich jest jednak mało wyrafinowana – to albo podrobione monety z mniejszą zawartością kruszcu niż deklarowana, albo złote sztabki z ołowianym prętem w środku. Oba te rodzaje oszustwa można bardzo łatwo wykryć, a ich ofiarą można paść głównie kupując kruszec z mało zaufanych źródeł – od osób prywatnych czy przez internet. Dlatego najlepszym miejscem na zakup złota inwestycyjnego są zaufane firmy handlujące metalami szlachetnymi. Dają one pewność otrzymania pełnowartościowego kruszcu o zadeklarowanej wadze.
Złoto wciąż cieszy się popularnością wśród inwestorów, a do dokonania inwestycji w najmniejsze złote sztabki czy monety bulionowe wystarczy suma ok. tysiąca złotych. Warto zastanowić się nad zainwestowaniem w metale szlachetne – za kilka lat może się okazać, że była to niezwykle dochodowa decyzja!
TBO