Rynek komputerów rozwija się bardzo prężnie. Nowe rozwiązania, systemy operacyjne, to wszystko codziennie idzie do przodu. Warto więc poznać podstawy, tak aby móc jak najlepiej dobrać sprzęt do naszych potrzeb.
Laptopy kontra komputery stacjonarne
Na chwilę obecną podczas kupowania komputera musimy sobie zadać pytanie, „mobilność, czy wyższa wydajność?”. Jednakże, ta wyższa wydajność komputerów stacjonarnych staje się coraz bardziej pozorna. Podzespoły w laptopach stają się coraz lepsze, i jeśli nie potrzebujemy „super-wydajnych” stacji roboczych (dla np. grafików, montażystów filmów, grafików 3D) możemy spokojnie spełnić swoje podstawowe wymagania. A mobilność w dzisiejszym świecie to ogromny atut. To dzięki niej nasz pracownik będzie mógł swobodnie przemieszczać się ze swoim sprzętem po różnych miejscach i przykładowo pokazywać przygotowywane przez niego materiały na spotkaniach, komfortowo z własnego komputera.
Podzespoły, co ma znaczenie dla poszczególnych branż
Niezależnie od rodzaju aktywności, jaką podejmują nasi pracownicy podczas korzystania z komputera, powinniśmy zapewnić im maksymalny komfort i szybkość. Stabilny system, dysk SSD, celując w tego typu rzeczy zwiększymy efektywność naszych podwładnych. Niestety dyski HDD to w tym momencie przeszłość, i jakkolwiek nadają się do „składowania” plików (co możemy równie dobrze robić na odpowiednim serwerze), to mogą znacząco spowalniać działanie systemu, który jest postawiony właśnie na tego typu dysku. Rozmiar pamięci dysków zależy już od branży i dokładnego profilu działalności w przestrzeni wirtualnej. Do pracy stricte-biurowej nie potrzebujemy „kolosa”, powyżej 500 GB (w tym konkretnym przypadku sprawdzi się nawet najmniejszych gabarytów SSD, o pojemności 120 GB). Dokumenty w Wordzie nie zajmują zbyt wiele przestrzeni dyskowej. Natomiast jeśli nasz pracownik musi pracować z dużymi plikami, przykładowo filmami, im większy rozmiar tym lepiej. Poza pamięcią wewnętrzną ROM, musimy zwrócić uwagę na pamięć operacyjną RAM. I znowu – wszystko zależy od profilu działalności. 4 GB to minimum dla pracy biurowej. Jeśli pracujemy w specjalistycznych sektorach, projektowanie, grafika, praca nad ścieżkami dźwiękowymi, dowiedzmy się jaka ilość RAMu będzie wystarczająca dla programów z jakich korzystamy. Często będą to wartości od 16 GB do 32 GB. Jeśli zaś chodzi o procesor, tu warto celować w te nowsze generacje, i tak samo jak w wypadku RAMu, należy się zapoznać z wymaganiami sprzętowymi poszczególnych programów, z których korzystamy w firmie.
Optymalne rozwiązanie dla każdej firmy
Jeśli zastanawiamy się nad zakupem komputerów dla naszego przedsiębiorstwa, zwłaszcza laptopów, możemy skorzystać z oferty na stronie https://gigam.pl/84-laptop. Dzięki fachowemu wsparciu dokonamy właściwego zakupu. Szczególnie warto zwrócić uwagę na produkty marki Dell. Amerykański Dell już niejednokrotnie pozytywnie zaskakiwał konsumentów potężną jakością. Dzięki ogromnemu wachlarzowi możliwości od Della w sklepie gigam.pl na pewno znajdziemy coś dla siebie. Początkowo ilość wariantów może wydawać się przytłaczająca, ale jeśli poświęcimy temu odrobinę czasu to kupimy właściwy produkt i nie przepłacimy ani grosza.
Materiał partnera zewnętrznego