Outsourcing księgowy polega na przekazaniu prowadzenia kompleksowej obsługi księgowej firmy zewnętrznemu podmiotowi. Jakie czynności obejmuje outsourcing w praktyce biur księgowych i co zyskuje na tym przedsiębiorstwo, które korzysta z tej nowoczesnej metody współpracy? Oto, co powinniśmy wiedzieć w tym zakresie.
Znaczenie outsourcingu księgowego dla funkcjonowania firmy
Powierzając zewnętrznemu podmiotowi obsługę księgową przedsiębiorstwa, przyczyniamy się do obniżenia kosztów jej prowadzenia. Korzystając z opcji zintegrowania wszystkich usług świadczonych przez biuro rachunkowe, oszczędzamy bowiem na ponoszeniu osobno liczonych kosztów technicznych, personalnych i logistycznych. Zyski w postaci kompleksowej pomocy i wsparcia fachowców otrzymujemy więc w pakiecie (w atrakcyjnym przedziale cenowym).
Głównym założeniem outsourcingu księgowego jest jednak umożliwienie właścicielom przedsiębiorstwa swobodnego wykonywania działalności podstawowej (tzw. core business). Skoncentrowanie sił i środków na realizacji zasadniczych zadań, wynikających z dziedziny, w której specjalizuje się firma, wymaga zaufanego i profesjonalnego wsparcia w zakresie prowadzenia rachunkowości.
W ramach outsourcingu pracownicy biura księgowego oferują zwykle fachową pomoc biznesową w zakresie m.in.:
- rachunkowości (prowadzenia ksiąg przychodów i rozchodów oraz ksiąg rachunkowych),
- administrowania kadrami i płacami,
- rozliczeń ZUS,
- usług dodatkowych (np. sprzedaży spółek),
- reprezentacji firmy podczas kontroli skarbowych i wielu innych działań gospodarczych.
Warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju wsparcie oferuje dane biuro księgowe w zakresie outsourcingu, aby zoptymalizować korzyści, jakie może zyskać nasze przedsiębiorstwo.
Outsourcing księgowy – dodatkowe korzyści praktyczne
Decydując się na zewnętrzną obsługę spraw rachunkowych firmy, powierzamy odpowiedzialność za finansowy obszar jej funkcjonowania (w zakresie rachunkowości) na barki doświadczonych fachowców w branży księgowości. Co jeszcze zapewniają nam biura rachunkowe w ramach outsourcingu? Oto przykładowe korzyści:
- interdyscyplinarność – kompleksowe doradztwo w różnych dziedzinach działalności przedsiębiorstwa (m.in. rachunkowości, podatków, prawa karnego i prawa gospodarczego),
- oszczędność czasu zarządu – zwolnienie z obowiązku angażowania się w kontrole jakości i efektywności pracy księgowych,
- przekazanie zarządzania ryzykiem zewnętrznemu podmiotowi (w razie jakichkolwiek błędów lub braku terminowości właściciel firmy nie ponosi finansowych ani prawno-karnych konsekwencji).
Często w ramach tego typu usług, szczególnie w przypadku wieloletniej współpracy, możemy liczyć na dodatkowe profity na rzecz naszej działalności gospodarczej.
W biznesie liczy się komfort pracy
Outsourcing to złożoność usług, które otrzymujemy z ramienia biura rachunkowego, któremu powierzamy zewnętrzną obsługę księgowości. Kompleksowe wsparcie profesjonalistów i atrakcyjne przedziały cenowe świadczeń zachęcają współczesnych przedsiębiorców do coraz częstszego decydowania się na tę formę współpracy.
Materiał partnera zewnętrznego