sprężone powietrze
Sprężone powietrze cieszy się dużą popularnością w wielu branżach przemysłowych – przetwórstwie tworzyw sztucznych, czy przemyśle meblarskim, elektronicznym lub metalurgicznym | fot.: freepic

Wykorzystanie sprężonego powietrza w produkcji – jak zminimalizować straty?

Czy zastanawiałeś się kiedyś nad tym, jak dużo środków finansowych Twoja firma traci przez nieszczelną instalację sprężonego powietrza? A może rozważałeś, na jaki cel można byłoby przeznaczyć zaoszczędzone w związku z tym pieniądze? Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego warto dbać o to, aby wykorzystanie sprężonego powietrza w produkcji było jak najbardziej efektywne, a ewentualne straty zostawały minimalizowane.

Sprężone powietrze – zastosowanie w produkcji

Mianem sprężonego powietrza określa się powietrze utrzymywane pod określonym ciśnieniem, które zawsze jest jednak wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Sprężone powietrze cieszy się dużą popularnością w wielu branżach przemysłowych – przetwórstwie tworzyw sztucznych, czy przemyśle meblarskim, elektronicznym lub metalurgicznym. W swojej pracy stosują je niemal wszystkie przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją.

Jest tam wykorzystywane przede wszystkim jako nośnik energii, którą następnie są zasilane wszystkie używane w danym miejscu narzędzia, urządzenia oraz maszyny wyposażone w napęd pneumatyczny. W różnego typu instalacjach przemysłowych jest on uznawany za sprawdzoną metodę magazynowania ekologicznej, a także łatwej do odzyskania energii. Ponadto, dzięki sprężonemu powietrzu, można transportować, oczyszczać, podnosić i przenosić określone elementy.

Audyt sprężonego powietrza – minimalizacja strat

Audyt sprężonego powietrza to ogół działań, w wyniku których można dowiedzieć się, jaka jest jakość tego typu instalacji wykorzystywanej w konkretnym miejscu. Jego zakres przewiduje przetestowanie poszczególnych elementów, zweryfikowanie poprawności ich działania, wskazanie miejsc w największym stopniu podatnych na uszkodzenia oraz odszukanie punktów, które nie działają tak, jak powinny. Warto jednak mieć świadomość, że nie każdy audyt sprężonego powietrza będzie wyglądał tak samo. Dużo w tym względzie zależy od indywidualnych uwarunkowań.

Audyt sprężonego powietrza jest przeprowadzany przez wykwalifikowane osoby, które opierają się na niezawodności specjalistycznych urządzeń pomiarowych. Na koniec audytu przedstawiana jest ekspertyza ilustrująca wnioski ze zrealizowanego procesu oraz zalecenia wskazane na podstawie poczynionych pomiarów.

Pamiętaj – optymalizacja pracy instalacji sprężonego powietrza to najlepsze, na co możesz się zdecydować! Po przeprowadzonym audycie masz możliwość ubiegania się o dofinansowanie, którego celem jest pozyskanie środków pieniężnych na poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstwa.

Wykorzystanie sprężonego powietrza w produkcji – podsumowanie

Sprężone powietrze, dzięki swoim właściwościom, ma szerokie zastosowanie. Z powodzeniem jest wykorzystywane między innymi w przemyśle – i to zarówno w małych zakładach produkcyjnych, jak i w wielkich fabrykach. Ich rola jest więc dość duża, przez co każdy przedsiębiorca powinien cały czas dbać o to, aby instalacja sprężonego powietrza funkcjonowała bez zarzutu, a koszty jej eksploatacji były jak najniższe.

Materiał partnera

Sprawdź także

Kongsberg Automotive

Kongsberg Automotive zainwestuje blisko 230 mln PLN w Pruszkowie

Kongsberg Automotive wygrał globalny przetarg na produkcję mat grzewczych do aut segmentu premium, znanego niemieckiego …