Toruń-imprezy-w-lipcu
Toruń staje się coraz ważniejszym punktem na kulturalnej mapie Polski. Fot.: Toruńska Agenda Kulturalna

Kulturalne Lato w Toruniu

Lipcowa odsłona Kulturalnego Lata w Toruniu przyniesie kolejną porcję niepowtarzalnych atrakcji. Wśród nich znajdziemy dwa zupełnie nowe festiwale, które wzbogacą ofertę kulturalną Torunia — Festiwal Teatrów Ulicznych oraz Festiwal Wizje. Nie zabraknie również kolejnej edycji wyczekiwanego przez cały rok Festiwalu Piosenki i Ballady Filmowej. Toruńska starówka zostanie ożywiona dzięki wspaniałej muzyce, wyjątkowym pokazom teatrów ulicznych oraz różnorodnym wystawom i warsztatom. Toruńskie instytucje kultury, galerie i stowarzyszenia przygotowały mnóstwo niespodzianek.

Dobra wiadomość czeka na miłośników spektakularnych teatralnych przedstawień w plenerze — prezentacje, które przez ostatnie lata z powodzeniem realizowała Toruńska Agenda Kulturalna, otrzymały w tym roku formę Festiwalu Teatrów Ulicznych. Przypomnijmy, że pierwsza jego odsłona miała miejsce 26 czerwca. Publiczność była świadkiem nietuzinkowego spektaklu teatru ulicznego z Włoch — „C’era Una Volta”. Kolejny spektakl — Plovarna — w ramach festiwalu zaprezentuje czeska grupa teatralna Bratri v tricku. Odbędzie się on w niedzielę, 26 lipca, przy Fontannie Cosmopolis. Luźno inspirowane nowelą Vladislava Vaneura widowisko bawi się poezją lekko i z humorem, używając cyrkowych środków ekspresji — żonglerki, chodzenia po linie i akrobacji w parach. Tajemnice, humor, odwieczna gra między mężczyznami, a kobietami, wreszcie walka między mężczyznami o tę jedyną zagwarantują wzruszające widowisko.

Obok Festiwalu Teatrów Ulicznych, który zadebiutował w czerwcu, na toruńskiej kulturalnej mapie pojawił się kolejny ciekawy punkt — Festiwal Wizje prezentujący sztukę współczesną w przestrzeni publicznej. Festiwalowe prezentacje można oglądać od 4 do 12 lipca. Najbardziej imponującym dziełem zaprezentowanym w ramach festiwalu są dwie 50-metrowe panoramy Torunia wykonane przez toruńskiego fotografika i laureata „Thorunium”, Marka Czarneckiego. W programie znajduje się także oryginalny projekt „Dynasty” Katarzyny Malejki.

– Jest to taki dywan, jaki do tej przywykliśmy widywać na telewizyjnych galach i na innych doniosłych imprezach. Został umieszczony pod Łukiem Cezara, u wejścia na toruńską starówkę. Instalacja balansuje pomiędzy tym, co prawdopodobne, a tym, co absurdalne i wzbudza duże zainteresowanie — komentuje Agnieszka Marecka, koordynatorka festiwalu.

Wśród instalacji pojawiły się także „Ambona” Natalii Wiśniewskiej, „Ustawka” Stefana Kornackiego, „Morze do Torunia!” grupy DesK. Design Kolektyw oraz rzeźby „Nidum” uczestników zajęć terapeutycznych w Pracowni Rozwijania Twórczości Osób Niepełnosprawnych. Festiwalowe instalacje zlokalizowane są w przestrzeni Placu Rapackiego, Fontanny Cosmopolis i Łuku Cezara.

Zapomniane melodie i największe przeboje piosenki filmowej w unikalnych plenerach toruńskiej starówki, uznani twórcy i artystyczna młodzież walcząca o laury Przeglądu Konkursowego — Festiwal Piosenki i Ballady Filmowej po pięciu udanych edycjach wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń, jakie będąc latem w Toruniu koniecznie trzeba odwiedzić. Tegoroczna VI edycja, na którą zapraszamy między 23 a 25 lipca, także nie zawiedzie miłośników filmowych piosenek. Podczas festiwalu pojawi się między innymi warszawski Teatr Rampa. Jedną z imprez towarzyszących festiwalowi będzie koncert Alla Vienna nocą podróż za jeden uśmiech, na który składać się będą wyjątkowe utwory z popularnych seriali. Koncert objęty jest specjalnym patronatem radia RMF Classic. Kluczowym wydarzeniem w trakcie Festiwalu będzie Koncert Galowy na Scenie Plenerowej Rynku Nowomiejskiego, który poprowadzą Anna Sroka-Hryń oraz Kacper Kuszewski. Atrakcyjnie zapowiada się obecność Gościa Specjalnego Anity Lipnickiej, która zaśpiewa utwory znane ze ścieżki dźwiękowej filmu „Pułapka” Arkadiusza Drabińskiego oraz serialu „Na dobre i na złe”.

Fanów plenerowych koncertów w wakacyjnym klimacie ucieszy fakt, że w Toruniu odbędzie się jedna z najgorętszych imprez sezonu — koncert „Lato ZET i Dwójki”. Radio ZET i TVP2 szykują dla mieszkańców miasta występ m.in. Grzegorza Hyżego, Ewy Farnej, Kasi Cerekwickiej, Sylwii Grzeszczak, Natalii Szroeder,a także zespołu Brathanki i grupy Bracia. Impreza odbędzie się w niedzielę, 12 lipca, na Motoarenie.

Zwolennicy muzyki klasycznej również nie będą zawiedzeni — międzynarodowy Festiwal Nova Muzyka i Architektura to wydarzenie, które ma za sobą dziewiętnastoletnią tradycję i podejmuje temat relacji między muzyką i architekturą. Jego ideą jest prezentowanie muzyki klasycznej w zabytkowych wnętrzach Torunia. Festiwal odbywać się będzie od 28 czerwca do 29 sierpnia 2015 r.

Jak co roku letnie wieczory umilą torunianom także Koncerty Pod Gwiazdami. Dwór Artusa przygotował całą plejadę polskiej sceny muzycznej. Wśród artystów, którzy zaśpiewają podczas tego wydarzenia można wymienić takie nazwiska jak Maria Peszek, Agnieszka Chylińska, Ania Dąbrowska, Agnieszka Groniec, Anna Maria Jopek czy Ryszard Rynkowski.

Ciekawą propozycją jest wydarzenie Celtycki Gotyk Toruń, który porwie nas w rytm skocznych tańców i muzyki celtyckiej. W trakcie trwania festiwalu zaprezentowane zostaną między innymi pokazy tańców szkockich i irlandzkich, a wśród grup, które je zaprezentują, znajdziemy takie zespoły jak Avalon, Beltaine, Treblers, ISTA i Trebraruna. Cykl spotkań rozpocznie się już w piątek, 10 lipca, koncertem zespołu The Tone Nation Band i potańcówką folkową.

Centrum otwartych dla publiczności wydarzeń wakacyjnych w mieście stanowić będzie Scena Letnia usytuowana na Rynku Staromiejskim. W wakacyjne wieczory lokalni twórcy reprezentujący różne dziedziny sztuki występują przed szerszą publicznością. Akcja rozpoczęła się 2 lipca, a potrwa do 20 sierpnia.

Toruńska Agenda Kulturalna

@infoWire

Sprawdź także

teatr próba

Krótka historia teatru — skąd wziął się pomysł na sztukę teatralną?

Historia teatru w Europie sięga ponad 2,5 tysiąca lat wstecz. Już w starożytności ludzie poszukiwali …