Jan A.P. Kaczmarek, ceniony polski kompozytor, znany przede wszystkim jako twórca muzyki filmowej i teatralnej, zmarł w wieku 71 lat. Jan A.P. Kaczmarek jest autorem muzyki do ponad 70 filmów, a także zdobywcą Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel”.
Jan A.P. Kaczmarek urodził się 29 kwietnia 1953 roku w Koninie w rodzinie z bogatymi tradycjami muzycznymi. Jego dziadek, skrzypek, grał muzykę na żywo do filmów w kinie. Kaczmarek już od dzieciństwa uczył się gry na fortepianie, a pierwsze sukcesy muzyczne odniósł jeszcze w liceum, komponując hymn szkolny i muzykę do szkolnych przedstawień.
Jan A.P. Kaczmarek: rozwój artystyczny
Choć początkowo marzył o karierze dyplomatycznej i nawet podjął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ostatecznie zwyciężyła muzyka. Ważnym momentem w jego karierze było odbycie stażu w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego oraz współpraca z Teatrem Ósmego Dnia, w którym założył kameralną Orkiestrę Ósmego Dnia.
Jan A.P. Kaczmarek: międzynarodowa kariera
W 1989 roku Kaczmarek wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Tam też kontynuował karierę kompozytora filmowego. Jego praca w Hollywood przyniosła liczne nagrody i nominacje, w tym Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel” w 2005 roku. Jego kompozycje były doceniane zwłaszcza dzięki nieuchwytnej zdolności do wzbogacania narracji filmowej i głębokie oddziaływanie na emocje widzów.
Powrót do Polski i działalność edukacyjna
Pomimo międzynarodowej kariery, Kaczmarek nie zapomniał o swoich korzeniach. W 2004 roku założył Instytut Rozbitek, które stało się miejscem spotkań artystów z różnych dziedzin sztuki. Był także twórcą festiwalu Transatlantyk, który stał się ważnym wydarzeniem kulturalnym, łączącym film i muzykę.
Choroba i ostatnie lata
Ostatnie lata życia Kaczmarka były naznaczone walką z poważną chorobą neurologiczną – zanikiem wieloukładowym (MSA). Pomimo trudności zdrowotnych, do końca zachował ducha walki i wiarę w wyzdrowienie. Zmarł w otoczeniu rodziny.
Redo