W latach 90. ukształtowało się wiele klasycznych dziś stylów muzycznych. Trudno sobie też wyobrazić lepsze czasy dla każdego fana rockowego grania. Wszakże to właśnie w tamtej dekadzie swe sukcesy odnosił zespół Nirvana – ostatni rockowy fenomen, który swym zasięgiem ogarnął cały świat. Prócz rozwoju muzyki grunge oraz punk rocka, rozwijały się także inne, nieco mniej popularne gatunki. Jednym z nich jest coraz popularniejszy w Polsce stoner rock.
Czym jest stoner rock i skąd się wziął?
Zgodnie z powszechnie znaną historią, stoner rock pochodzi z piaszczystych terenów pogranicza Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Sama nazwa odnosi się do faktu, iż muzycy zespół, którzy pierwotnie wykonywali ów gatunek nie stronili od zażywania wszelkiego rodzaju środków psychoaktywnych, w szczególności zaś – marihuany. W języku angielskim bowiem sformułowanie „to be stoned” oznacza dokładnie bycie pod wpływem działania konopi indyjskiej.
W warstwie muzycznej stoner rock wiąże się przede wszystkim z wielkim szacunkiem dla klasycznego rocka z lat 60. oraz 70. Szczególną estymą otoczone są zespoły takie jak Led Zeppelin oraz Black Sabbath. Ten drugi uważa się wręcz za kanoniczny, a nawet zalicza się go do grona kapel stoner-rockowych. Styl, o którym mowa jest trudny do jednoznacznego sformalizowania. W dużym uproszczeniu należałoby powiedzieć, że stoner-rockowy jest utwór wyraźnie nawiązujący formą i stylem do klasycznego grania rockowego sprzed kilkudziesięciu lat. Dodatkowo w warstwie muzycznej charakteryzują go powolne tempa, psychodeliczne improwizacje, ciężkie gitarowe riffy i melodyjne wstawki. Gitarzyści grający stoner rocka z upodobaniem stosują na przykład opóźnienia.
Stoner rock niejedno ma imię
Istotne jest, że w materii samego stoner rocka można dostrzec liczne podgatunki. Pierwszym z nich, często utożsamianym z właściwym stoner rockiem, jest desert rock. Zespoły grające w tym stylu często odnoszą się do tradycji i, podobnie jak czyniły to pierwsze takie kapele (naczelnym przykładem jest amerykański Kyuss, uchodzący za klasyka stoner rocka) szeroko odnoszą się w swoich kompozycjach do pustynnych brzmień i narracji, która dotyczy bezkresnych terenów wypełnionych piaskiem.
Drugi bardzo istotny podgatunek stoner-rocka to doom metal. Jest to muzyka, która charakteryzuje się bardzo wolnym tempem, nisko strojonymi gitarami oraz wpadającymi w ucho melodiami wokalnymi. Tematyka tekstów oscyluje zaś wokół okultyzmu, apokalipsy, marihuany oraz prozy H.P. Lovecraft’a. Muzycy zespołów w owym klimacie z reguły wskazują Black Sabbath jako swoją największą inspirację. Najpowszechniej znaną współcześnie kapelą wykonującą doom metal jest Electric Wizard z Wielkiej Brytanii.
Stoner rock jest gatunkiem coraz bardziej popularnym także w naszym kraju. Świadczy o tym rosnąca ilość zespołów, które obracają się w owej stylistyce, a także organizowane lokalnie koncerty. Nie do przecenienia jest też to, że doczekaliśmy się w Polsce festiwalu muzycznego, który w całości poświęcony jest muzyce z gatunku stoner rock. Red Smoke Festival odbywa się każdego lata w Pleszewie – małej miejscowości pod Poznaniem.
PMI/DOP